Otyłe dzieci to otyli i chorzy dorośli. Instytut Żywności i Żywienia opublikował dane, z których wynika, że 25 proc. dzieci w wieku szkolnym na Lubelszczyźnie waży więcej niż sugerowane normy. Gorzej jest tylko w woj. mazowieckim (32 proc.) i łódzkim (29 proc.). Problem jest poważny.
Jeszcze gorsza wizja wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Medicover we współpracy z gminami naszego województwa. W gminie Jastków i Wólka blisko 30 proc. przebadanych uczniów klas czwartych ma nadwagę lub otyłość. Do tego dochodzi dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna. To problem aż ok. 70 proc. czwartoklasistów. Podobnie jest w Lublinie. Prawie co czwarty trzynastolatek zmaga się tam z nadwagą i otyłością, a blisko 90 proc. uczniów ma problem z wejściem bez zadyszki na 4. piętro. Tymczasem według badań nawet 80 proc. młodzieży z nadwagą i otyłością stwierdzoną w okresie dojrzewania staje się otyłymi dorosłymi. Wiąże się to z problemami zdrowotnymi i niską samooceną.
W szkołach podstawowych na całej Lubelszczyźnie przez dwa lata realizowany jest dofinansowany ze środków unijnych projekt „Profilaktyka nadwagi i otyłości”.
– Udział w nim pomaga zwiększyć świadomość wśród dzieci jak zapobiegać nadwadze i otyłości nabytej – mówi Justyna Syroka, koordynator projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Klub XXI wieku”. – Łącznie weźmie w nim udział 6 tys. dzieci z klas IV – VI szkół podstawowych z całej Lubelszczyzny.
Wszyscy zostaną przebadani. Badanie pielęgniarskie obejmuje sprawdzenie, czy dzieci mają właściwą wagę dla ich wieku i wzrostu. Wezmą też udział w ankiecie dotyczącej ich nawyków żywieniowych i ruchowych.
– Wszyscy uczestnicy projektu wezmą udział w zajęciach z edukacji zdrowotnej i dietetyki, zajęć z psychologiem oraz praktycznych rozwijających aktywność ruchową. Podczas ostatnich zajęć, każde dziecko uczestniczące w projekcie, otrzymuje zestaw do samodzielnego wykonywania ćwiczeń, tj. matę do ćwiczeń, skakankę, piłkę gimnastyczną – mówi Syroka. – Dzieci, które znajdują się w grupie ryzyka wezmą udział wraz ze swoimi rodzicami w indywidualnych spotkaniach ze specjalistami. Określone zostaną najlepsze dla nich sposoby odżywiania oraz ćwiczenia dostosowane do ich możliwości.
Syroka podkreśla, że projekty takie jak ten są niezwykle ważne, bo udział w nim zwiększa świadomość w zakresie ryzyka które niesie ze sobą nadwaga i otyłość. Zwiększa też wiedzę i świadomość dzieci o tym, jak zapobiegać tym problemom.
– Nawyki żywieniowe to nieregularność, przejadanie się, podjadanie, jedzenie w pośpiechu, jedzenie przed snem – czytamy w ulotce rozprowadzanej miedzy uczestnikami projektu. – Ruch, wysiłek fizyczny powodują korzystne zmiany wewnątrz poszczególnych układów człowieka m.in. wzrastanie kości u dzieci i młodzieży, zwiększenie hemoglobiny, zwiększenie pojemności życiowej płuc oraz poprawę systemu obronnego i wzrost odporności na zachorowania.
– W mojej klasie jest kilka osób, które mają chyba trochę za dużo kilogramów. Ja też mógłbym schudnąć. Nie wiem dlaczego mam większy brzuch skoro bardzo dużo czasu spędzam na dworze. W lecie gram w piłkę nożną i jeżdżę na hulajnodze i deskorolce, a w zimie chodzę na łyżwy – opowiada Kuba, uczeń jednej z lubelskich podstawówek, który bierze udział w programie. – Cieszę się, że będę miał spotkania na których dowiem się, co robię nie tak, że te kilogramy tak mnie lubią. Chciałbym schudnąć, bo wtedy lepiej bym wyglądał i mieściłbym się we wszystkie spodnie.
– Ja na pewno ważę tyle ile powinnam, ale moja starsza siostra ma nadwagę i chodzi do lekarza. Nie chciałabym wyglądać tak jak ona dlatego chętnie będę ćwiczyć na rzeczach, które dostanę z programu. Szczególnie piłka bardzo mi się podoba – cieszy się Oliwka.