Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

10 czerwca 2022 r.
20:43

Lubelskie. Tajemnicze znalezisko w murze

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
27 1 A A
Remontowane wnętrze dawnej cerkwi, z miejscem, gdzie było ukryte przejście
Remontowane wnętrze dawnej cerkwi, z miejscem, gdzie było ukryte przejście (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Zagadka goni zagadkę. Po ostatnich znaleziskach na dachach kościołów, teraz tajemnicza wnęka w chełmskim muzeum. W czasie remontu dawnej kaplicy odsłonięto wejście do schowka z zaskakującą zawartością

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trwa remont dawnej cerkwi unickiej św. Mikołaja przy ul. św. Mikołaja 4 w Chełmie. Nadarzyła się okazja, by sprawdzić, czy prawdziwe były ustne relacje, że coś jest ukryte w dawnym przejściu między byłą świątynią a byłym unickim seminarium duchownym.

– Odsłonięcie kapsuły czasu było czynnością prostą. Po zdemontowaniu przesłony ukazała się zamurowana wnęka z drzwiami. Po otworzeniu drzwi z wnęki wyjęto elementy przedwojennego ołtarza głównego, krucyfiks oraz worek z niekompletnym szkieletem zwierzęcym – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Prace remontowe zaczęły się u nas w maju, wówczas została odsłonięta nisza. To dawne przejście, jakim zza głównego ołtarza ówczesnej kaplicy można się było dostać do dawnej szkoły. Wiedzieliśmy o jego istnieniu, ale przynajmniej od lat 70. czy 80. ubiegłego wieku, czyli czasu poprzedniego remontu, miejsce nie było w żaden sposób eksponowane. Wręcz przeciwnie, zasłonięte do celów wystawienniczych. Ostatnio prezentowaliśmy tu zabytki sztuki sakralnej – mówi Natalia Jędruszczak, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Zabytki były zamurowane blisko pół wieku (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Dział Sztuki Dawnej tej placówki wykorzystuje dawną przestrzeń sakralną. Jest to jeden z czterech budynków zajmowanych przez chełmskie muzeum. XVIII-wieczny zabytek przechodził różne koleje losu. Powstał jako część kompleksu unickiego seminarium. Gdy mniej więcej sto pięćdziesiąt lat później je zlikwidowano, jego miejsce zajęło seminarium prawosławne, a świątynia stała się szkolną kaplicą. W czasie I wojny światowej Niemcy zorganizowali w niej szpital. W okresie międzywojennym dawna cerkiew stała się znów kaplicą szkolną, ale już rzymskokatolicką. Korzystały z niej uczennice Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego, działającego w przyległym budynku. 

– Powstanie kapsuły czasu związane było z ostatnim kompleksowym remontem cerkwi, przeprowadzonym w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Decyzję o jej stworzeniu podjął Leszek Samocki, ówczesny wojewódzki konserwator zabytków w Chełmie, który wiedział, że w zdesakralizowanym wnętrzu cerkwi nie będzie już miejsca na ekspozycję ołtarza i krucyfiksu. Dodatkowo o decyzji przesądził fakt, że podjęte próby przekazania zabytków do innego obiektu sakralnego zakończyły się fiaskiem. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem było ukrycie ołtarza i krucyfiksu, aby tam mogły doczekać czasów bardziej przyjaznych dla zabytków – wyjaśnia Dariusz Kopciowski.

Dyrektor chełmskiego muzeum pytana o znaleziska z niszy, które jak oceniają specjaliści, dobrze zniosły blisko pół wieku odosobnienia, zapowiada, że znalezione elementy zostaną poddane konserwacji i będą eksponowane.

Sprawa odnalezionych przy okazji tajemniczych kości jest dla muzealników raczej sytuacją żartobliwą.

Specjaliści ocenią co to za kości, może to wyjaśni, dlaczego leżały zamurowane w niszy (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

– Jest kawałek żuchwy, kości przedniej nogi, to nie jest kompletny szkielet. Czasami ktoś nie jest pewny, co zrobić ze znaleziskiem i je zostawia, niech się następne pokolenia martwią. Kości mogły być wykopane podczas prac w pobliżu kaplicy, trudno powiedzieć kiedy i w jakiej sytuacji – komentuje dyrektor samorządowej placówki.

Konserwator zapowiada, że znalezisko, o którym nie wspominała ustna relacja opowiadająca o zamurowanym przejściu, ocenią specjaliści. Może to wyjaśni, dlaczego w ogóle się tam znalazły. Na razie w muzeum opisują je jako pozostałości zwierzęcia porównywalnego z wołem.

Chyba ważniejszy dla placówki jest jednak koniec remontu.

– Po jego zakończeniu wrócą zabytki, które eksponowaliśmy dotychczas. Nowością będzie możliwość aranżowania przestrzeni w celu organizacji koncertów. To powrót do takiej aktywności, w latach 90. ubiegłego wieku i później były tu kameralne występy. Chcemy, żeby znów się pojawiły – zapowiada Natalia Jędruszczak.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty