Wybrane imprezy i wydarzenia we wtorek 12 maja w Lublinie.
WYDARZENIE
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, godz. 17, Filia nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Kleeberga 12a, wstęp wolny
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - "Historie zaklęte w murach zamków, dworów, pałaców". Relacja Urszuli Gronowskiej z podróży po przepięknych zakątkach Polski.
Koncert Kameralny „Most”, godz. 18, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4
Koncert Kameralny uczniów lubelskich szkół muzycznych w ramach XIX Forum Witolda Lutosławskiego.
Bitwa o literaturę. Polska „Gra o Tron”, godz. 18, Teatr Stary, Jezuicka 18, wstęp wolny
Sienkiewicz, jak wiadomo, jest wiecznie żywy, ale okazuje się, że jest żywszy coraz bardziej. Mamy prawdziwy wysyp polskich powieści historycznych, często rozgrywających się na uwiecznionych przez Sienkiewicza Dzikich Polach. Przoduje w tym Jacek Komuda, który napisał już multum książek na ten temat i chyba tylko najwierniejsi fani ogarniają to spektrum. Ale także zaczynamy sięgać do niemniej fascynującego uniwersum Polski Piastów, którzy śmiało mogliby konkurować z bohaterami „Gry o tron”, jeśli chodzi o intrygi, spiski, zmienne sojusze, szczególnie w czasach rozbicia dzielnicowego.
Spotkanie autorskie z Adamem Kulikiem, godz. 18, Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Promocja książki „Noc Kupalna”.
KINO
Opera „Trubadur” w Multikinie, godz. 18, Mutlikino, Aleja Spółdzielczości Pracy 36, bilety 35/40 zł
Pracę nad librettem rozpoczął Cammarano, wzorując się na Dramacie „Trubadur” Gutiereza, a dokończył Bardare po śmierci poprzednika. Efektem końcowym tego wspólnego dzieła stała się bardzo zagmatwana, pełna nieprawdopodobnych wydarzeń historia, często krytykowana, a wręcz wyśmiewana przez odbiorców (np.: Cyganka przez roztargnienie wrzuca własne dziecko na stos, będąc przekonaną, że to porwany chłopiec). Przez wiele lat po premierze w 1853 r. opera dzięki bogactwu melodii była jedną z najpopularniejszych na świecie. Na uwagę zasługuje pieśń Azuceny przy płonącym stosie (Stride la vampa!), sławne Miserere, efektowna stretta trubadura (Di quella pira), a także znacznie większy udział chóru niż we wcześniejszych operach.
”Wędrówka na Zachód”, godz. 19, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, bilety 8/10 zł
„Wędrówka na Zachód” w reżyserii nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji Tsai Ming Lianga to głębokie, duchowe przeżycie: pogodne i radosne doświadczenie dla wszystkich, którzy ścigają się z czasem i żyją w wiecznym pośpiechu. W świecie permanentnej pogoni, niepokoju i ataku zewsząd na nasze zmysły to wyciszenie pozwalające wejść w umysł medytującego i doświadczyć głębokiego spokoju i koncentracji. „Wędrówka na Zachód” to film, który nas wybudza z letargu permanentnej pogoni i niepokoju. Pokazany na wielkim ekranie w IMAKSIE podczas światowej premiery podczas festiwalu w Berlinie film przyciągnął tłumy widzów i był oglądany w absolutnej koncentracji, pozwalając każdemu na sali na unikalne doświadczenie: spotkanie z samym sobą.
WYSTAWA
Wernisaż wystawy „Węgierska materia”, godz. 17, Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Wystawa przedstawia kultowe przedmioty węgierskiej tożsamości i tradycji narodowej w swoistym zwierciadle. Wyjątkowym, wypracowanym własną techniką Autora fotografiom towarzyszą krótkie, ironiczne komentarze Gabora Nemetha, wybitnego pisarza węgierskiego. Obrazy wraz z tekstem wywołują refleksję, która może posłużyć Węgrom do sarkastycznej, ale szczerej oceny węgierskości swojej kultury, a dla Polaków oznacza nietypowe źródło poznania bratanków.
DLA DZIECI
TEATR
”Proszę słonia”, godz. 9.30, 11.30, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Proszę słonia Ludwika Jerzego Kerna to dla wielu z nas powrót do dzieciństwa, zarówno jeśli chodzi o ulubioną lekturę, jak i wspomnienie starych „Dobranocek”. Tym razem historię chłopca, który nie umiał urosnąć i… słonia, który rósł ponad miarę, przenosimy na scenę.
WARSZTATY
Tajniki animacji, godz. 17.30, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, 30 zł/mc.
Uczestnicy zajęć uczą się „ożywiać” przedmioty, poznają różne techniki animacji poklatkowej, przygotowują scenariusze filmowe oraz tworzą krótkie sekwencje w technice plastelinowej.