Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

7 lipca 2019 r.
11:07

Co czwarty uczeń z woj. lubelskiego waży za dużo

32 8 A A

Otyłe dzieci to otyli i chorzy dorośli. Instytut Żywności i Żywienia opublikował dane, z których wynika, że 25 proc. dzieci w wieku szkolnym na Lubelszczyźnie waży więcej niż sugerowane normy. Gorzej jest tylko w woj. mazowieckim (32 proc.) i łódzkim (29 proc.). Problem jest poważny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze gorsza wizja wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Medicover we współpracy z gminami naszego województwa. W gminie Jastków i Wólka blisko 30 proc. przebadanych uczniów klas czwartych ma nadwagę lub otyłość. Do tego dochodzi dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna. To problem aż ok. 70 proc. czwartoklasistów. Podobnie jest w Lublinie. Prawie co czwarty trzynastolatek zmaga się tam z nadwagą i otyłością, a blisko 90 proc. uczniów ma problem z wejściem bez zadyszki na 4. piętro. Tymczasem według badań nawet 80 proc. młodzieży z nadwagą i otyłością stwierdzoną w okresie dojrzewania staje się otyłymi dorosłymi. Wiąże się to z problemami zdrowotnymi i niską samooceną.

W szkołach podstawowych na całej Lubelszczyźnie przez dwa lata realizowany jest dofinansowany ze środków unijnych projekt „Profilaktyka nadwagi i otyłości”.

– Udział w nim pomaga zwiększyć świadomość wśród dzieci jak zapobiegać nadwadze i otyłości nabytej – mówi Justyna Syroka, koordynator projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Klub XXI wieku”. – Łącznie weźmie w nim udział 6 tys. dzieci z klas IV – VI szkół podstawowych z całej Lubelszczyzny.

Wszyscy zostaną przebadani. Badanie pielęgniarskie obejmuje sprawdzenie, czy dzieci mają właściwą wagę dla ich wieku i wzrostu. Wezmą też udział w ankiecie dotyczącej ich nawyków żywieniowych i ruchowych.

– Wszyscy uczestnicy projektu wezmą udział w zajęciach z edukacji zdrowotnej i dietetyki, zajęć z psychologiem oraz praktycznych rozwijających aktywność ruchową. Podczas ostatnich zajęć, każde dziecko uczestniczące w projekcie, otrzymuje zestaw do samodzielnego wykonywania ćwiczeń, tj. matę do ćwiczeń, skakankę, piłkę gimnastyczną – mówi Syroka. – Dzieci, które znajdują się w grupie ryzyka wezmą udział wraz ze swoimi rodzicami w indywidualnych spotkaniach ze specjalistami. Określone zostaną najlepsze dla nich sposoby odżywiania oraz ćwiczenia dostosowane do ich możliwości.

Syroka podkreśla, że projekty takie jak ten są niezwykle ważne, bo udział w nim zwiększa świadomość w zakresie ryzyka które niesie ze sobą nadwaga i otyłość. Zwiększa też wiedzę i świadomość dzieci o tym, jak zapobiegać tym problemom.

– Nawyki żywieniowe to nieregularność, przejadanie się, podjadanie, jedzenie w pośpiechu, jedzenie przed snem – czytamy w ulotce rozprowadzanej miedzy uczestnikami projektu. – Ruch, wysiłek fizyczny powodują korzystne zmiany wewnątrz poszczególnych układów człowieka m.in. wzrastanie kości u dzieci i młodzieży, zwiększenie hemoglobiny, zwiększenie pojemności życiowej płuc oraz poprawę systemu obronnego i wzrost odporności na zachorowania.

– W mojej klasie jest kilka osób, które mają chyba trochę za dużo kilogramów. Ja też mógłbym schudnąć. Nie wiem dlaczego mam większy brzuch skoro bardzo dużo czasu spędzam na dworze. W lecie gram w piłkę nożną i jeżdżę na hulajnodze i deskorolce, a w zimie chodzę na łyżwy – opowiada Kuba, uczeń jednej z lubelskich podstawówek, który bierze udział w programie. – Cieszę się, że będę miał spotkania na których dowiem się, co robię nie tak, że te kilogramy tak mnie lubią. Chciałbym schudnąć, bo wtedy lepiej bym wyglądał i mieściłbym się we wszystkie spodnie.

– Ja na pewno ważę tyle ile powinnam, ale moja starsza siostra ma nadwagę i chodzi do lekarza. Nie chciałabym wyglądać tak jak ona dlatego chętnie będę ćwiczyć na rzeczach, które dostanę z programu. Szczególnie piłka bardzo mi się podoba – cieszy się Oliwka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium