- Mamy już gotowy pełny projekt aranżacji wnętrz tego pięknego budynku – pochwaliło się miasto. Tak będzie wyglądał Syndykat Rolniczy, kiedy zmieni się w Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa. Zobacz jak będzie wyglądał budynek przy ul. 3 Maja.
Trwa remont zabytkowego Syndykatu Rolniczego przy ul. 3 Maja. Prace powinny się zakończyć pod koniec listopada tego roku. Ma tam powstać między innymi przestrzeń dla Miejskiej Biblioteki Publicznej, która teraz jest w budynku Hrubieszowskiego Domu Kultury. W Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa – bo taka nazwę dostanie to miejsce – ma działać Centrum Wolontariatu, Uniwersytet III Wieku oraz Centrum Partnerstwa Publiczno-Społecznego. HCD nadal będzie siedzibą Fundacji Du Chateau.
Projekty aranżacji wnętrz pokazała na swoim profilu FB Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
- Kolorystyka wnętrz nawiązuje do tej która była tu pierwotnie i została odkryta w czasie badań. Takie były uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Ważne dla przyszłych użytkowników jest to, że biblioteka miejska doczeka się swojego miejsca. Część przestrzeni jest przeznaczona dla dzieci, część dla dorosłych. Na piętrze powstała sala, która ma być formą podziękowania dla Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko Francuskiej im. Krystyny i Stefana Du Chateau, do której należał cały budynek. Lampy, które tam będą nawiązują do konstrukcji stalowych i postaci architekta Stefana Du Chateau – mówi Wojciech Dvořák, współwłaściciel kieleckiej firmy P&A Projekt w której powstały pomysły na wystrój wnętrz zabytkowego budynku przy ul. 3 Maja.
W kilku miejscach pojawia się postać jelenia albo jego głowa jako trofeum łowieckie. Jak wyjaśniają projektanci, to odniesienie do herbu Hrubieszowa.
Na wizualizacjach pomieszczeń bibliotecznych w nowoczesnych wnętrzach widać solidne kolumny. Są zabytkowymi elementami architektonicznymi, pamiątką po dawnym układzie pomieszczeń syndykatu.
- Są cztery wolnostojące i cztery półkolumny przy ścianie. Imitują kamienne. Musieliśmy wymienić ich wymurowane z cegieł bazy, bo były potrzaskane – mówi Zbigniew Gajda, dyrektor do spraw realizacji inwestycji w spółce Furmanek Renewal, która prowadzi prace renowacyjne.
Pytany o to co teraz dzieje się w budynku przy ul. 3 Maja wylicza: zniknęła stara więźba dachowa, będzie nowa i nowe pokrycie z blachy. Trwa wzmacnianie konstrukcji budynku wewnątrz, ściany wewnętrzne mają nową izolację. Trwają prace związane z instalacją sanitarną i siecią elektryczną. Na zewnątrz usunęliśmy już stary tynk.
Inwestycja kosztować będzie blisko 12 milionów złotych, ponad siedem to dofinansowanie, które otrzymało miasto.