W ostatni weekend lipca za sprawą Dźwięków Słów Lublin ponownie wypełni się słowno-muzycznymi emocjami. Po dwuletniej przerwie ten popularny festiwal odbędzie się już po raz siódmy. W tym roku organizatorzy zaproszą w dniach 29 lipca – 1 sierpnia.
Idea Dźwięków Słów pozwala odkrywać artystów różnych pokoleń: muzyków, aktorów, poetów i wokalistów, którzy prezentują szeroki wachlarz brzmień i tematów zachowując estetyczną harmonię.
Trójmorze
Motywem przewodnim organizowanego przez Lubelski Salon Artystyczny festiwalu w tym roku będzie "Trójmorze". Dźwięki Słów będą czerpały z wielobarwności brzmień i kultur krajów takich jak: Austria, Chorwacja, Rumunia czy Węgry.
- Idea Trójmorza to współpraca i wymiana na poziomie gospodarczym, intelektualnym i społecznym. Kultura to spoiwo tych związków. Dźwięki Słów-Trójmorze to ekscytujące zjawiska muzyczne, aktualne i charakterystyczne dla tych krajów - opowiadają organizatorzy wydarzenia.
Goście z zagranicy
W Lublinie pojawią się tym samym reprezentacji krajów Trójmorza. Na scenie Centrum Kultury w Lublinie wystąpi grupa łotewskich wiolonczelistów Melo-M, którzy w błyskotliwy sposób łączą muzykę klasyczną z dynamiką rocka i popu. Z kolei z Bratysławy na festiwal przyjedzie duet Longital, którego muzyka oscyluje na granicy kilku gatunków. To obecnie jeden z najpopularniejszych zespołów na słowackiej scenie muzycznej.
Warto będzie zwrócić także uwagę na niezwykły wokal estońskiej formacji Estonian Voices. Artyści śpiewają a cappela, a w repertuarze mają klasykę, jazz, folk i przeboje popowe. Kolejną artystką, która wystąpi na festiwalu, jest wszechstronna litewska wokalistka Alina Orlova. - Jej muzyka pełna tajemniczości i melancholii, niezwykły głos, a szczególnie występy na żywo z elementami eterycznego kabaretu i niepowtarzalnymi muzycznymi aranżacjami niezmiennie uwodzą publiczność – opowiadają organizatorzy koncertu.
Kulturę wołoskich Romów reprezentować będzie grupa Romengo oraz wokalistka Mónika Lakatos. To pierwsza romska śpiewaczka, która wygrała głośny węgierski talent show. Podczas ich koncertu będzie można usłyszeć wyjątkowe instrumenty, takie jak łyżki, puszki czy tupot. Nie boją się także eksperymentować z zupełnie nowymi dźwiękami.
Polskie akcenty
Nie zabraknie także rodzimych artystów. Na inaugurację festiwalu, 29 lipca w Centrum Kultury wystąpi zespół Chwila Nieuwagi, który w swojej twórczości łączy folk, poezję śpiewaną, jazz i piosenkę artystyczną. Tego samego dnia odbędzie się także koncert aktorki Teatru Rampa w Warszawie – Doroty Osińskiej. Artystka zaprezentuje piosenki ze swojego nowego albumu, w którym wyraźnie słychać inspirację muzyką folkową.
Z kolei ostatniego dnia festiwalu, którego wydarzenia wyjątkowo odbędą się w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego, będzie można posłuchać jednej z najlepszych polskich wokalistek – Mai Kleszcz. Artystka związana wcześniej z Kapelą ze Wsi Warszawa obecnie z Wojciechem Krzakiem współtworzy projekt incarNations, eksplorujący świat retro-brzmień z pogranicza jazzu i bluesa.
Nie tylko koncerty
Oprócz wieczornych koncertów tegoroczne Dźwięki Słów mają w programie również warsztaty. Te odbędą się w sobotę, 31 lipca o godz. 12. Maja Kleszcz zaprosi uczestników na spotkanie z oryginalnymi technikami wokalnymi poszerzone o pracę z ciałem jako instrumentem wykonawczym. W tym samym czasie odbędą się także zajęcia z członkami zespołu Estonian Voices, którzy podzielą się z publicznością osobistym procesem dochodzenia do swojego brzmienia poprzez różne ćwiczenia praktyczne. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem mailowym: info@dzwiekislow.pl.
Przez cały czas trwania festiwalu na placu przed Centrum Kultury w Lublinie odbywać się będą spotkania z książką #wartoczytac. W planach: spotkania z autorami, targi książki oraz prezentacje nowości wydawniczych.
Wszystkie atrakcje za darmo
W tym roku wszystkie wydarzenia w ramach Dźwięków Słów będą bezpłatne. Ilość miejsc na poszczególne atrakcje będzie jednak ograniczona i zależna od wytycznych reżimu sanitarnego. Obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w kasie Centrum Kultury w Lublinie. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.dzwiekislow.pl.