Stowarzyszenie "Wspólnota Polska” podjęła się utworzenia "Forum Parlamentarzystów i Samorządowców Polskiego Pochodzenia za Granicą”.
Jakie cele stawia przed sobą forum? To wymiana doświadczeń wśród parlamentarzystów i samorządowców polskiego pochodzenia, integracja środowisk oraz promocja Polski i języka polskiego. Chodzi także o to, by przedstawiciele mniejszości polskiej byli widoczni w lokalnych środowiskach na Ukrainie, Litwie i Łotwie, w Rumunii i Czechach.
– Na początek zaprosiliśmy do nas 15 samorządowców z pięciu województw Ukrainy – mówi Marek Jaroszek, szef chełmskiego oddziału "Wspólnoty Polskiej”. – Chcieliśmy im pokazać przykłady "dobrego samorządu”, czyli konkretnych działań skierowanych na rozwój gospodarczy i społeczny.
Goście odwiedzili m.in. krasnostawski szpital, szkołę w Uhrze, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Srebrzyszczu oraz Starostwo Powiatowe we Włodawie, gdzie tamtejsi samorządowcy podzielili się swoimi doświadczeniami z utrzymaniem w czystości Jeziora Białego w Okunince.
Uczestnicy zapoznali się z osiągnięciami poszczególnych samorządów w dziedzinie zarządzania gminą, powiatem, pozyskiwania środków unijnych, aktywizacji społeczeństwa oraz rozwiązywania problemów socjalnych.