Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

14 lipca 2022 r.
15:39

Bliźniaki czy małe bloki? Tak się buduje tuż za Lublinem

23 5 A A
(fot. W jednym takim bliźniaku zamieszkają cztery rodziny )

Jeden już stoi, drugi się buduje. Pomiędzy nimi jest miejsce na dwa kolejne, ale ze względu na kryzys w branży budowlanej na razie nie powstaną. – Zabudowa bliźniacza? Przecież to bloki – denerwuje się mieszkaniec sąsiedniej posesji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wieś Szerokie w gminie Konopnica. Sama zabudowa zagrodowa i jednorodzinna, dużo zieleni, niewielki ruch. Idealna miejska „sypialnia”, w dodatku tuż przy granicy miasta.

Jacek Meresta mieszka tu od lat. Od ponad roku obserwuje, co się dzieje na działce sąsiada. I z każdym kolejnym powstającym tu budynkiem coraz bardziej przeciera oczy ze zdumienia. Gdy do pierwszego wprowadzają się lokatorzy, trwa już budowa kolejnego. Na towarzyszącym pracom billboardzie deweloper (lubelska Immobilia s.c.) reklamuje „Nowe domy w zabudowie bliźniaczej”. Metraż: 129 mkw. i 176 mkw.

– Zabudowa bliźniacza? Przecież to bloki – denerwuje się sąsiad inwestycji. Meresta krytykuje ich wielkość, sporo większą niż domy w najbliższym sąsiedztwie. I szczelne obłożenie budynków kostką, tak jak mają to w zwyczaju deweloperzy. – Nasze posesje to fabryki tlenu, ta nowa zabudowa to betonowa. Powierzchni biologicznie czynnej tyle co w ścisłym centrum miasta.

Jego zdaniem gmina wyjątkowo poszła deweloperowi na rękę. M.in. w tym, że w 2018 r. podzieliła działkę o pow. 5,7 tys. mkw. na trzy. – Nikomu też dotąd nie pozwolono budować tak blisko drogi tłumacząc to dotychczasową linią zabudowy. Ani mnie, ani mojemu sąsiadowi – podkreśla Jacek Meresta.

Immobilia sc. decyzję o warunkach zabudowy dostaje na dwa budynki na dwóch działkach. W tzw. WZ-tce jest mowa o zabudowie bliźniaczej z garażami, bezodpływowych „zbiornikach na nieczystości ciekłe”, co najmniej 50-proc. udziale powierzchni biologicznej czynnej, szerokości elewacji frontowej od 7 do 16 m i wysokości kalenicy od 6 do 10 m. Linii zabudowy ten dokument nie ustala „ponieważ obszar inwestycji objęty wnioskiem nie przylega bezpośrednio do drogi publicznej”.

Wójt gminy Konopnica w odpowiedzi na nasze pytania przekonuje, że wydana przez gminę WZ-ka ma jedynie „charakter deklaratoryjny”. – Kończy wstępny plan procesu inwestycyjnego przesądzający o tym, czy z punktu widzenia ładu przestrzennego taka inwestycja jest możliwa, ale nie przesądza czy ona powstanie – tłumaczy Mirosław Żydek.

Tyle teoria, bo w praktyce organ wydający pozwolenie na budowę (tu starosta lubelski) sprawdza jedynie zgodność projektu z decyzją WZ.

– Powierzchnia całej działki pozwala co prawda na cztery takie bliźniaki, ale obecna sytuacja w branży żadnej budowie nie sprzyja – mówi Tomasz Iwan z Immobilia sc.

Iwan nie ukrywa, że dla jego firmy nie była to inwestycja marzeń.

– Dołożyliśmy. I to sporo – przyznaje. – Bardzo ciężko się teraz na domkach zarabia. By deweloperowi opłacało się wybudować dom przy obecnych cenach materiałów budowlanych, to nie może on kosztować 599 tys. czy 725 tys. zł, a za tyle sprzedawaliśmy. Dlatego nie ma jeszcze decyzji, czy będziemy budować dalej.

Podobnie jak wójt Konopnicy deweloper zapewnia, że żadne głosy od niezadowolonych sąsiadów do niego nie dotarły. Wcale też się ich nie spodziewał. – Budynki są ładne, estetyczne, wszystko w granicach norm. Zarówno wysokość budynków (są jednopiętrowe) jak i sam fakt, że są to bliźniaki, jest spotykana w niedalekiej zabudowie. Nikt z sąsiadów ani decyzji WZ, ani pozwolenia nie zaskarżył. Każdy jest zadowolony, z każdym w dobrych relacjach żyjemy – przekonuje.

Pytany o prace nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego wójt Mirosław Żydek informuje, że obecnie gmina jest „w trakcie procedury jego zmiany.” – W części wschodniej obejmującej miejscowość Stasin – precyzuje.

Kontakt z autorką artykułu: agnieszka.mazus@gmail.com, tel. 691-770-061

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Sylwestrowa gorączka jeszcze przed nami, ale już teraz warto pamiętać, że to również doskonałe żniwo dla oszustów. Przekonał się o tym 19-latek, który planował świętowanie w Zakopanem.

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny
ZDJĘCIA

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny

Wyjątkowy czas spotkań z rodziną przy wigilijnym stole, śmiech dzieci biegających po domu czy magia domowego świątecznego poranka, w domu przystrojonym w bożonarodzeniowe ozdoby. Oni tego nie będą mieli.

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium