Wspierany przez Grażynę Torbicką festiwal filmowy Dwa Brzegi w tym roku wystartuje 31 lipca i potrwa do 8 sierpnia. Do Kazimierza Dolnego i Janowca powróci wielkie kino, bo choć wydarzenie odbyło się także przed rokiem, to z powodu pandemii filmy dostępne były głównie online. Tym razem na kinomaniaków czeka aż 8 dni projekcji w różnych przestrzeniach.
Program filmowy podzielony zostanie na trzy sekcje. Kino Lubelskie przy ul. Nadwiślańskiej 9, gdzie będzie się mieścić także całe miasteczko festiwalowe, to miejsce w którym będzie można zobaczyć najważniejsze punkty programu: premiery oraz pokazy konkursowe w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych 2021. Codziennie od godzin porannych do późnego wieczora na widzów czekać będą zróżnicowane produkcje, m.in. znane już oscarowe "Boże Ciało" czy "Minari" oraz zwycięzca festiwalu w Gdyni - "Zabij to i wyjedź z tego miasta", jak również premierowo "Jeźdźcy sprawiedliwości" Andersa Thomasa Jensena, muzyczny dokument "Firestartr" ukazujący losy grupy Bangarra czy prezentowany przed rokiem w Wenecji "Człowiek, który sprzedał swoją skórę".
Kino Perła na Zamku (ul. Zamkowa 3/5) to kolejna lokalizacja, którą odwiedzą wielbiciele kina. Tu plenerowe seanse odbywać się będą wieczorami o godz. 21. W programie znajdą się ważne filmy z ostatnich miesięcy, m.in. "Każdy ma swoje lato", "kRaj" czy "Sound of Metal".
W ramach tegorocznej edycji pojawia się także sekcje tematyczne. Wśród nich "I Bóg stworzył aktorkę - Agata Kulesza", prezentująca sylwetkę znanej aktorki. Będzie można więc zobaczyć takie filmy, jak "Ida", "Niewinne" czy "Śniegu już nigdy nie będzie", w których Kulesza wystąpiła, a samą aktorkę będzie też można kilkukrotnie spotkać w Kazimierzu w ramach wydarzeń towarzyszących. W tym roku widzowie zobaczą także retrospektywę Tony'ego Gatlifa, w której znajdą się takie filmy jak "Wolność", "Geronimo" czy "Exils".
We wspomnianym już konkursie filmów krótkometrażowych ponad 20 produkcji z całego świata powalczy o cenne nagrody. Będzie też plebiscyt publiczności, w którym wezmą udział filmy pełnometrażowe wyprodukowane w 2020 i 2021 roku.
Tradycyjnie Festiwal Dwa Brzegi będzie też obfitował w dodatkowe wydarzenia artystyczne. - Festiwal, jak co roku, odbywa się w miejscu malowniczym, przepięknym krajobrazowo, lecz nie posiadającym kina, co sprawia, że na ten czas ponownie zbudujemy specjalne miasteczko festiwalowe, w tym CAFÉ BURSZTYNOWA, w której odbywać się będą spotkania z gośćmi i dyskusje o sztuce - opowiadają twórcy festiwalu
W Cafe Bursztynowej codziennie będzie można liczyć przede wszystkim na ciekawe spotkania i dyskusje. To tu odbywać się będą rozmowy o produkcjach pokazywanych w konkursie, panele dyskusyjne oraz spotkania z gwiazdami festiwalu, do których należą wspomniana już Agata Kulesza, ale też Robert Więckiewicz, Joanna Kulig czy Mariusz Wilczyński.
Wiele będzie się działo także wokół festiwalu. W różnych lokalizacjach Kazimierza, m.in. w Muzeum Nadwiślańskim, Bibliotece Publicznej czy na dziedzińcu Zamku, organizowane będą ciekawe wystawy. Wielbiciele muzyki wybiorą się z pewnością na koncerty. 7 sierpnia w Trzecim Księżycu wystąpi NeoKlez Akustycznie, a na Zamku w Janowcu zagrają Olejniczka i Sendecki Quartet.
Wszystkie szczegóły dotyczące programu Dwóch Brzegów dostępne są na stronie internetowej festiwalu. Tam również znajdą się informacje o biletach i karnetach. Wejściówki na poszczególne filmy w Kinie Lubelskim kosztują od 25 do 60 zł. Na część seansów wstęp będzie bezpłatny. Spotkania w Cafe Bursztynowej będzie można także śledzić online.