Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

16 czerwca 2021 r.
15:25

W Lublinie będzie można przenieść się do czasów odrodzenia. Rusza Festiwal Renesansu

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
18 czerwca 2021 16:00
(fot. materiały promocyjne)

Atmosferę epoki Złotego Wieku będzie można poczuć w Lublinie w weekend 18-20 czerwca. Podczas IV edycji Międzynarodowego Festiwalu Renesansu nie zabraknie koncertów, spektakli, warsztatów i innych atrakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tradycyjnie festiwal rozpocznie się barwnym korowodem muzyków, żongleróww flagami i tancerzy, który 18 czerwca o godz. 16.45 przejdzie spod Muzeum Narodowego na Plac Litewski. Większość organizowanych przez  Fundację Belriguardo wydarzeń będzie odbywać się w Pałacu Lubomirskich i jego okolicach.

W tym roku tematem przewodnim wydarzenia będzie „MASKA-RADA”, dlatego to właśnie maski renesansowe będą ozdobą ekspozycji prezentowanej w holu Pałacu Lubomirskich. Na wystawie znajdą się maski charakterystyczne dla komedii dell' arte, wykonane przez Jonathana Frohlicha, który ma własną pracownię w Krakowie.

Motyw przewodni festiwalu będzie się również przewijał w trakcie innych wydarzeń. Historię masek w kulturze renesansowej i późniejszych wiekach przedstawi Anna Iłczuk- edukatorka, rekonstruktorka, tancerka i znawczyni kultury dawnej (wykład w piątek o godz. 17.45). Z kolei aktorzy Trupy Komedianty z Krakowa przybliżą widzom poprzez prezentację scenek maskę komediową i renesansową (niedziela, godz. 13 i 13.50).

W ramach festiwalu nie zabraknie także ciekawych koncertów. Przez trzy dni w  Lublinie występować będą m.in. zespoły muzyki dawnej: Szelindek z Węgier, Fleurdelis z Warszawy, Zespół Lunaris z Lęborka i La Folia z Lublina oraz dawnego tańca: Belriguardo, Pavanilia  czy Ver Vetustatis.

Nowością będą warsztaty tradycyjnych tańców egipskich, które poprowadzi tancerz z Aleksandrii, warsztaty muzyczne a także bal renesansowy w strojach z epoki, który odbęzei się w sobotę o godz. 21 (na to wydarzenie obowiązują wcześniejsze zapisy).

Podobnie jak podczas poprzednich edycji festiwalu, sporą atrakcję będą stanowić popisy historycznej żonglerki flagami. Artyści z Fundacji Belriguardo zaprezentują sztukę inspirowaną Sbandieratori – włoskiej tradycji żonglerki chorągwiami. Widowisko będzie można podziwiać podczas korowodów, które odbędą się także w sobotę o godz. 14 i niedzielę o godz. 12.

Ponadto uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w ciekawych spacerach historycznych, które zaplanowano na piątek o godz. 16 i niedzielę o godz. 17.  

Więcej informacji oraz zapisy na warsztaty dostępne są na Facebooku wydarzenia oraz na stronie internetowej www.belriguardo.pl.

Program:

18 czerwca:

16:00 - spacer z przewodnikiem „Renesans w Lublinie – od Zamku do teatru Osterwy” poprowadzi Volodymyr Dyshlevuk - Zbiórka przy bramie Zamku (ul. Zamkowa 9)
16:45 - korowód tancerzy, muzyków, żonglerów flagami - Muzeum Narodowe-Plac Litewski
17:15 - oficjalne otwarcie IV Międzynarodowego Festiwalu Renesansu - hol Pałac Lubomirskich
17:30 - otwarcie wystawy masek renesansowych komedii dell’arte – hol Pałac Lubomirskich
17:45 - wykład wprowadzający „Z larwą jej do twarzy... czyli o maskach karnawałowych” Anna Ilczuk - sala malinowa Pałac Lubomirskich
18:30 - koncert Zespołu Muzyki Dawnej Lunaris z Lęborka - sala malinowa Pałac Lubomirskich
19:00 - koncert Kameralnego Zespołu Muzyki Dawnej „La Folia” z oprawą taneczną Zespółu Tańca Dawnego „Belriguardo” - sala malinowa Pałac Lubomirskich
19:30 - spektakl „Szachy” na podstawie poematu Jana Kochanowskiego w wykonaniu absolwentów i tancerzy Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo”- przed Pałacem Lubomirskich

19 czerwca:

9:00 - warsztaty taneczne - sala malinowa Pałac Lubomirskich (obowiązuje wcześniejsza rejestracja mailowa)
11:00 - gra miejska „Al ballo!” - start Trybunał Koronny (obowiązuje wcześniejsza rejestracja mailowa)
12:00 - warsztaty muzyczne wspólne muzykowanie – teren przy Pałacu Lubomirskich
14:00 - korowód tancerzy prowadzony przez grupę werblistów i Historyczną Żonglerkę Flagami - Muzeum Narodowe-Plac Litewski
14:15 - prezentacja grup żonglerki flagami - przy Pałacu Lubomirskich
14:30 - wspólny koncert grupy warsztatowej - przy Pałacu Lubomirskich
15:00 - Klub Tańca Dawnego „Alta Novella” - spektakl taneczny pt. „Legenda Lucyfera” - sala malinowa Pałac Lubomirskich
15:30 - wykład pt. „O wojnie, do której miecza nie trzeba ni zbroje (i nie tylko). "Szachy" Jana Kochanowskiego”- Dr Ewa Cybulska - Bohuszewicz - sala malinowa Pałac Lubomirskich
16:15 - Zespół Ver Vetustatis - spektakl taneczny pt. „Zaklęte obrazy” - sala malinowa
16:40 - Akademia Tańca Dawnego - spektakl taneczny pt. „Shakespeare’s Tales, czyli Opowieści Trzęsi Włóczni” - sala malinowa
17:00 - Koncert Zespołu Muzyki Dawnej Lunaris - Balkon Pałacu Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)
17:30 - Pawanilia - Spektakl barokowy pt. „Wróż K” Humorystyczne spojrzenie na kwestię chciwości i tego, co z niej może wyniknąć - sala malinowa
18:00 - koncert Izabelli Konar „Starodawne pieśni w nowej szacie” -sala malinowa
19:00 - koncert Zespołu Fleurdelis - balkon Pałacu Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)
20:00 - koncert Zespołu Szelindek - balkon Pałacu Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)
21:00 - Bal Renesansowy - sala malinowa Pałac Lubomirskich (obowiązują wcześniejsze zapisy)

20 czerwca:

9:00 -warsztaty szablonu pt. „Lubelska maska-rada” - (obowiązuje wcześniejsza rejestracja mailowa)
12:00 - korowód tancerzy prowadzony przez grupę werblistów i Historyczną Żonglerkę Flagami - Muzeum Narodowe-Plac Litewski
12:30 - Zespół Ver Vetustatis” - spektakl taneczny pt. „Zaklęte obrazy”    - teren przed Pałacem Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)
13:00 - Trupa Komedianty - Komedia del arte "Łgarze. Rzecz o arkanach miłosnych i kulinarnych razem w kształt krotochwili wzięta" - teren przed Pałacem Lubomirskich
13:30 - A kademia Tańca Dawnego Warszawa - spektakl taneczny pt. „Shakespeare’s Tales, czyli Opowieści Trzęsi Włóczni”     - teren przed Pałacem Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)    
13:50 - Trupa Komedianty – „La Mosca” - scenki komedii dell ’arte - teren przed Pałacem Lubomirskich
14:00 - Zespół Pawanilia - Spektakl barokowy pt. „Wróż K” Humorystyczne spojrzenie na kwestię chciwości i tego, co z niej może wyniknąć.    - teren przed Pałacem Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)
14:30 - Klub Tańca Dawnego „Alta Novella”     - spektakl taneczny pt. „Legenda Lucyfera"- teren przed Pałacem Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)
15:00 - warsztat i prezentacja pracy nad maską renesansową komedii dell’arte - pracownia maski Jonathana Frohlicha – sala malinowa Pałac Lubomirskich
16:15 - wykład pt.„Wykręcić się sianem lub odstawić firleje” - o staropolskich przysłowiach - dr Marcin Gapski – sala malinowa Pałac Lubomirskich
17:00 - spacer historyczny „Życie codzienne w Lublinie w dobie renesansu” z lubelskim przewodnikiem dr Marcin Gapski - zbiórka przy Pałacu Lubomirskich

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie żyje Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor CKF „Stylowy” w Zamościu

Nie żyje Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor CKF „Stylowy” w Zamościu

Zmarł Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor zamojskiego kina i organizator najważniejszych wydarzeń filmowych w mieście. Miał ogromny wkład w rozwój lokalnej kultury.

zdjęcie ilustracyjne

Świąteczna akcja PCK w Lublinie. Pomagaj, twórz, ciesz się magią Wielkanocy

Lubelski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża zaprasza mieszkańców do udziału w wyjątkowych przedświątecznych inicjatywach. W trwający weekend (12-13 kwietnia) odbywają się zbiórki żywności, warsztaty rękodzieła oraz jarmark charytatywny. To doskonała okazja, by połączyć pomoc potrzebującym z wprowadzeniem świątecznej atmosfery do swoich domów.

Latino vibes
foto
galeria

Latino vibes

W sobotnią noc Lublin rozgrzał się do czerwoności za sprawą imprezy Latino Vibes w klubie El Cubano. Klub pękał w szwach od gości spragnionych tańca i szalonej zabawy. Parkiet kipiał energią. Za konsoletą DJ serwował hit za hitem – od zmysłowej salsy, przez gorącą bachatę, po elektryzujący reggaeton – nie pozwalając nikomu na choćby chwilę wytchnienia. Jeśli jesteście chcecie zobaczyć, co się działo, to zapraszamy do naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Od pierwszej minuty bardzo dobrze czuliśmy się na boisku

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Od pierwszej minuty bardzo dobrze czuliśmy się na boisku

Górnik Łęczna po w ostatnich czterech meczach zdobył 12 punktów, a w piątek pokonał na wyjeździe walczącą o utrzymanie Wartę Poznań. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu zespołów?

Wielkanocny klimat na lubelskim Rynku. Jarmark pełen tradycji

Wielkanocny klimat na lubelskim Rynku. Jarmark pełen tradycji

W czasie trwającego weekendu, 12-13 kwietnia, Rynek Starego Miasta w Lublinie zamieni się w świąteczny jarmark. W programie kiermasz regionalnych produktów, występy zespołów ludowych oraz warsztaty rękodzieła.

foto
galeria

Fluo Party w Unicorn

To była najbardziej świecąca impreza tego roku czyli Fluo Party w klubie Unicorn. Było wszystko: hostessy, które malowały farbami UV, świecące pałeczki fluo na rękę oraz doskonała muzyka i imprezowy klimat. Nikt tej nocy nie stał pod ścianą – wszyscy bez wyjątku dali się porwać szaleństwu na parkiecie. Żywiołowe rytmy utrzymywały wysoki poziom energii do białego rana. Zobaczcie zdjęcia z tej szalonej imprezy.

Spektakularne widowiska cyrkowe na Carnavale Sztukmistrzów 2025

Spektakularne widowiska cyrkowe na Carnavale Sztukmistrzów 2025

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają artystów i kolektywy do udziału w wyjątkowym projekcie Incydent polski. To szansa na zaprezentowanie swojego spektaklu podczas 16. edycji Carnavalu Sztukmistrzów, największego festiwalu cyrkowego w Polsce. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 21 kwietnia.

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska poszukają punktów na wyjazdach

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska poszukają punktów na wyjazdach

W sobotę KPR Padwa gra z Sandra Spa Pogonią Szczecin, a AZS AWF Biała Podlaska z MKS Olimpią MEDEX Piekary Śląskie. Oba spotkania odbędą się w halach rywali, w sobotę (godz. 17).

Przed nami drugi dzień Jarmarku Wielkanocnego w Chełmie
galeria

Przed nami drugi dzień Jarmarku Wielkanocnego w Chełmie

W piątek 11 kwietnia na deptaku miejskim w Chełmie rozpoczął się Jarmark Wielkanocny. Choć piątek zaskoczył mieszkańców opadami śniegu, które są rzadkością o tej porze roku, wydarzenie odbywa się zgodnie z planem. Sobota zapowiada się już o wiele bardziej pogodna.

Trener Motoru Mateusz Stolarski zapowiada, że jego drużyna z każdego meczu będzie chciała wyciągnąć maksa

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Musimy być w naprawdę dobrej dyspozycji, żeby przeciwstawić się Lechowi

W piątek na konferencji prasowej przed meczem Motor Lublin - Lech Poznań z dziennikarzami spotkał się trener żółto-biało-niebieskich Mateusz Stolarski. Przypomnijmy, że niedzielne zawody zaplanowano na godz. 17.30.

Debata w Końskich rozczarowała

Dwie debaty w Końskich z udziałem nie wszystkich kandydatów

Miała być debata jeden na jeden w Końskich, finalnie odbyły się dwie debaty z udziałem kilku, choć nie wszystkich zarejestrowanych kandydatów na prezydenta. Nie zabrakło słów krytyki za formułę spotkania, a główni konkurenci Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki oskarżali się wzajemnie o tchórzostwo.

Od kandydatów na nowego zastępcę dyrektora wymagano wyższego wykształcenia przyrodniczego, menadżerskiego lub prawniczego, ale również co najmniej 6-letniego stażu pracy na stanowisku kierowniczym w ogrodzie zoologicznym będącym członkiem EAZA lub Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Tomasz Zwolak te wymagania spełnił.

Dyrektor ZOO ma nowego zastępcę. To brat prezydenta

To stanowisko było nieobsadzone od 2020 roku. Zająć je teraz ma Tomasz Zwolak. Nowy zastępca dyrektora Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu to prywatnie brat prezydenta miasta.

Górnik Łęczna pokonał w Grodzisku Wielkopolskim Wartę Poznań

Górnik Łęczna wygrał z Wartą Poznań. Piękny gol Warchoła z dedykacją dla doktora

Górnik Łęczna z kolejną ligową wygraną. W piątkowy wieczór podopieczni trenera Pavola Stano pokonali na wyjeździe broniącą się przed spadkiem Wartę Poznań. Ozdobą spotkania był gol strzelony w pierwszej połowie przez Damiana Warchoła

Dawid Kasprzyk był bohaterem Chełmianki

Chełmianka grała do końca i pokonała KS Wiązownica po golu z 95 minuty

Solidnej dawki emocji dostarczył w piątkowy wieczór mecz KS Wiązownica – Chełmianka. Goście dwa razy przegrywali, a mimo to w końcówce odwrócili losy spotkania i wygrali czwarty raz z rzędu. Tym razem 3:2, po bramce z 95 minuty zawodów.

Zdjęcie ilustracyjne

Siódme ognisko rzekomego pomoru drobiu

Chorobę rzekomego pomoru drobiu wykryto w gospodarstwie hodującym kury w powiecie kraśnickim. To siódme ognisko tej choroby w regionie, poprzednie wystąpiły w gminie Międzyrzec Podlaski. Weterynarze przypominają, że zakażeniom można zapobiegać przez szczepienia drobiu.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30