W tym roku muzea i galerie zapraszają w sobotę 18 maja. A skansen już w piątek.
Zgodnie z tradycją, którą zainicjowano w Berlinie w 1997 roku, Noc Muzeów to okazja do gratisowego zwiedzania galerii sztuki w niecodziennej porze. Chętnych nigdy nie brakuje.
Gdy dopisuje pogoda Noc Muzeów potrafi ściągać do centrum miasta prawdziwe tłumy. W zeszłym roku Muzeum Lubelskie na zamku odwiedziło ponad 8 tys. osób, freski Kapicy Świętej Trójcy oglądało 60 osób na godzinę, a sporo więcej przekonało się, że do fotografowania nocnej panoramy miasta donżon nadaje się znakomicie.
– Tym razem, z racji na trwający remont, do muzeum zaprosić nie możemy. Za to do kaplicy i na donżon jak najbardziej – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor muzeum.
Zamek dłużej niż brama
Ostatnie wejście zwiedzających grupy do kaplicy zaplanowano o godz. 23.30. – O północy zamykamy – zapowiada Mieczkowska.
I zaprasza także do Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza (na oglądanie pamiątek po Józefie Łobodowskim), na Bramę Krakowską (warsztaty dla dzieci i wykład), do Dworku Wincentego Pola (na wystawę porcelany), i do Muzeum pod Zegarem (na oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej). Ale uwaga, wszędzie tam zwiedzanie zakończy się o godz. 23.
Dla małych i dużych
Dłużej, bo do północy, na wszystkich ciekawych sztuki współczesnej czeka Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5). Tam, o godz. 18 wernisaż wystawy interaktywnej dla dzieci. „Brzuchomówca i milczące obrazy” to – jak zapowiada galeria – „rodzaj zmysłowego eksperymentu”. Dla starszych wiekiem galeria ma tego dnia jeszcze dwie propozycje. To ekspozycja „Ruiny moich marzeń” Marty Kreślak i wykład Kuby Szredera z warszawskiej ASP (godz. 20).
Dla dużych
Na wystawę (raczej dla dorosłych) zaprasza też Galeria Biała w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12), gdzie od piątku „Kojarz kolaż”. W salach galerii są prace 21 artystów (w tym Wisławy Szymborskiej). – To niezwykle nasycona wystawa. Są konteksty społeczne, religijne, mentalne – mówi Anna Nawrot z Galerii Białej.
Czasu na oglądanie nie jest wiele – od godz. 19 do 21, ale kto nie zdąży zobaczyć wszystkiego zawsze może wrócić. Wstęp do galerii zawsze jest bezpłatny.
Plenerowo i mądrze
Atrakcyjnie zapowiada się noc w Ogrodzie Botanicznym UMCS. O godz. 17 (start przy wejściu od ul. Willowej) rozpocznie się spacer zakończony ogniskiem i pieczonymi ziemniakami. Obowiązują zapisy (tel 81-743-49-00, www.plantday.com.pl.
To podróż po świecie mitów oraz wierzeń związanych z królestwem roślin. Będzie można dowiedzieć się, jakie rośliny były wykorzystywane w dawnych obrzędach oraz które z nich stosowano w medycynie ludowej zarówno w Polsce, jak i w kulturach innych krajów. W przypadku silnych opadów deszczu spacer odbędzie się w głównej mierze w szklarni. – Prosimy o stroje adekwatne do panującej aury – apelują organizatorzy.
Zapisz się
• Kto zdąży się do czwartku zarejestrować (tel. 81 710 28-33, centrum@majdanek.eu) Noc Muzeów może zacząć już o godz. 11. – Zapraszamy na prezentację „Kim byli ludzie w pasiakach?” – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak z Państwowego Muzeum na Majdanku.
– W zeszłym roku otrzymaliśmy ogromną liczbę archiwaliów. Wiele z nich dotychczas nie było prezentowane szerokiej publiczności.
Pracownicy muzeum opowiedzą też o nowym wydawnictwie – komiksie „Chleb wolnościowy” (godz. 12) i konserwacji muzealiów (godz. 13).
• Wcześniejszej rezerwacji (możliwej tylko w środę) wymagała też nocna wizyta (z piątku na sobotę) w Muzeum Wsi Lubelskiej, które zaprasza w dwie noce pod rząd. Żadnych rezerwacji nie wymaga za to wieczorna wizyta w skansenie w sobotę. Za to czasu na nocne zwiedzanie jest niewiele – od godz. 18 do 20.