Cztery startupy zostały zakwalifikowane do programu Samsung Inkubator działającego przy Politechnice Lubelskiej. Pod okiem ekspertów z międzynarodowego koncernu rozwijane będą innowacyjne rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa.
– Wpłynęło w sumie 20 zgłoszeń. Był to dla nas wynik bardzo pozytywnie zaskakujący, bo temat cyberbezpieczeństwa nie jest jeszcze powszechnie znany. Z drugiej strony, porównując skalę zainteresowania do naboru organizowanego przez nasz inkubator w Rzeszowie zajmujący się inną tematyką, zgłoszono tam o wiele więcej pomysłów. To pokazuje, że warto upowszechniać wiedzę o tym, czym jest cyberbezpieczeństwo i edukować w tym zakresie – mówi Magdalena Olborska, menadżer ds. odpowiedzialności społecznej w Samsung Polska. Jak dodaje, nabór był otwarty i mogli w nim uczestniczyć wszyscy bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. – Świadomie nie ograniczaliśmy grupy docelowej. Blisko połowa zgłoszeń wpłynęła od startupów z Lublina, ale były też pomysły z Dolnego Śląska czy Warszawy.
Pierwszym zgłoszonym projektem, który prezentowano już podczas otwarcia Samsung Inkubatora jest Real Buddy. To aplikacja, która w subtelny sposób ma dbać o cyberbezpieczeństwo najmłodszych. – Większość obecnych na rynku rozwiązań polega na kontroli rodzicielskiej poprzez blokowanie stron internetowych. My chcemy poruszyć trochę bardziej subtelny i cięższy do wykrycia problem, jakim jest badanie i zapobieganie złym anomaliom towarzyszącym aktywności dziecka w sieci – opowiadał o swoim pomyśle autor Real Buddy Michał Krawczyk.
Kolejny ze startupów to RAW, który pracuje nad bezpiecznym smartfonem. Jego celem jest zabezpieczenie przechowywanych w urządzeniu danych przed inwigilacją.
Trzeci projekt, stworzony przez absolwenta Politechniki Lubelskiej Billy Plus dotyczy obszaru bezpiecznej edukacji. Jego twórcy stworzyli nowatorską aplikację do nauki języków obcych. W inkubatorze będą pracowali nad rozbudowanie systemu zabezpieczeń ze względu na wykorzystywane w procesie nauki dane użytkowników. Ostatni z pomysłów, CyberStudio, dotyczy usługi związanej z zarządzaniem bezpieczeństwem IT dla firm.
– Wybraliśmy cztery rozwiązania, ale to nie znaczy, że będziemy zajmować się tylko inkubacją tych czterech startupów. Cały czas jesteśmy otwarci na współpracę i czekamy na kolejne pomysły dotyczące cyberbezpieczeństwa – podsumowuje Olborska.