Do amerykańskiej firmy EurEnergy Co. Ltd. poszukującej gazu na Lubelszczyźnie dołączyli Polacy: Orlen Płock.
W ciągu najbliższych dni wójt gminy Chełm ma się wypowiedzieć w sprawie poszukiwań gazu przez amerykanów. - Od jego podpisu zależy,
to czy prace ruszą już teraz, czy trzeba będzie na nie jeszcze poczekać - mówi Julian Góra, inspektor ds. ochrony środowiska Gminy Chełm. - Wójt ma być rozjemcą sporu między Ministerstwem Środowiska, a Wojewodą Lubelskim. Wojciech Żukowski chce, by przed rozpoczęciem prac poszukiwawczych sporządzony został raport oddziaływania na środowisko.
Ministerstwu raport nie jest potrzebny, opiera się ono na dotychczasowych opiniach środowiskowych. Jeśli wójt podzieli zdanie wojewody taki raport będzie musiał powstać. - To dodatkowe koszty i czas - mówi Góra. - Większość procedur trzeba będzie zaczynać od początku.
Pieczę nad projektem sprawuje gmina Chełm. W jej granicach leży największy teren, gdzie będą prowadzone poszukiwania. Dlatego na niej spoczywa obowiązek uzyskania wszystkich zezwoleń i opinii.
- Cały obszar koncesyjny obejmuje powierzchnię 759 km kw. W jego skład wchodzą gminy: Rejowiec, Rejowiec Fabryczny, Białopole, Chełm, Dorohusk, Kamień, Leśniowice, Ruda Huta, Sawin, Żmudź, Krasnystaw, Łopiennik Górny, Siennica Różana i Wola Uhruska - dodaje Góra.
Mieszkańcy gmin, gdzie prowadzone mają być odwierty już się cieszą. - To zawsze jakaś szansa na zatrudnienie - mówi pan Piotr z Srebrzyszcza. - Poza tym będzie kasa
za zajęcie naszych pół.
- Gospodarze często przychodzą do urzędu i pytają, czy to przypadkiem nie na ich polach będą przeprowadzane prace. Niestety, tak dokładnych informacji nie mamy. Wszystko będzie zależało
od inwestora - tłumaczy Góra.
Interesy amerykańskiej EurEnergy Co. Ltd. W Polsce reprezentuje lubelska spółka Energy Resources. Sprzęt do odwiertów będzie sprowadzony z Australii. Planowane są odwierty na głębokość 1,5 i 3 km. Prace poszukiwawcze będą trwały około 2 lat. Jednak na ewentualne wydobycie gazu trzeba będzie poczekać nawet 5 lat. Płocki Orlen chce szukać gazu ziemnego na obszarach gmin Wierzbica, Cyców i Chełm. - Już zwrócili się do Ministra Środowiska o zaopiniowanie koncesji na testy - mówi Góra. - My już pozytywnie zaopiniowaliśmy ten projekt.