Na 27 sierpnia zaplanowano główne obchody 97. rocznicy Bitwy pod Komarowem. Inscenizacje upamiętniające to wydarzenie mają już sporą tradycję, odbywają się od 2003 roku. W tegorocznej edycji weźmie udział ok. 300 osób, w tym 250 kawalerzystów.
Tegoroczna „Komarowska Potrzeba” rozpocznie się w środę 23 sierpnia od kilkudniowych manewrów kawalerii. W tym roku po raz pierwszy ćwiczenia zostaną przeprowadzone w bezpośrednim współdziałaniu z wyznaczonymi jednostkami Wojska Polskiego.
Największe w Europie
- Celem naszej współpracy jest zebranie doświadczeń, które pomoże przywrócić konia do służby. To nie jest uwstecznianie, wręcz przeciwnie. Koń jest wykorzystywany w wielu armiach świata, chociażby włoskiej, niemieckiej czy brytyjskiej. W różnych sytuacjach kryzysowych jest niezastąpiony – mówi Tomasz Dudek, dowódca „Komarowskiej Potrzeby”. – Organizowane przez nas manewry są największymi w Europie. A wypracowane podczas nich doświadczenia, później będzie można zobaczyć podczas inscenizacji.
Pokazać wysiłek
Bo to właśnie zaplanowana na niedzielę rekonstrukcja wydarzeń z 31 sierpnia 1920 roku będzie głównym punktem obchodów. Wezmą w niej udział członkowie oddziałów kawalerii ochotniczej i grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. W sumie ok. 300 osób, w tym 250 konno.
- Upamiętniamy w ten sposób największą bitwę kawaleryjską XX wieku. To także wydarzenie uznawane za jedno z sześciu najważniejszych zwycięstw polskiej jazdy, obok Grunwaldu, Kircholmu, Chocimia, Wiednia i Somosierry. Chcemy społeczeństwu, ale i uczestnikom pokazać, jaki był to ogromny wysiłek – opowiada Dudek. – Rekonstrukcje z udziałem koni są bardzo trudne. Po pierwsze, do pokonania są duże odległości, potrzebny jest czas na przeformowanie jednostek; również koń potrzebuje wytchnienia. Nie jest łatwo przedstawić widowisko konne tak, aby widz wszystko zrozumiał.
Uroczystości
Jak dużej publiczności organizatorzy spodziewają się w tym roku? – Nigdy nie podliczamy frekwencji, ale według różnych szacunków co roku gościmy od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Nie patrzymy przez pryzmat rywalizacji z innymi widowiskami. Jednak najlepszym dowodem na naszą pracę jest I nagroda im. gen. B. Wieniawy Długoszowskiego w kategorii „największe wydarzenie promujące kawalerię polską” która została po raz pierwszy przyznana właśnie nam - podsumowuje dowódca.
Niedzielne uroczystości dla kawalerzystów w Wolicy Śniatyckiej rozpoczną się od polowej mszy świętej o godz. 7.30. Od godz. 10.00 obóz będzie otwarty dla zwiedzających. W południe zainaugurowane zostanie Święto Kawalerii Polskiej. W programie są m.in.: pokazy wyszkolenia kawalerii ochotniczej oraz Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz prezentacja współdziałania, jednostek WP z kawalerią, a także sama inscenizacja. Zakończenie planowane jest ok. godz. 16.
KOMAROWSKA POTRZEBA 2017 - 97 ROCZNICA BITWY POD KOMAROWEM
23-25 sierpnia, środa - piątek:
• działania w terenie w ramach manewrów i ćwiczeń
26 sierpnia, sobota:
• działania w terenie w ramach manewrów i ćwiczeń
• próba do niedzielnej uroczystości
• 18.00 – uroczysty capstrzyk – Cmentarz w Komarowie
• Msza Święta za poległych ułanów
• koncert orkiestry WP
• 20.00 – wręczenie Odznak Ułanów Komarowskich, prelekcja z zakresu historii kawalerii
• 21.00 – Biesiada kawaleryjska
27 sierpnia, niedziela:
• 10.00 – otwarcie obozu dla zwiedzających,
• 10.00 – udział delegacji na uroczystościach patriotyczno - religijnych w miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej.
• 12.00 - Święto Kawalerii Polskiej:
- złożenie meldunku
- wręczenie nagrody za najlepszą realizację zadań na manewrach
- pokazy wyszkolenia oddziałów kawalerii ochotniczej oraz indywidualne
- pokazy wyszkolenia Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego
- pokaz współdziałania oddziałów kawalerii ochotniczej z Wojskiem Polskim
- inscenizacja bitwy kawalerii
- pokaz współdziałania WP w tym WOT z kawalerią ochotniczą
- 16.00 – uroczyste zakończenie 97 rocznicy bitwy pod Komarowem – Komarowska Potrzeba