Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 września 2021 r.
8:59

Lublin. Chcą zieleni, a nie bloków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Mieszkanki Ponikwody liczą na to, że wąwóz przy Dębowej doczeka się planu zagospodarowania
Mieszkanki Ponikwody liczą na to, że wąwóz przy Dębowej doczeka się planu zagospodarowania (fot. Maciej Kaczanowski)

Przeciw możliwej budowie bloków w wąwozie przy ul. Dębowej protestuje grupa mieszkańców Ponikwody. Oczekują od władz miasta zabezpieczenia tych terenów przed zabudową i stworzenia tam terenu rekreacyjnego dla całej dzielnicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Też chcemy mieć gdzie wypocząć, mieć gdzie pójść z dziećmi do parku. Ponikwoda nie ma miejskiego placu zabaw, parku, miejskiego wąwozu – mówi Justyna Budzyńska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy. Obawia się, że prędzej czy później w wąwozie przy Dębowej pojawią się bloki, bo do Urzędu Miasta wpływały już wnioski dotyczące takich inwestycji.

Ten teren nie doczekał się planu zagospodarowania, który określałby przeznaczenie działek i stawiał granice inwestorom. W tej sytuacji o możliwości budowy decydują urzędnicy, wydając tzw. wuzetkę, czyli decyzję o warunkach zabudowy. Przy jej wydawaniu kluczowa jest zasada „dobrego sąsiedztwa”, która oznacza, że nowy obiekt musi pasować do otoczenia. Sprawdza się wtedy, czy na sąsiednich działkach dostępnych z tej samej drogi publicznej znajduje się już coś podobnego.

Wniosków o „wuzetkę” dla zabudowy wielorodzinnej przy Dębowej było już kilka. – Zostały one umorzone na etapie postępowania – stwierdza Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Przyznaje, że wydana została też jedna decyzja po myśli dewelopera, uzgadniająca możliwość budowy 16 bloków mieszkalnych.

Wspomniana decyzja została uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. SKO nie odesłało jednak sprawy do ponownego rozpatrzenia Urzędowi Miasta, ale wydało własną decyzję, odmawiającą uzgodnienia warunków zabudowy. Deweloper odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale przegrał.

Sąd orzekł, że miejscy urzędnicy, którzy sprawdzali, czy bloki będą pasować do otoczenia, wzięli do analiz zbyt rozległy obszar, co „nie znajduje uzasadnienia w realiach sprawy”. Stwierdził też, że nawet w tak zakreślonym obszarze „nie znajduje się zabudowa wielorodzinna o gabarytach (…) zbliżonych do planowanego przedsięwzięcia”. Wyrok oznacza, że inwestor nie ma „wuzetki” dopuszczającej bloki przy Dębowej.

W 2019 r., gdy miasto zgodziło się na 16 bloków, oburzeni mieszkańcy Ponikwody przynieśli do Ratusza protestacyjne pismo z setkami podpisów. – Do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi, stąd nasza obecność – wyjaśnia Budzyńska, która przyszła wczoraj przed Ratusz z dwiema mieszkankami dzielnicy.

– Chcemy, żeby prezydent stanął po stronie mieszkańców – mówi Anna Boreczek. Powołuje się na niedawną konferencję prasową prezydenta, który ogłosił, że chce ochronić przed zabudową wąwóz między Czubami a lasem Stary Gaj. Poprosił też Radę Miasta o zgodę na rozpoczęcie prac nad zmianą planu zagospodarowania wąwozu. Głosowanie planowane jest na dziś.

Mieszkanki Ponikwody liczą na to, że wąwóz przy Dębowej doczeka się planu zagospodarowania. Na jego opracowanie już w czerwcu zgodziła się Rada Miasta. – Wstępne prace nad planem już się rozpoczęły. Kolejny etap procedury związany z uzgodnieniami, a następnie konsultacjami planistycznymi zakładany jest na przyszły rok – zapowiada Góźdź.

Rozpoczęcie prac nad planem dla terenu, który dotąd go nie miał, pozwala Ratuszowi „zamrażać” na dziewięć miesięcy wnioski o „wuzetkę”. Dodajmy, że plan musi być zgodny z uchwalonym w 2019 r. studium przestrzennym, które w rejonie Dębowej wyklucza zabudowę wąwozów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty