Przez założony w Chełmie w 1941 roku obóz przeszło ponad 250 tysięcy jeńców. Blisko połowa z nich poniosła tu śmierć. Przygotowywana właśnie produkcja ma być dokumentalnym zapisem tamtych wydarzeń i hołdem złożonym ofiarom.
Urząd miasta uchylił rąbka tajemnicy dotyczącej scenariusza. Częściowo fabularyzowany dokument pokaże historyczne wydarzenia przez pryzmat pracy reportera radiowego. Mający koszmarne sny mężczyzna rozpoczyna poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co wydarzyło się tu w przeszłości.
Dziennikarz na swojej drodze spotyka ludzi, którzy wprowadzają go w tło tragicznych wydarzeń sprzed prawie 70 lat. Szybko odkrywa, że kolorowe i tętniące życiem dzielnice Chełma to miejsca, gdzie niegdyś w męczarniach konały tysiące osób.
W filmie wystąpią m.in. regionaliści i historycy, w tym Andrzej Rybak od dziewięciu lat badający historię obozu – Opowiem o stalagu i jego powstaniu, pokażę oryginalne dokumenty, które udało mi się zgromadzić oraz miejsca, gdzie obóz był zlokalizowany – zdradza Rybak.
Atrakcyjność filmowego przekazu podnieść mają inscenizowane rekonstrukcje niektórych wydarzeń. – W filmie wystąpią statyści w niemieckich mundurach oraz aktorzy przebrani za jeńców. Do produkcji wykorzystane zostaną również wojskowe pojazdy oraz inne rekwizyty nawiązujące do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat – opowiada Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Promocji UM.
Miasto na realizację filmu wyda 15 tysięcy złotych, a kolejne około 10 tysięcy przekaże telewizja. – Biorąc pod uwagę skalę produkcji jest to niewielka kwota. Udało nam się zaoszczędzić znaczne środki m. in. dzięki temu, że występujący w filmie statyści nie wezmą za to wynagrodzenia.
Przygotowaliśmy własnymi środkami również większość potrzebnych rekwizytów oraz zaoferowaliśmy pełną pomoc logistyczną i organizacyjną na planie filmowym. Dzięki temu niewątpliwie zaoszczędziliśmy kilkanaście tysięcy złotych – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta.
Zdjęcia rozpoczną się lada dzień. W lutym gotowy już dokument zostanie zaprezentowany publiczności. – Oficjalną premierę filmu chcielibyśmy zorganizować w chełmskim kinie. Będzie to oczywiście seans bezpłatny, na który już teraz zapraszam wszystkich zainteresowanych chełmian – mówi Agata Fisz.
Film ukaże się także na ekranach telewizji publicznej. W pierwszej kolejności będzie go można obejrzeć w telewizji regionalnej. Najprawdopodobniej dokument o chełmskich stalagu wyemituje kilka innych stacji telewizyjnych należących do grupy TVP S.A.
Urzędnicy planują także udostępnienie filmu w wersji online. – Umowa koprodukcyjna umożliwi nam emisję filmu zarówno na stronie internetowej urzędu miasta jak i w innych formach publikacji. Tym sposobem wszyscy zainteresowani powinni mieć możliwość obejrzenia pierwszej tak dużej produkcji telewizyjnej w naszym mieście – dodaje Fisz.