Łącznie przez 9 dni będzie można zobaczyć 140 starannie wyselekcjonowanych filmów. Ponad 50 z nich będzie rywalizować w sekcjach konkursowych o Złote Mrówkojady, czyli statuetki Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Wydarzenie, które w tym roku odbędzie się już po raz 15., rozpocznie się w najbliższy piątek.
Doceniony festiwal już po raz 15.
Jeden z najstarszych w kraju międzynarodowych festiwali autorskiego kina niezależnego doczekał się już 15. edycji. O jakości wydarzenia świadczą m.in. liczby - organizatorzy chwalą się, że na tegoroczną edycję z zgłoszono ponad półtora tysiąca filmów z całego świata. Spośród nich wybrano te najlepsze, które lubelscy kinomaniacy będą mogli oglądać w dniach 19-27 listopada w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) oraz w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16).
Warto dodać, że Lubelski Festiwal Filmowy, jako jedna z pięciu polskich inicjatyw filmowych, otrzymał EFFE Label (Europe for Festivals, Festivals for Europe) przyznawany przez European Festivals Association wyróżniającym się europejskim festiwalom kulturalnym.
Ponad 50 filmów w konkursach
O Złote Mrówkojady w konkursie Fokus dedykowanym filmom pełnometrażowym powalczy 7 produkcji z Polski, Rosji, Węgier, Czech, Litwy i Rumunii.
W ramach konkursu będzie można zobaczyć m.in. "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka, które podczas festiwalu w Gdyni zdobyło nagrodę za reżyserię; "Krainę cienia" - zdobywcę siedmiu Czeskich Lwów, czy "Dzikie korzenie" Hajni Kis, które lubelscy widzowie zobaczą ten film jako pierwsi w Polsce.
W pozostałych konkursach filmów krótkometrażowych znalazło się aż 51 filmów z różnych zakątków świata. Będą zarówno debiuty, jak i nowe produkcje twórców znanych już lubelskiej publiczności. W tym roku będzie 7 konkursów tematycznych: Fokus: Emocje, Fokus: Eksperyment, Fokus: Dokument, Fokus: Temat, Fokus: Pomysł, Fokus: Animacja oraz Fokus: Dzieci (7+).
Filmy oceni międzynarodowe jury, które tworzą: dziennikarka filmowa Katarzyna Borowiecka, łotewski reżyser filmowy Janis Abele oraz rosyjski krytyk filmowy i filmoznawca Denis Viren.
Dodatkowe atrakcje
Lubelski Festiwal Filmowy to nie tylko pokazy konkursowe ale też seanse tematyczne i pokazy specjalne. Organizatorzy szykują wiele różnorodnych sekcji filmowych, takie jak m.in. "Kryzys męskości", "Na progu dorosłości", "Animowany świat", "Zoom na migracje" czy "Świat kobiet". W każdym z bloków prezentowanych będzie wiele produkcji krótkometrażowych, które łączyć będzie tytułowy temat.
Będą również pokazy specjalne, na które złożą się pokazy filmowych adaptacji prozy Stanisława Lema, a także klasyki łotewskiej kinematografii.
Nie zabraknie też warsztatów. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w zajęciach poświęconych pisaniu recenzji oraz wysłuchać wykładu poświęconego twórczości Andrzeja Munka.
W ciągu dziewięciu festiwalowych dni odbędzie się również wiele wydarzeń towarzyszących. Wśród nich improwizowany spektakl Teatru Bezczelnych, filmowy quiz, panele dyskusyjne i spotkania.
Kino tylko stacjonarnie
W tym roku nie będzie można oglądać filmów online. - Wierzymy, że festiwal opiera się na spotkaniu, a naturalnym miejscem spotkań dla miłośników filmów jest kino. Filmy, które dla Was wybraliśmy najlepiej ogląda się na wielkim ekranie i w przestrzeni, która pozwala na skupienie, a zarazem przeżywanie seansów z innymi widzami - tłumaczą organizatorzy.
Nie znaczy to jednak, że nie warto zaglądać do Internetu. Online odbędą się niektóre warsztaty, a na Facebooku festiwalu dostępny będzie webinar pt "Czy konstytucja jest fotogeniczna?". Z kolei na portalu kultureo.pl dostępny będzie pokaz inaugurujący festiwal "Krótko o COVID-19".
Za darmo. Z jednym wyjątkiem
Jedyną płatną projekcją będzie zaplanowany na 20 listopada pokaz filmu "Moje wspaniałe życie". Wszystkie pozostałe seanse będą darmowe.
Projekcje odbywać się będą każdego dnia między 19 a 27 listopada w Centrum Kultury oraz Chatce Żaka. Festiwal zakończy 27 listopada o godz. 20 ogłoszenie laureatów festiwalu, którym wręczone zostaną statuetki Złotego Mrówkojada (Sala Widowiskowa Centrum Kultury). Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej: lff.lublin.pl.