(fot. CRH HOLDING)
Lubelskie odwiedza coraz więcej gości. Tylko w ciągu roku liczba noclegów udzielonych przyjezdnym wzrosła o blisko 7 proc. Wzrost zainteresowania naszym województwem widać doskonale na hotelowej mapie Lublina
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku w różnych obiektach turystycznych w regionie (powyżej 10 miejsc) udzielono gościom blisko 3 milionów noclegów. To wzrost o prawie 7 proc.
W podobnym stopniu zwiększyła się liczba obiektów noclegowych w województwie. Przeciętny lubelski hotel lub pensjonat ma nieco ponad 50 miejsc. Z danych z lipca ubiegłego roku wynika, że w całym regionie mamy blisko 27 tys. miejsc noclegowych. Blisko połowa z nich znajduje się w hotelach, motelach i pensjonatach. Największe „obłożenie” notują hotelarze z Lublina. Za rosnącą liczbą odwiedzających idą więc kolejne inwestycje.
Nowe obiekty
W maju pierwszych gości przyjął czterogwiazdkowy Focus Hotel Premium. Obiekt przy ul. Podzamcze 1 dysponuje 77 pokojami. Większość z nich to pokoje dwuosobowe. Znalazło się tam również 12 pokoi o podwyższonym standardzie oraz jeden apartament. Do dyspozycji gości są również restauracja, bar, sauna, siłownia oraz garaż podziemny. Focus ma przyciągać między innymi lokalizacją: tuż obok Zamku Lubelskiego i Starego Miasta. W hotelu znajdziemy również centrum konferencyjne o powierzchni 400 mkw. Focus Hotel Premium to pierwszy obiekt tej sieci w Lublinie.
Kolejny nowy adres na noclegowej mapie miasta to Hotel Lublin, przy ul. Radziwiłłowskiej.
Przed laty w budynku działała stołówka i internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Po generalnym remoncie gmach zamieniono na dwugwiazdkowy hotel. Znalazło się w nim 50 łóżek. Obiekt celuje w gości ze stosunkowo niewielkim budżetem. Za nocleg trzeba bowiem zapłacić niespełna 95 zł za osobę.
Hotel przy ul. Radziwiłłowskiej działa od wiosny tego roku.
Trzygwiazdkowy standard
W grudniu minionego roku pierwszych gości przyjął nowy hotel przy ul. Zamojskiej. Budynek powstał obok zabytkowego mostu nad Bystrzycą.
To inwestycja firmy Arche, która ma już hotele między innymi w Warszawie i Janowie Podlaskim (Zamek Biskupi). Lubelski obiekt oferuje trzygwiazdkowy standard. Powstały tam 132 pokoje, a w nich około 200 miejsc noclegowych. Nie zabrakło sal konferencyjnych i części gastronomicznej. Goście mają do dyspozycji podziemny parking oraz strefę rekreacyjną. W budynku powstały też lokale usługowe. Pokoje w hotelu Arche liczą od kilkunastu do blisko 50 mkw.
Na etapie budowy oferowano je w systemie „condo”, co jest nowością na lubelskim rynku. W tym systemie każdy może kupić na własność pokój, a później zarabiać na jego wynajmie. Zarządzaniem zajmuje się gospodarz obiektu. Zyski są niezależne od obłożenia konkretnego pokoju.
Nocowanie poza centrum
Na początku ubiegłego roku w Lublinie pojawiła się również marka Hampton by Hilton. Hotel tej sieci powstał przy al. Kompozytorów Polskich.
Oferuje 121 pokoi dla ponad 240 gości. Do ich dyspozycji jest między innymi centrum fitness, strefa biznesowa oraz sale konferencyjne, które mogą zmieścić nawet 200 osób.
Kolejne 110 miejsc zaoferuje gościom hotel Ibis Styles, powstający przy al. Solidarności, w rejonie ul. Probostwo. Obiekt będzie przystosowany zarówno do przyjęcia rodzin z dziećmi, jak i klientów biznesowych. Nie zabraknie tam również sal konferencyjnych.
Nowe hotele powstają nie tylko w ścisłym centrum miasta. Miejsc noclegowych przybędzie również w pobliżu kompleksu Aqua Lublin i pobliskich hal targowych. Chodzi o nowy hotel, który przy ul. 1 Maja zbuduje lubelska firma CRH Holding. Obiekt powstanie w miejscu wyburzonych kamienic.
Hotel ma działać pod należącą do sieci Marriot marką Moxy. Pod względem architektonicznym będzie się wpisywał w otoczenie. Od strony ul. 1 Maja ma przypominać dwie stojące obok siebie kamienice. Powstaną tam trzy kondygnacje. Z kolei część od strony ul. Lubelskiego Lipca ’80 będzie wyższa. Ma liczyć sześć kondygnacji.
Z zapowiedzi inwestora wynika, że w hotelu powstanie 120 pokoi. Goście będą mieli do dyspozycji 60 miejsc postojowych. Otwarcie hotelu planowane jest na 2022 rok.