Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

30 listopada 2021 r.
9:49

Jak popada, to przejechać można tylko terenówką albo traktorem

To droga gruntowa, utwardzana kruszywem, w niektórych miejscach jest wyłożona płytami.
To droga gruntowa, utwardzana kruszywem, w niektórych miejscach jest wyłożona płytami. (fot. Piotr Michalski)

Mieszkańcy Stryjna Pierwszego i Wygnanowic (powiat świdnicki): Jak tylko zaczyna się wiosna i roztopy to zostawiam samochód „na dole”, przy posesji sąsiada i do domu idę pieszo. Jak jest mokro, to pod dom nie podjedzie żaden kurier z przesyłką, tylko trzeba samemu jechać do mostu. W taką pogodę tylko traktorem można przejechać, albo terenówką.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stryjno Pierwsze, wieś położona w gminie Rybczewice na malowniczym terenie, nad rzeką Giełczew i jej dopływem – Radomirką, w otoczeniu lasów i pagórków i wąwozów.

– Tylko proszę popatrzeć jak tu ludzie żyją. Jaką mamy drogę. A jesteśmy przecież w Unii Europejskiej. To może jak by oficjele unijni zobaczyli jaki mamy dojazd do domów, to podobnie jak w filmie „Alternatywy 4” przygotowaliby dla nas jakiś specjalny fundusz – ironizuje pan Przemysław, nasz Czytelnik, który po tym jak przeczytał, że władze chcą budować tężnię solankową w Rybczewicach zaprosił nas do siebie. – Po co taka tężnia? Świeżego powietrzna mamy pod dostatkiem. Są inne pilniejsze wydatki.

Trzeci świat

– Traktują nas jak trzeci świat – oburza się pan Piotr, który także korzysta z drogi zwanej Pieniężnik lub Dębniak. To droga gruntowa, utwardzana kruszywem, w niektórych miejscach jest wyłożona płytami.

– Stanowi dojazd do około 10 gospodarstw – podlicza pan Przemysław.

– Proszę zobaczyć jak wygląda droga, w dniu kiedy tylko lekko pokropiło – zwracają uwagę mieszkańcy. – Wystarczy, że popada dwa dni i już jest takie błoto, że samochód osobowy nie przejedzie. Do tego wszystkiego droga jest bardzo wąska.

– Jak tylko zaczyna się wiosna i roztopy to zostawiam samochód „na dole”, przy posesji sąsiada i do domu idę pieszo. Czyli jakiś kilometr – opowiada pan Piotr. – Jak jest mokro to pod dom nie podjedzie żaden kurier z przesyłką, tylko trzeba samemu jechać do mostu (w pobliżu drogi wojewódzkiej - red.). I dodaje: A jak samochodem utknę w błocie, to żona musi przyjechać ciągnikiem, żeby mnie wydobyć.

– Nie trzeba mam asfaltu, wystarczy porządna żużlówka – akcentuje pan Przemysław, który proponuje, aby w porozumieniu z gminą Piaski poprowadzić tymi terenami ścieżkę rowerową. – To idealne miejsce do rozwoju turystyki. Poprowadzić szlak od Piask przez Gardzienice, Rybczewice aż do Woli Sobieskiej – sugeruje nasz Czytelnik.

(fot. Piotr Michalski)

Urzędnicy wiedzą

– Doskonale znamy sytuację zwianą ze wspomnianą drogą i mamy świadomość jej znaczenia dla mieszkańców – przyznaje Renata Trała, sekretarz gminy Rybczewice. – Staramy się na bieżąco utrzymywać odpowiedni stan techniczny poprzez uzupełnianie ubytków kruszywem dolomitowym. Mieszkańcy sołectwa decyzją podjętą na zebraniu wiejskim w sprawie funduszu sołeckiego zdecydowali o przygotowaniu dokumentacji projektowej remontu pierwszego odcinka tej drogi (580 m) od zjazdu z drogi wojewódzkiej. Obecnie trwa procedura przetargowa.

Sekretarz gminy zwraca też uwagę na to, że pieniądze przypadające na sołectwo Stryjno Pierwsze w 2022 r. zostały rozdysponowane „decyzją zebrania wiejskiego na remont odcinka drogi biegnącej w kierunku leśniczówki oraz zupełnie inną drogę”.

– W podziale środków nie uwzględniono przygotowania dokumentacji projektowej dla odcinka w stronę tzw. Pieniężnika – dodaje Renata Trała. – Gmina może wybudować drogę o ile posiada taką dokumentację i stosowne pozwolenia a mieszkańcy sołectwa zdecydują o przygotowaniu formalno-prawnym dla inwestycji gmina złoży wniosek o przyznanie dofinansowania i zrealizuje inwestycje.

Według wyjaśnień urzędu gminy droga nie posiada obecnie parametrów drogi publicznej.

– Aby otrzymać dofinansowanie (unijne - red.) potrzebne jest opracowanie dokumentacji projektowej i przeprowadzenie procedury ZRID, która wiąże się z podziałem działek na poszerzenie drogi. Gmina składając wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych już musi posiadać projekt budowlany – wyjaśnia sekretarz gminy.

- Czy rozpatrywali Państwo możliwość budowy ścieżki rowerowej po tych terenach i współpracy w tym zakresie z gminą Piaski, zdaniem mieszkańców będzie to służyć rozwojowi turystyki w gminie? – pytamy.

– Zarówno Gmina Rybczewice jak i Gmina Piaski należy do Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Spójności Obszaru Funkcjonalnego Szlaku Jana III Sobieskiego, w ramach którego planujemy do realizacji działania ukierunkowane na rozwój turystyki na terenie gmin członkowskich również poprzez budowę ścieżek rowerowych jak i punktów widokowych i infrastruktury turystycznej – odpowiada urzędniczka

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studniówki 2025 - wybraliśmy najlepsze zdjęcia. Przeżyjmy to raz jeszcze
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025 - wybraliśmy najlepsze zdjęcia. Przeżyjmy to raz jeszcze

Czas studniówek za nami. Tegoroczni maturzyści odpoczywają już na zimowych feriach i uczą się do czekających ich w maju egzaminów. Tymczasem my przygotowaliśmy galerię najlepszych studniówkowych zdjęć tego sezonu, które publikowaliśmy na łamach portalu Dziennika Wschodniego w 2025 roku.

Grupa nietrzeźwych nastolatków w Zamościu. Tragedii zapobiegły dwie policjantki

Grupa nietrzeźwych nastolatków w Zamościu. Tragedii zapobiegły dwie policjantki

17-latek pod wpływem alkoholu stwarzał zagrożenie na jezdni. W tle kolejni pijani koledzy. Na szczęście na miejscu znalazły się policjantki.

Lublin planuje mobilne punkty zbiórki odzieży i tekstyliów

Lublin planuje mobilne punkty zbiórki odzieży i tekstyliów

Mieszkańcy Lublina od początku roku muszą segregować zużytą odzież i tekstylia zgodnie z nowymi przepisami. Problem w tym, że jedynym miejscem, gdzie można je legalnie oddać, jest Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Metalurgicznej 13K. Dla osób mieszkających w odległych dzielnicach oznacza to duże utrudnienia. Władze miasta planują jednak rozwiązanie – mobilne punkty zbiórki, które mają ułatwić mieszkańcom pozbywanie się odpadów tekstylnych i ograniczyć problem nielegalnego wyrzucania ubrań.

Opolscy policjanci uratowali 71-latka z lodowatej rzeki

Opolscy policjanci uratowali 71-latka z lodowatej rzeki

Szybka reakcja funkcjonariuszy zapobiegła tragedii. Zagubiony senior był wychłodzony i przemoczony, trafił do szpitala.

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium