Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

1 grudnia 2021 r.
18:29

Kwiecista scenografia, koncerty i spotkania. Mikołajki Folkowe już po raz 31.

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A

Drugi weekend grudnia to tradycyjnie termin organizacji jednego ze słynniejszych lubelskich festiwali. Mowa o cieszących się międzynarodową renomą Mikołajkach Folkowych, które w tym roku odbędą się już po raz 31. Wydarzenie zostanie zorganizowane w dniach 9-12 grudnia w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mikołajki znów stacjonarnie

Po ubiegłorocznej wirtualnej edycji tym razem organizatorzy zapraszają już stacjonarnie do Lublina. 31. edycję festiwalu zainauguruje międzynarodowa konferencja naukowa w formie hybrydowej, która rozpocznie się 9 grudnia o godz. 9. Tematem wydarzenia, które odbywać się będzie na Wydziale Filologicznym UMCS (transmisja na platformie Zoom) przez dwa dni, będzie "miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej".

Online będzie działać także "Dobre studio", w którym na żywo będą relacjonowane festiwalowe wydarzenia. Nie zabraknie również wywiadów z gośćmi.

Nowoczesne formy i tradycyjne brzmienie

Główną atrakcją festiwalu są koncerty. W tym roku do Lublina przyjadą znakomici wykonawcy, m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, duet Maria Pomianowska i Mingije Yu (Chiny), czy chorwacka grupa Dunjaluk. Tradycyjnie wystąpią także gospodarze festiwalu, czyli Orkiestra św. Mikołaja.

Koncertowanie rozpocznie się w piątek, 10 grudnia o godz. 20.30. Wspomniana Kapela ze Wsi Warszawa zaprezentuje premierowy materiał z płyty "Uwodzenie", inspirowanej muzyką Mazowsza. Na scenie pojawi się także lubelska grupa bębniarska Młode Djembe.

W sobotę występy na sali widowiskowej Chatki Żaka zaczną się o godz. 18. Z repertuarem łączącym polską i chińską muzykę ludową zaprezentuje się duet Maria Pomianowska (fidele kolanowe) & Mingjie Yu (cytry zheng), słowiańskie rytmy wykona Orkiestra św. Mikołaja, a brzmienia bałkańskie i romskie zabrzmią w wykonaniu gwiazdy wieczoru - zespołu Dikanda.

Niedzielne koncerty rozpoczną się z kolei o godz. 17. Tego dnia zagra pochodząca z Dobczyc grupa Szopka z lalkami, pojawią się także kolędnicy oraz Bronisław Rawski i Przyjaciele. Festiwal zakończy koncert chorwackiego duetu Dunjaluk.

Tradycją Mikołajek Folkowych jest również konkurs "Scena otwarta", który corocznie gromadzi młode zespoły i wykonawców inspirujących się muzyką tradycyjną. Młodych artystów z różnych zakątków kraju oceni jury w składzie: Maria Baliszewska, dr hab. Maria Pomianowska, dr Agata Kusto, Marcin Piotrowski i Bogdan Bracha. Konkurs odbędzie się w piątek o godz. 15, a jego laureaci wystąpią przed szerszą publicznością w sobotnim koncercie.

- Artyści zaproszeni do wystąpienia na mikołajkowej scenie prezentują swoją twórczość inspirowaną folklorem. Dokonując swobodnych interpretacji źródeł, jakie stanowi muzyka ludowa, wykorzystują współczesne środki, łącząc nowoczesne formy wyrazu z tradycyjnym brzmieniem - mówi organizujący festiwal Bogdan Bracha - Ta idea przyświecała nam już 30 lat temu, kiedy jako studenci zorganizowaliśmy pierwsze Mikołajki – dodaje.

Nie tylko koncerty

Podczas tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy przygotują szereg różnorodnych warsztatów. Wielbiciele tańca będą mogli odkryć tradycje z całej Europy, warsztaty wokalne poprowadzi Łukasz Ciemiński, a muzyczne - Przemysław Łozowski. Z kolei Józef Sowa zaprezentuje instrumenty i tradycje karpackie. Będą także warsztaty ozdób bożonarodzeniowych - stały i lubiany punkt festiwalu.

Od piątku przed Chatką Żaka będzie można obejrzeć pokonkursową wystawę fotograficzną "Tradycja w Obiektywie", a w środku wystawę fotografii muzycznej Erica van Nieuwlanda "Catch the Magic Moment". Uczestnicy festiwalu będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie w Mikołajkowym Gabinecie Portretowym. Będzie też działać Folkowa Wymiennikownia.

Przez cały weekend działać będzie również Jarmark Cudów, czyli targowisko różności. W atmosferze przedświątecznego bazarku na straganach będzie można znaleźć cuda stworzone przez ludowych rzemieślników, etniczne instrumenty oraz płyty i wydawnictwa związane z folkiem i kulturą tradycyjną.

W trakcie festiwalu w Białym Foyer działać będzie Folkowa wymiennikownia – miejsce wymiany rzeczy, które dla jednych zbędne, innym mogą okazać się przydatne. Warto przyjść ze swoimi drobiazgami. Fani folkowych klimatów na pewno znajdą coś dla siebie.

Na uwagę zasłuży z pewnością tegoroczna wyjątkowa scenografia. W tym roku wykonawcy zagrają w wyjątkowym kwiatowym otoczeniu. Scenografia zostanie wykonana przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Jarka Koziary.

Bilety już dostępne

Bilety obowiązują na wieczorne koncerty. Koszt wejściówek: piątek - 30/40 zł; sobota - 40/50 zł; niedziela - 20/30 zł. Karnet na cały festiwal z folderem oraz płytą kosztuje 80 zł. Bilety i karnety dostępne są na platformie ekobilet.pl.

Program:

czwartek, 9 grudnia

- 9:00–21:00 Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej – międzynarodowa konferencja naukowa online

piątek, 10 grudnia

- 9:00–18:30 Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej – międzynarodowa konferencja naukowa online
- 11:00 Tradycja w Obiektywie – wystawa pokonkursowa (Galeria Zewnętrzna)
- 12:00 Catch the Magic Moment – wystawa fotografii muzycznej Erica van Nieuwlanda (Białe Foyer)
- 15:00 Konkurs Scena Otwarta (Mała Sala Widowiskowa)
- 17:00 Warsztaty muzyczne Przemysława Łozowskiego (08)
- 17:30 Mikołajkowy Gabinet Portretowy (hol)
- 18:00 Jarmark Cudów (hol)
- 19:00 Spotkanie z Martą Krajewską (Chatka Cafe)
- 20:30    Uwodzenie – Młode Djembe, Kapela ze Wsi Warszawa (Duża Sala Widowiskowa) bilety: 30/40 zł

sobota, 11 grudnia

- 11:00 Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz (hol I piętro)
- 13:00 Warsztaty pieśni chorwackich – Dunja Bahtijarević (sala ciszy)
- 14:00 O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasza Ciemińskiego (coworking)
- 16:00 Warsztaty muzyczne Przemysława Łozowskiego (08)
- 16:30 Prezentacja instrumentów i tradycji karpackich – Józef Sowa (Mała Sala Widowiskowa)
- 17:00 Mikołajkowy Gabinet Portretowy (hol)
- 18:00 Jarmark Cudów (hol)
- 18:00 Koncert na Sobotę – Maria Pomianowska & Mingjie Yu , Dikanda, Orkiestra św. Mikołaja, Laureaci Sceny Otwartej (Duża Sala Widowiskowa) bilety: 40/50 zł


niedziela, 12 grudnia

- 11:00 Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz (hol I piętro)
- 13:00 O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasza Ciemińskiego (coworking)
- 14:00 Wszystko gra – warsztaty muzyczne Marcina Skrzypka dla dzieci (sala 1.4)
- 15:00 Warsztaty świąteczne (hol)
- 17:00 Jarmark Cudów (hol)
- 17:00 Godni koncert – Grupa kolędnicza „Ludowa szopka z lalkami”, prezentacja warsztatów Przemysława Łozowskiego, Teatr „My Persony”, Ani Duzi Ani Mali, Bronisław Rawski i Przyjaciele (Duża Sala Widowiskowa) bilety: 10 zł
- 18:30 Mikołajkowa Scena Ad Hoc – Frustra – nowe stare historie (Białe Foyer)
- 19:30 Folk i okolice – Dunjaluk Chorwacja (Mała Sala Widowiskowa) bilety: 20/30 zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna