(fot. PWSZ w Chełmie)
Dopiero w trzecim przetargu Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie udało się wyłonić wykonawcę budowy betonowego pasa startowego na uczelnianym lotnisku w Depułtyczach Królewskich.
Umowa w tej sprawie właśnie została podpisana. Nowy pas ze sztuczną nawierzchnią o długości 1020 m i szerokości 30 m ma być gotowy przed końcem 2021 r. Będzie wyposażony w oświetlenie nawigacyjne drogi startowej oraz niezbędną infrastrukturę. Koszt inwestycji to ponad 21,5 mln zł. Wykonawcą zarówno dokumentacji projektowej jak i robót budowlanych zostało konsorcjum spółek PREF-BET Wytwórnia Mas Bitumicznych, Betonu i Prefabrykatów oraz B.G. Construction z Wierzbicy k. Radomia.
– Budowa betonowego pasa startowego poprawi warunki szkolenia pilotów – mówi prof. Arkadiusz Tofil, rektor chełmskiej PWSZ. – Przede wszystkim ten pas umożliwi wykonywanie wszystkich operacji lotniczych, również podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Uczelnia dzięki tej inwestycji będzie mogła też przyjąć dwa razy więcej studentów na specjalności lotnicze niż dotychczas.
Betonowy pas startowy nie tylko zwiększy atrakcyjność naszej uczelni, ale będzie służyć również firmom związanym z lotnictwem i całemu regionowi.
Betonowa nawierzchnia pasa startowego ma również umożliwić operowanie z lotniska Depułtycze Królewskie wszystkim typom statków powietrznych wykorzystywanych w procesie szkolenia lotniczego. W szczególności dotyczy to samolotów wielosilnikowych z wysuwanym podwoziem. Wartością dodaną jest także możliwość poszerzenia zakresu prowadzonych szkoleń.
– Nasz najnowszy projekt inwestycyjny stał się możliwy po tym, jak Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało nam na ten cel ponad 16 mln zł – dodaje rektor. Nie ukrywa też, że budowa betonowego pasa to wstęp do dużo większego projektu, który zakłada między innymi wybudowanie w Depułtyczach Królewskich dużego hangaru do przeprowadzania przeglądów, remontów i napraw niemalże wszystkich rodzajów samolotów.