Mieszkańcy Stryjna Pierwszego i Wygnanowic (powiat świdnicki): Jak tylko zaczyna się wiosna i roztopy to zostawiam samochód „na dole”, przy posesji sąsiada i do domu idę pieszo. Jak jest mokro, to pod dom nie podjedzie żaden kurier z przesyłką, tylko trzeba samemu jechać do mostu. W taką pogodę tylko traktorem można przejechać, albo terenówką.
Stryjno Pierwsze, wieś położona w gminie Rybczewice na malowniczym terenie, nad rzeką Giełczew i jej dopływem – Radomirką, w otoczeniu lasów i pagórków i wąwozów.
– Tylko proszę popatrzeć jak tu ludzie żyją. Jaką mamy drogę. A jesteśmy przecież w Unii Europejskiej. To może jak by oficjele unijni zobaczyli jaki mamy dojazd do domów, to podobnie jak w filmie „Alternatywy 4” przygotowaliby dla nas jakiś specjalny fundusz – ironizuje pan Przemysław, nasz Czytelnik, który po tym jak przeczytał, że władze chcą budować tężnię solankową w Rybczewicach zaprosił nas do siebie. – Po co taka tężnia? Świeżego powietrzna mamy pod dostatkiem. Są inne pilniejsze wydatki.
Trzeci świat
– Traktują nas jak trzeci świat – oburza się pan Piotr, który także korzysta z drogi zwanej Pieniężnik lub Dębniak. To droga gruntowa, utwardzana kruszywem, w niektórych miejscach jest wyłożona płytami.
– Stanowi dojazd do około 10 gospodarstw – podlicza pan Przemysław.
– Proszę zobaczyć jak wygląda droga, w dniu kiedy tylko lekko pokropiło – zwracają uwagę mieszkańcy. – Wystarczy, że popada dwa dni i już jest takie błoto, że samochód osobowy nie przejedzie. Do tego wszystkiego droga jest bardzo wąska.
– Jak tylko zaczyna się wiosna i roztopy to zostawiam samochód „na dole”, przy posesji sąsiada i do domu idę pieszo. Czyli jakiś kilometr – opowiada pan Piotr. – Jak jest mokro to pod dom nie podjedzie żaden kurier z przesyłką, tylko trzeba samemu jechać do mostu (w pobliżu drogi wojewódzkiej - red.). I dodaje: A jak samochodem utknę w błocie, to żona musi przyjechać ciągnikiem, żeby mnie wydobyć.
– Nie trzeba mam asfaltu, wystarczy porządna żużlówka – akcentuje pan Przemysław, który proponuje, aby w porozumieniu z gminą Piaski poprowadzić tymi terenami ścieżkę rowerową. – To idealne miejsce do rozwoju turystyki. Poprowadzić szlak od Piask przez Gardzienice, Rybczewice aż do Woli Sobieskiej – sugeruje nasz Czytelnik.
Urzędnicy wiedzą
– Doskonale znamy sytuację zwianą ze wspomnianą drogą i mamy świadomość jej znaczenia dla mieszkańców – przyznaje Renata Trała, sekretarz gminy Rybczewice. – Staramy się na bieżąco utrzymywać odpowiedni stan techniczny poprzez uzupełnianie ubytków kruszywem dolomitowym. Mieszkańcy sołectwa decyzją podjętą na zebraniu wiejskim w sprawie funduszu sołeckiego zdecydowali o przygotowaniu dokumentacji projektowej remontu pierwszego odcinka tej drogi (580 m) od zjazdu z drogi wojewódzkiej. Obecnie trwa procedura przetargowa.
Sekretarz gminy zwraca też uwagę na to, że pieniądze przypadające na sołectwo Stryjno Pierwsze w 2022 r. zostały rozdysponowane „decyzją zebrania wiejskiego na remont odcinka drogi biegnącej w kierunku leśniczówki oraz zupełnie inną drogę”.
– W podziale środków nie uwzględniono przygotowania dokumentacji projektowej dla odcinka w stronę tzw. Pieniężnika – dodaje Renata Trała. – Gmina może wybudować drogę o ile posiada taką dokumentację i stosowne pozwolenia a mieszkańcy sołectwa zdecydują o przygotowaniu formalno-prawnym dla inwestycji gmina złoży wniosek o przyznanie dofinansowania i zrealizuje inwestycje.
Według wyjaśnień urzędu gminy droga nie posiada obecnie parametrów drogi publicznej.
– Aby otrzymać dofinansowanie (unijne - red.) potrzebne jest opracowanie dokumentacji projektowej i przeprowadzenie procedury ZRID, która wiąże się z podziałem działek na poszerzenie drogi. Gmina składając wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych już musi posiadać projekt budowlany – wyjaśnia sekretarz gminy.
- Czy rozpatrywali Państwo możliwość budowy ścieżki rowerowej po tych terenach i współpracy w tym zakresie z gminą Piaski, zdaniem mieszkańców będzie to służyć rozwojowi turystyki w gminie? – pytamy.
– Zarówno Gmina Rybczewice jak i Gmina Piaski należy do Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Spójności Obszaru Funkcjonalnego Szlaku Jana III Sobieskiego, w ramach którego planujemy do realizacji działania ukierunkowane na rozwój turystyki na terenie gmin członkowskich również poprzez budowę ścieżek rowerowych jak i punktów widokowych i infrastruktury turystycznej – odpowiada urzędniczka