Na konflikcie między współtwórcami festiwalu literackiego skorzystają uczestnicy. W maju było zamieszanie i spór o pieniądze. Teraz wiadomo, że w sierpniu w Szczebrzeszynie będą dwie Stolice Języka Polskiego. Pierwsza zaczyna się 1, druga 25 sierpnia.
Festiwal Stolica Języka Polskiego, który organizuje Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń zaczyna się 1 sierpnia w Zamościu a od 2 sierpnia, na siedem dni, przenosi do Szczebrzeszyna. Zaplanowano spotkania z m.in. Adamem Wajrakiem, Julią Fiedorczuk i Zytą Rudzką, Szczepanem Twardochem, Piotrem Mitznerem, Michałem Rusinkiem. Przyjedzie Maciej Zaremba Bielawski, będzie Joanna Bator, a także Andrzej Stasiuk. Program wydarzenia można znaleźć tutaj.
O wydarzeniu zrobiło się głośno już w maju, gdy Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosiło, komu przyznaje pieniądze. Okazało się, że wsparcie otrzymała Fundacja Czuły Barbarzyńca na organizację... festiwalu Szczebrzeszyn. Stolica Języka Polskiego.
To był efekt dawnego konfliktu między współtwórcami wydarzenia. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2015 r. i informowano wtedy, że jest to wspólny projekt Piotra Dudy, animatora i menadżera kultury wywodzącego się ze Szczebrzeszyna oraz Tomasza Brzozowskiego, wydawcy i założyciela Fundacji Czułego Barbarzyńcy, formalnego organizatora festiwalu. Drugą i kolejne edycje spotkań literackich w Szczebrzeszynie, organizowała Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń Piotra Dudy.
Po burzy medialnej i protestach, ministerstwo jednak przyznało dotację także i jego fundacji.
W efekcie uczestników czekają dwa wydarzenia w miasteczku na Roztoczu.
W poniedziałek przedstawiciel Fundacji Czuły Barbarzyńca podpisał umowę z dyrektorką szkoły w Szczebrzeszynie, na terenie której odbędzie się drugi sierpniowy literacki festiwal.
– Po roku pandemii i pewnie przed następną falą zakażeń proponujemy festiwal swobodniejszy i luźniejszy pod hasłem „Sensacyjnie i fantastycznie”. W programie, oprócz spotkań z autorami będą projekcje filmów, koncerty – od muzyki soul po jazz – oraz wystawa. Szczegóły jeszcze ustalamy, jak choćby listę projekcji i gości. Już wiemy, że przyjadą Vincent Severski, Adam Zamoyski czy Michał Komar. Ponieważ ten rok jest rokiem poetów – Baczyńskiego i Różewicza – będą też spotkania poetyckie z takimi twórcami jak Michał Zabłocki czy Ryszard Grzyb – wylicza Tomasz Brzozowski z Fundacji Czuły Barbarzyńca, organizator festiwalu Szczebrzeszyn. Stolica Języka Polskiego.
– Jak poprzednie edycje, także i ta odbędzie się na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Szczebrzeszynie. W tym malowniczym miejscu będzie działała kawiarnia, księgarnia. W plenerze pokażemy wystawę poświęconą Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, którą przygotowało warszawskie Muzeum Literatury. Będzie scena, leżaki dla publiczności. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Jedynie na finałowy koncert w synagodze, na którym wystąpi Karol Szymanowski Quartet będzie można wejść mając zaproszenie, ale to z powodu ograniczonej liczby słuchaczy – dodaje organizator wydarzenia.
Pytany czy przygotowywał program swojego festiwalu w opozycji do wydarzenia o niemal identycznej nazwie, które odbędzie się na początku sierpnia i to w tym samym miejscu mówi, że literatura nie dzieli i może uczyć dialogu. – O żadnej opozycji być nie może. Dostaliśmy grant z ministerstwa na organizację, tamci też dostali, po tym jak złożyli odwołanie. Jak będzie w przyszłym roku nie wiem. To leży w gestii ministerstwa czy kolejne edycje będziemy robić w Szczebrzeszynie czy gdzieś indziej – zapowiada Tomasz Brzozowski.