17 kwietnia zaczyna się trzecia edycja „Festiwalu reportażu w Lublinie”. Przez trzy dni w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) gościć będą najwybitniejsi polscy reportażyści i pisarze.
Wezmą udział w spotkaniach autorskich, panelu dyskusyjnym i poprowadzą warsztaty creative writing dla studentów i seniorów. Na spotkania i panel wstęp wolny.
Pierwszego dnia - we wtorek, 17 kwietnia spotkanie z Ewą Winnicką – wieloletnią reportażystką tygodnika Polityka. Autorka znakomitych książek („Londyńczycy”, „Był sobie chłopczyk”, „1968” zdradzi kulisy swojej pracy o godz. o godz. 10.30.
Tego samego dnia o godz. 18 Radio Lublin zaprasza też na spotkanie z Wojciechem Jagielskim, specjalisty od Afryki, Kaukazu i Azji środkowej.
W środę do Lublina przyjedzie Cezary Łazarewicz. Laureat Nagrody Literackiej Nike za „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” spotka się z czytelnikami o godz. 18. Wcześniej – o godz. 10.30 – Zbigniew Rokita z dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”.
Ostatniego dnia festiwalu – w czwartek, 19 kwietnia – jeszcze jedna gwiazda polskiego reportażu. Angelika Kuźniak – autorka „Marlene” i „Papuszy” – zaprasza na godz. 18. A Przemysław Semczuk („Czarna wołga: kryminalna historia PRL”, „Wampir z Zagłębia”) na godz. 10.30.
• Oprócz spotkań autorskich w programie festiwalu także panele dyskusyjne, czytelnia reportażu (od wtorku do czwartku w godz. 21-22 w kawiarni Zielony Talerzyk) i warsztaty kreatywnego pisania. Studentów tego fachu będzie uczyć Anna Śmigulec, a seniorów Paweł P. Reszka.
– Grupy będą liczyć po 15 osób. W tej studenckiej praktycznie miejsc już nie ma. Ale seniorzy na warsztaty mogą się jeszcze zapisywać – mówi Agata Kos-Dybała z Radia Lublin.
By to zrobić należy wysłać maila na adres festiwal@radio-lublin.pl. To cykl trzech półtoragodzinnych zajęć.
• A na koniec Gala Festiwalu (19 kwietnia, godz. 19.30), podczas której zostaną wręczone nagrody. Kryształowa Karta Polskiego Reportażu trafi do autora książki, która zdobędzie największą liczbę głosów czytelników.
Na najlepszą książkę reporterską 2017 roku można głosować na stronie www.radio.lublin.pl. Z pięciu nominowanych pozycji wczoraj najwięcej głosów miały „Kryptonim Frankenstein” Przemysława Semczuka i „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” Aleksandry Boćkowskiej.