Jeżeli urodziłeś się po 31 grudnia 1968 r. i w zeszłym roku podjąłeś swą pierwszą w życiu pracę – musisz zapisać się do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Obliguje Cię do tego Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Wyboru OFE, do którego chcesz się zapisać, powinieneś dokonać w ciągu tygodnia po rozpoczęciu pracy. Ustawodawca przewidział jednak, że nie wszyscy dopełnią tego obowiązku i zapisał w ustawie, że dla nich otwarty fundusz emerytalny wybierze losowo komputer w centrali ZUS. Jeżeli więc dotąd nie wybrałeś jeszcze OFE, do którego chcesz przystąpić – zrób to czym prędzej. Masz na to czas do poniedziałku 10 stycznia. Jeżeli nie zdążysz tego zrobić, 31 stycznia br. komputer w ZUS wylosuje dla Ciebie jeden z działających na rynku funduszy.
Nie zawsze musi to być szczęśliwy przypadek. Możesz bowiem trafić do funduszu, który nieudolnie inwestuje składki swych członków. W ostatnim dniu zeszłego roku różnica wartości jednostek rozrachunkowych najlepszego i najgorszego OFE przekraczała
aż 14 proc.!
Nie muszą zapisywać się do otwartego funduszu emerytalnego studenci i uczniowie do 26 roku życia, którzy np. podczas wakacji podjęli pracę na umowę zlecenie lub umowę o dzieło oraz osoby, które rozpoczęły studia doktoranckie.