Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

1 grudnia 2021 r.
18:29

Kwiecista scenografia, koncerty i spotkania. Mikołajki Folkowe już po raz 31.

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik

Drugi weekend grudnia to tradycyjnie termin organizacji jednego ze słynniejszych lubelskich festiwali. Mowa o cieszących się międzynarodową renomą Mikołajkach Folkowych, które w tym roku odbędą się już po raz 31. Wydarzenie zostanie zorganizowane w dniach 9-12 grudnia w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mikołajki znów stacjonarnie

Po ubiegłorocznej wirtualnej edycji tym razem organizatorzy zapraszają już stacjonarnie do Lublina. 31. edycję festiwalu zainauguruje międzynarodowa konferencja naukowa w formie hybrydowej, która rozpocznie się 9 grudnia o godz. 9. Tematem wydarzenia, które odbywać się będzie na Wydziale Filologicznym UMCS (transmisja na platformie Zoom) przez dwa dni, będzie "miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej".

Online będzie działać także "Dobre studio", w którym na żywo będą relacjonowane festiwalowe wydarzenia. Nie zabraknie również wywiadów z gośćmi.

Nowoczesne formy i tradycyjne brzmienie

Główną atrakcją festiwalu są koncerty. W tym roku do Lublina przyjadą znakomici wykonawcy, m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, duet Maria Pomianowska i Mingije Yu (Chiny), czy chorwacka grupa Dunjaluk. Tradycyjnie wystąpią także gospodarze festiwalu, czyli Orkiestra św. Mikołaja.

Koncertowanie rozpocznie się w piątek, 10 grudnia o godz. 20.30. Wspomniana Kapela ze Wsi Warszawa zaprezentuje premierowy materiał z płyty "Uwodzenie", inspirowanej muzyką Mazowsza. Na scenie pojawi się także lubelska grupa bębniarska Młode Djembe.

W sobotę występy na sali widowiskowej Chatki Żaka zaczną się o godz. 18. Z repertuarem łączącym polską i chińską muzykę ludową zaprezentuje się duet Maria Pomianowska (fidele kolanowe) & Mingjie Yu (cytry zheng), słowiańskie rytmy wykona Orkiestra św. Mikołaja, a brzmienia bałkańskie i romskie zabrzmią w wykonaniu gwiazdy wieczoru - zespołu Dikanda.

Niedzielne koncerty rozpoczną się z kolei o godz. 17. Tego dnia zagra pochodząca z Dobczyc grupa Szopka z lalkami, pojawią się także kolędnicy oraz Bronisław Rawski i Przyjaciele. Festiwal zakończy koncert chorwackiego duetu Dunjaluk.

Tradycją Mikołajek Folkowych jest również konkurs "Scena otwarta", który corocznie gromadzi młode zespoły i wykonawców inspirujących się muzyką tradycyjną. Młodych artystów z różnych zakątków kraju oceni jury w składzie: Maria Baliszewska, dr hab. Maria Pomianowska, dr Agata Kusto, Marcin Piotrowski i Bogdan Bracha. Konkurs odbędzie się w piątek o godz. 15, a jego laureaci wystąpią przed szerszą publicznością w sobotnim koncercie.

- Artyści zaproszeni do wystąpienia na mikołajkowej scenie prezentują swoją twórczość inspirowaną folklorem. Dokonując swobodnych interpretacji źródeł, jakie stanowi muzyka ludowa, wykorzystują współczesne środki, łącząc nowoczesne formy wyrazu z tradycyjnym brzmieniem - mówi organizujący festiwal Bogdan Bracha - Ta idea przyświecała nam już 30 lat temu, kiedy jako studenci zorganizowaliśmy pierwsze Mikołajki – dodaje.

Nie tylko koncerty

Podczas tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy przygotują szereg różnorodnych warsztatów. Wielbiciele tańca będą mogli odkryć tradycje z całej Europy, warsztaty wokalne poprowadzi Łukasz Ciemiński, a muzyczne - Przemysław Łozowski. Z kolei Józef Sowa zaprezentuje instrumenty i tradycje karpackie. Będą także warsztaty ozdób bożonarodzeniowych - stały i lubiany punkt festiwalu.

Od piątku przed Chatką Żaka będzie można obejrzeć pokonkursową wystawę fotograficzną "Tradycja w Obiektywie", a w środku wystawę fotografii muzycznej Erica van Nieuwlanda "Catch the Magic Moment". Uczestnicy festiwalu będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie w Mikołajkowym Gabinecie Portretowym. Będzie też działać Folkowa Wymiennikownia.

Przez cały weekend działać będzie również Jarmark Cudów, czyli targowisko różności. W atmosferze przedświątecznego bazarku na straganach będzie można znaleźć cuda stworzone przez ludowych rzemieślników, etniczne instrumenty oraz płyty i wydawnictwa związane z folkiem i kulturą tradycyjną.

W trakcie festiwalu w Białym Foyer działać będzie Folkowa wymiennikownia – miejsce wymiany rzeczy, które dla jednych zbędne, innym mogą okazać się przydatne. Warto przyjść ze swoimi drobiazgami. Fani folkowych klimatów na pewno znajdą coś dla siebie.

Na uwagę zasłuży z pewnością tegoroczna wyjątkowa scenografia. W tym roku wykonawcy zagrają w wyjątkowym kwiatowym otoczeniu. Scenografia zostanie wykonana przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Jarka Koziary.

Bilety już dostępne

Bilety obowiązują na wieczorne koncerty. Koszt wejściówek: piątek - 30/40 zł; sobota - 40/50 zł; niedziela - 20/30 zł. Karnet na cały festiwal z folderem oraz płytą kosztuje 80 zł. Bilety i karnety dostępne są na platformie ekobilet.pl.

Program:

czwartek, 9 grudnia

- 9:00–21:00 Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej – międzynarodowa konferencja naukowa online

piątek, 10 grudnia

- 9:00–18:30 Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej – międzynarodowa konferencja naukowa online
- 11:00 Tradycja w Obiektywie – wystawa pokonkursowa (Galeria Zewnętrzna)
- 12:00 Catch the Magic Moment – wystawa fotografii muzycznej Erica van Nieuwlanda (Białe Foyer)
- 15:00 Konkurs Scena Otwarta (Mała Sala Widowiskowa)
- 17:00 Warsztaty muzyczne Przemysława Łozowskiego (08)
- 17:30 Mikołajkowy Gabinet Portretowy (hol)
- 18:00 Jarmark Cudów (hol)
- 19:00 Spotkanie z Martą Krajewską (Chatka Cafe)
- 20:30    Uwodzenie – Młode Djembe, Kapela ze Wsi Warszawa (Duża Sala Widowiskowa) bilety: 30/40 zł

sobota, 11 grudnia

- 11:00 Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz (hol I piętro)
- 13:00 Warsztaty pieśni chorwackich – Dunja Bahtijarević (sala ciszy)
- 14:00 O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasza Ciemińskiego (coworking)
- 16:00 Warsztaty muzyczne Przemysława Łozowskiego (08)
- 16:30 Prezentacja instrumentów i tradycji karpackich – Józef Sowa (Mała Sala Widowiskowa)
- 17:00 Mikołajkowy Gabinet Portretowy (hol)
- 18:00 Jarmark Cudów (hol)
- 18:00 Koncert na Sobotę – Maria Pomianowska & Mingjie Yu , Dikanda, Orkiestra św. Mikołaja, Laureaci Sceny Otwartej (Duża Sala Widowiskowa) bilety: 40/50 zł


niedziela, 12 grudnia

- 11:00 Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz (hol I piętro)
- 13:00 O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasza Ciemińskiego (coworking)
- 14:00 Wszystko gra – warsztaty muzyczne Marcina Skrzypka dla dzieci (sala 1.4)
- 15:00 Warsztaty świąteczne (hol)
- 17:00 Jarmark Cudów (hol)
- 17:00 Godni koncert – Grupa kolędnicza „Ludowa szopka z lalkami”, prezentacja warsztatów Przemysława Łozowskiego, Teatr „My Persony”, Ani Duzi Ani Mali, Bronisław Rawski i Przyjaciele (Duża Sala Widowiskowa) bilety: 10 zł
- 18:30 Mikołajkowa Scena Ad Hoc – Frustra – nowe stare historie (Białe Foyer)
- 19:30 Folk i okolice – Dunjaluk Chorwacja (Mała Sala Widowiskowa) bilety: 20/30 zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30