Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

23 maja 2022 r.
11:17

Z wyższej szkoły zawodowej zrobiła się akademia. Istotna zmiana na chełmskiej uczelni

10 3 A A
Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie (fot. PANS Chełm)

Jedyną nowością, jaka może pojawić się w naszej ofercie są studia magisterskie na mechanice i budowie maszyn. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od października absolwenci studiów licencjackich będą mogli kontynuować naukę na tym kierunku – rozmowa z dr hab. inż. Arkadiuszem Tofilem, rektorem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Od 16 maja Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie oficjalnie jest Państwową Akademią Nauk Stosowanych. Co dla uczelni oznacza uzyskanie statusu akademii?

– To dla nas bardzo istotna zmiana. Chociażby z punktu widzenia postrzegania przez potencjalnych kandydatów na studia, akademia zawsze była postrzegana i kojarzona z uczelnią bardziej dojrzałą, która ma typowo akademickie tradycje. Połączenie statusu uczelni państwowej i akademii jest dla nas dużą nobilitacją. Nie mniej istotne są większe możliwości pozyskiwania środków na badania naukowe. Funkcjonując jako PWSZ, często zderzaliśmy się z podejściem, że jesteśmy tylko i wyłącznie od bezpośredniego kształcenia studentów i przygotowania ich do zawodu, natomiast niekoniecznie byliśmy traktowani jako miejsce, w którym można prowadzić badania. A nie wyobrażam sobie traktowania w naszej uczelni po macoszemu badań naukowych, bo jest to nieodzowny element utrzymania wysokiego poziomu wiedzy kadry naukowo-dydaktycznej i jej naturalnego rozwoju.

  • Nie jesteście pierwsi. Tylko w naszym regionie podobną drogą poszła Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej, w Akademię Zamojską przekształcona została Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu, a prywatna Wyższa Szkoła Nauk Społecznych im. W. Pola w Lublinie została Akademią Nauk Społecznych. To taka moda?

– Nie twierdzę, że jesteśmy w tym zakresie wyjątkowi. Wręcz bardzo się cieszę, że uczelnie chcą korzystać z tej możliwości i widzą szansę w funkcjonowaniu jako akademie. Myślę, że kierowały się tymi samymi pobudkami co my, czyli zwiększeniem środków na badania naukowe, a z wizerunkowego punktu widzenia – jednoznacznym kojarzeniem i identyfikacją jako uczelnia akademicka.

  • Jakie warunki musiała spełnić uczelnia, by zostać akademią?

– Jednym z głównych warunków była określona liczba studentów. Drugim był brak negatywnych ocen Polskiej Komisji Akredytacyjnej na którymkolwiek z prowadzonych przez nas kierunków. W naszym wniosku musieliśmy złożyć pełny opis naszego dorobku i planów. Muszę przyznać, że spełnienie tych kryteriów nie było dla nas trudne. Jako uczelnia podchodzimy do poszczególnych kierunków i tworzenia warunków do studiowania na poważnie. Z naszego punktu widzenia ten proces był swego rodzaju elementem rozwoju, który sumiennie przygotowywaliśmy przez ostatnie lata.

  • Pod nowym szyldem rozpoczęliście już rekrutację na nowy rok akademicki. Przygotowaliście jakieś nowości?

– Jedyną nowością, jaka może pojawić się w naszej ofercie są studia magisterskie na mechanice i budowie maszyn. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od października absolwenci studiów licencjackich będą mogli kontynuować naukę na tym kierunku. Poza tym, koncentrujemy się na naszej dotychczasowej ofercie. Konsekwentnie zachęcamy kandydatów do próby powiązania swojej przyszłości z kierunkami lotniczymi. Są one bardzo ważnym elementem naszej oferty, mamy bardzo dobrą bazę i infrastrukturę włącznie z nowym, drugim już symulatorem lotów. Nacisk kładziemy również na promowanie bezpieczeństwa wewnętrznego, bo w obecnej sytuacji geopolitycznej, związanej z wojną w Ukrainie i zagrożeniami, z których istnienia dopiero zdaliśmy sobie sprawę, otwiera niesamowity rynek pracy dla absolwentów tego kierunku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty