Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

11 września 2019 r.
21:22

Rodowita z Roztocza czyli nowa woda mineralna z woj. lubelskiego. Inwestorzy z USA

Autor: Zdjęcie autora Agdy
Rozlewnia wody mineralnej w Grabniku koło Krasnobrodu
Rozlewnia wody mineralnej w Grabniku koło Krasnobrodu (fot. Materiały prasowe)

W czwartek oficjalne otwarcie rozlewni wody mineralnej w Grabniku koło Krasnobrodu. Faktycznie płynie już ona do klientów od sierpnia. Kto już był w hali i widział pracującą linię mówi, że wrażenie jest kosmiczne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Grabnik to niewielka miejscowość koło Krasnobrodu. Mieszka tu około stu osób. W czwartek pewnie drugie tyle przyjedzie by zobaczyć jak wygląda nowa rozlewnia wody, obecnej już na rynku jako Rodowita z Roztocza. Gdy się szuka w sieci informacji o Grabniku wyszukiwarka podpowiada: Grabnik Nativiana Roztocze. To polsko-amerykańska firma, która stoi za budową rozlewni i całą inwestycją.

– Impulsem do powstania rozlewni było odkrycie w 2002 roku złóż naturalnej wody mineralnej w Grabniku k/Krasnobrodu oraz przeprowadzenie badań laboratoryjnych, które potwierdziły wysoką jakość i wyjątkowość składu wody. Kilka kolejnych lat zajęła analiza opłacalności i studium wykonalności, jak również uzyskanie wymaganych pozwoleń związanych z uruchomieniem rozlewni. Wiosną 2018 roku rozpoczęła się budowa, która trwała do sierpnia 2019 roku – mówi Julita Dąbrowska z Nativiana Roztocze. – Prezesem firmy jest John DeVito, amerykański menedżer, związany z firmą Nativiana od 2014 roku. Inwestorami są osoby prywatne, głównie z USA – dodaje.

Rozlewnia powstała od zera. Na stronie sandomierskiej firmy Ersbet, która budowała halę i infrastrukturę techniczną są zdjęcia, na których widać rozległe pole na którym powstaje plac budowy a później rozlewnia i droga. Po horyzont widać zieleń.

Kiedy się rozmawia z samorządowcami i mieszkańcami, którzy pamiętają początki obecności polsko-amerykańskich inwestorów wszyscy podkreślają, że przez lata przyjeżdżali do Grabnika bardzo często. I zawsze chronili swoją prywatność. Tak jest nadal. Pomysł na rozlewnię wody miał powstać później niż w wersji oficjalnej. Działki od gminy i osób prywatnych miały być skupowane kilkanaście lat temu, jeszcze przez spółkę Quincepol, z myślą o przetwórni owocowej i utworzeniu sadu pigowowego. Rynek się zmienił, sytuacja gospodarcza w Ameryce też.

Powód dla którego inwestorzy zdecydowali się na zbadanie jakości wody z Grabnika i zainwestowanie w rozlewnię obrósł już legendą. Jedni opowiadają o wikarym, który poczęstował wodą ówczesnych szefów firmy, inni powołują się na przypadkowe spotkania i wręcz nadprzyrodzone drogi jakie pokonała z rąk do rąk butelka pysznej wody.

Efekt był taki, że woda została zbadana w profesjonalnych laboratoriach i potwierdzono jej walory. Jej złoża, do których trzeba się było dowiercać na głębokość 70-130 metrów biznesmeni uznali za atrakcyjne.

Nowoczesna linia do rozlewania była robiona specjalnie na potrzeby złóż w Grabniku. – Maszyny wielkie jak pokój, pełna automatyka. Tam woda spod ziemi pierwszy raz spotka się z człowiekiem, kiedy klient odkręca butelkę – relacjonuje jeden z samorządowców, który oglądał rozlewnię i uważa, że to kosmiczne miejsce.

Rodowita z Roztocza

Średniozmineralizowana, niskosodowa woda, o lekko alkalicznym pH. Zawiera kationy: wapnia, magnezu, potasu i sodu, aniony: fluorków, chlorków, siarczanów i wodorowęglanów oraz krzemionkę. Jest na rynku w wersji gazowanej i niegazowanej. (z mat. prasowych)

Cudowna woda z kapliczki

Krasnobród ma kapliczkę „Na wodzie”, miejsce kultu i pielgrzymek. W miejscu gdzie w XVII wieku miała się objawić Matka Boska wypływa źródło uznawane przez pielgrzymów za lecznicze i słynące z uzdrowień. Przez lata trwania inwestycji w Grabniku, pojawiały się nawet informacje, że to właśnie ta woda ma być butelkowana.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium