Jakub Banaszek, nowy prezydent Chełma, już wcześniej zapowiadał miejskie obchody 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Z dopinanego programu wynika, że będą projekcje filmów, prelekcje, koncerty, konkursy i wystawy.
Już 11 grudnia prezydent zaprasza chełmian do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia przy ul. Hrubieszowskiej 102.
– Najpierw o godz. 10 do sali koncertowej szkoły zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i starszych klas szkół podstawowych – mówi wiceprezydent Andrzej Kosiniec, którego Banaszek uczynił odpowiedzialnym za przygotowanie imprezy. – Młodzi chełmianie obejrzą film dokumentalny „Dzieci stanu wojennego” w reżyserii Jerzego Afanasjewa, po czym wysłuchają prelekcji dr. Marcina Dąbrowskiego z lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej „Stan wojenny na Lubelszczyźnie i w Polsce”. Będzie też kierunkowy konkurs oraz koncert w wykonaniu Andrzeja Pawła Kołakowskiego.
Specjalną, historyczną atrakcją dla młodzieży o godz. 12.30 na dziedzińcu PSM będzie „Stan wojenny 1981”, czyli występ Grupy Rekonstrukcyjnej Fundacji „Ruch Solidarności Rodzin” w Lublinie. Scenariusz przewiduje odtworzenie protestu studentów rozpędzanego przez komunistyczne siły porządkowe. Członkowie grupy do współpracy zaproszą także uczniów.
W rocznicowym dniu 13 grudnia o godz. 9 obchody rozpoczną się od mszy w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego w Bazylice Narodzenia NMP. Po nabożeństwie uczestnicy złożą kwiaty pod krzyżem upamiętniającym zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ks. Jerzego Popiełuszkę.
Kwiaty zostaną złożone także przy umieszczonej na ścianie Zakładu Karnego przy ul. Kolejowej tablicy poświęconej 76 internowanym działaczom „Solidarności” z terenu ówczesnego województwa chełmskiego. Po osadzeniu w chełmskim więzieniu zostali następnie wywiezieni do Olszynki Grochowskiej, Darłówka i Włodawy.
Również 13 grudnia o godz. 16 w Chełmskiej Bibliotece Publicznej zaplanowano projekcję zrealizowanego przez Discovery HISTORIA filmu dokumentalnego „Zwyciężymy – Wybory 1989”.
Wszystkim tym obchodom ma towarzyszyć okolicznościowa wystawa plenerowa przygotowana przez IPN w Lublinie pod nazwą „Wasza Solidarność – nasza wolność”. Przy wystawionej na pl. Łuczkowskiego ekspozycji chełmianie będą mogli się zatrzymać od 11 do 20 grudnia. Poza wymienionymi punktami programu organizatorzy zapowiadają jeszcze dodatkowe niespodzianki.