Minister Środowiska wydał ostateczną decyzję zatwierdzającą dokumentację geologiczną złoża węgla kamiennego „Lublin“. Postępowanie toczyło się z wniosku PD Co. Australijczykom do rozpoczęcia budowy kopalni brakuje tylko koncesji wydobywczej.
Polska spółka z australijskim kapitałem – PD Co – za 100 milionów złotych przygotowała dokumentację geologiczną. Zatwierdzony przez MŚ dokument zawiera zebrane i opracowane dane, wyniki próbnych odwiertów w Lubelskim Zagłębiu Węglowym w okolicach Cycowa, Wierzbicy i Urszulina.
– Zatwierdzenie dokumentacji przez Ministerstwo Środowiska to kamień milowy w rozwoju naszej inwestycji, nie tylko uruchamia wyłączne prawo do uzyskania koncesji wydobywczej w tym obszarze, ale również stanowi zielone światło dla prowadzenia dalszych prac i rozwoju inwestycji – mówi Janusz Jakimowicz, prezes polskiej spółki PD Co należącej do australijskiej Prairie Mining.
Zatwierdzona dokumentacja dotyczy złoża „Lublin“, które scala złoża z czterech koncesji udzielonych PD Co w 2012 r. PD Co prowadzi jeszcze prace rozpoznawcze na obszarze koncesji „Sawin-Zachód“, która bezpośrednio przylega do nowego złoża „Lublin” i może wydłużyć żywotność nowej kopalni.
Projekt budowy kopalni PD Co, która będzie nosić imię Jana Karskiego, zakłada nisko kosztową produkcję wysokiej jakości węgla energetycznego, jak i pół-koksującego z przeznaczaniem dla przemysłu. Odbiorcami węgla mają być gospodarki zachodnich krajów Unii Europejskiej, które zużywają ponad 250 mln ton węgla kamiennego rocznie.
– Model biznesowy kopalni zakłada produkcję z przeznaczeniem na eksport. Nie chcemy być konkurencją dla śląskich spółek, ani dla Bogdanki. Produkowany węgiel będzie się wyróżniał wyższymi parametrami jakościowymi, dzięki czemu z łatwością znajdzie odbiorców wśród elektrowni i przemysłu metalurgicznego z krajów UE – wyjaśnia Artur Kluczny, wiceprezes PD Co.
Szefowie spółki są zdeterminowani by zrealizować inwestycję, mimo że polskie górnictwo jest w głębokim kryzysie. Właśnie eksport ma być receptą na ominięcie problemów hałd węgla czekających na odbiorców.
* 6–7 mln ton węgla kamiennego rocznie ma produkować planowana kopalnia
* 2000 miejsc pracy ma stworzyć kopalnia
* 2020 rok to planowany czas uruchomienia wydobycia
* 2,5 mld zł szacowany koszt rozpoczęcia eksploatacji