Rozmowa z Lucjanem Jagiełło, właścicielem rodzinnego browaru pod Chełmem.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
• Szykuje pan coś ekstra na tegoroczne Chmielaki Krasnostawskie?
– Specjalnie na tę imprezę wyprodukowaliśmy piwo „Jagiełło Chmielak”. To piwo jasne warzone na dwóch gatunkach chmielu: Sybilla i Marynka. Charakteryzuje się wzmożoną goryczką i aromatem. Na Facebooku ktoś już napisał, że to piwo dla twardzieli. Myślę, że to komplement.
• Zgłosi Pan ten produkt do konkursu piw?
– Będzie to najlepsza forma promocji i sprawdzianu nowego gatunku. Byłoby wspaniale, gdyby to piwo zostało wyróżnione medalem.
• W ubiegłym roku pana browar zdobył aż siedem medali: w tym trzy złote i cztery srebrne. Ma pan nadzieję powtórzyć ten sukces?
– Wszystko będzie zależało od oceniających, a to naprawdę świetni fachowcy. A jeśli chodzi o poprzedni rok, to rzeczywiście był on dla nas udany. Gigantyczna firma, jaką jest Grupa Żywiec, zdobyła o dwa medale mniej niż nasz, jak to określamy na kapslach Regionalny Browar Rodzinny.
• Regionalny, to znaczy chełmski?
– Zależy nam, abyśmy byli postrzegani jako Browar Jagiełło z Lubelszczyzny. Osobiście czuję się lokalnym patriotą. Wyrazem tego niech będzie chociażby to, że do produkcji kupuję jedynie lubelski chmiel, chociaż na rynku dostępny jest tańszy, na przykład z Chin. Ponadto właśnie wprowadzamy nowe etykiety, opatrzone wizerunkami najciekawszych miejsc w regionie. Na początek wybraliśmy Plac Gdański i Rynek w Chełmie. Później przyjdzie kolej na Krasnystaw, Włodawę i Zamość. Chcemy promować nasz region chociaż nikt nas do tego nie namawiał. To był nasz pomysł.
• Skoro browar rodzinny, to znaczy, że jako szef ma pan wsparcie najbliższych?
– Wszystko co do tej pory osiągnęliśmy zawdzięczam także żonie Grażynie. Z czasem do zarządzania browarem włączyły się także nasze dzieci, Joanna i Tomasz. Kiedy w 1993 r. uruchamialiśmy zakład to jego możliwości produkcyjne wynosiły 4 tys. hektolitrów na dobę. Dzisiaj sięgają już 70 tys. hl. Przy produkcji piwa pracuje u nas 25 osób, a efekt ich pracy to 15 gatunków piw jasnych, ciemnych i smakowych.
• Gdzie poza regionem trafia wasze piwo?
– Praktycznie za sprawą dużych sklepów sieciowych jest już dostępne w całej Polsce. Był czas, że wysyłaliśmy je też do Australii. Teraz z kolei kroi się eksport do Szwecji. Szwedzi odwiedzili w kraju kilka browarów i wybrali nasz. Przede wszystkim docenili stosowane przez nas tradycyjne metody warzenia.
Chmielaki 2015
Krasnystaw, 21-13 sierpnia. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą Mesajah, Sylwia Grzeszczak i Afromental. W ostatniej chwili Jerzego Grunwalda zastąpił Aro Kłusowski i Michał
Grobelny. Wszystkie koncerty są bezpłatne, jedynie za miejsce siedzące bezpośrednio pod sceną trzeba będzie zapłacić 2 zł. Swój udział zadeklarowało już także ponad 50 browarów
z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy pojawi się strefa domowych piwowarów. Jej gospodarzami mają być członkowie lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
Będą służyć wszystkim zainteresowanym radami i prezentować warzenie piwa.