Wydarzenie Roztoczański Park Narodowy zaprasza na X edycję plenerowej imprezy edukacyjnej „Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego”, która odbędzie się 11 sierpnia 2018 r. (sobota) w godz. 10–17 na terenie Ośrodka Edukacyjno–Muzealnego RPN w Zwierzyńcu
Impreza ma na celu zaprezentowanie Parku jako obiektu chroniącego walory przyrodnicze i kulturowe regionu, jak również prowadzącego aktywną edukację przyrodniczą. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest różnorodny świat ptaków oraz działalność na rzecz ich ochrony.
– Do udziału zaprosiliśmy przedstawicieli Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, którzy przedstawią swój zakres działań zarówno ochronnych, jak i edukacyjnych. Doskonałą okazją do poznania awifauny w środowisku naturalnym będzie wycieczka ornitologiczna ścieżką poznawczą na Bukową Górę, którą poprowadzi przedstawiciel Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego – informują organizatorzy z RPN.
„Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego” będzie również doskonałą okazją poznania bogatej oferty turystycznej instytucji i stowarzyszeń zajmujących się obsługą turystów na Roztoczu. W tegorocznej edycji plenerowej imprezy edukacyjnej udział wezmą przedstawiciele Gorczańskiego, Magurskiego i Poleskiego Parku Narodowego, którzy zaprezentują bogactwo przyrodnicze i kulturowe, działania z zakresu edukacji oraz możliwości udostępniania obszarów chronionych dla turystyki.
W Izbie Leśnej we Floriance będzie można zobaczyć, jak żyli i pracowali leśnicy w czasach Ordynacji Zamojskiej, wystawę prac Aleksandry Wachniewskiej oraz wystawę militarną. Tam również odbędą się pokazy pieczenia i degustacja podpłomyków. Każdego roku w tym wydarzeniu uczestniczy ok. 1500 osób, w tym mieszkańcy regionu oraz turyści odwiedzający Roztoczański Park Narodowy i Roztocze.
Program: godz. 10–17
• Zwiedzanie wystaw w OEM RPN: „Bioróżnorodność Roztocza – natura w naturze”, „W krainie jodły, buka i tarpana” oraz „Tajemnice Puszczy Solskiej” w obiektywie Marcina Lenarta: autorska wystawa fotograficzna.
• Wystawa plenerowa „Ptaki Roztoczańskiego Parku Narodowego i okolic”.
• „Poznajemy parki narodowe w Polsce” – stoiska Poleskiego, Gorczańskiego i Magurskiego Parku Narodowego.
• Zwiedzanie biblioteki przyrodniczej Roztoczańskiego Parku Narodowego.
• „Zagadki Ptasiej Rodziny” – edukacja przez zabawę, konkursy z nagrodami.
• Pokazy przyrodnicze Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu (awifauna ptaków mokradłowych Roztoczańskiego Parku Narodowego, gry przyrodnicze, zabawy i animacje dla najmłodszych uczestników imprezy związane z ptakami, prezentacja głosów ptaków).
• Edukacja ekologiczna w Lasach Państwowych – oferta edukacyjna Nadleśnictwa Zwierzyniec.
• „Działalność na rzecz ochrony ptaków” – Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne.
• „Poznajemy Zamość i Roztocze” – oferta Lokalnej Organizacji Turystycznej „Roztocze”, Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu oraz Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją”.
• „Wielki Dzień Pszczół” – rola owadów zapylających w przyrodzie i życiu człowieka, gra terenowa z nagrodami.
• „Roztoczańskie smaki” – prezentacja i sprzedaż regionalnych wyrobów i produktów.
• Akcja „Za baterie – sadzonka” – za oddane zużyte baterie (min. 50 szt.) uczestnicy akcji otrzymują sadzonkę drzewa lub krzewu ozdobnego.
• Godz. 10–14 – wycieczka ornitologiczna na ścieżkę poznawczą na Bukową Górę i do „Stawów Echo” z przedstawicielem Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego – zbiórka uczestników przy drewnianej bramie na początku ścieżki na Bukową Górę.
• Godz. 11–12 – muzyka i instrumenty tradycyjne Roztocza Zachodniego – kapela Butrynów
z Janowa Lubelskiego.
• Godz. 9–14 – pokaz tradycyjnego pieczenia i degustacja podpłomyków w Izbie Leśnej we Floriance.
• Godz. 12–14 – pokaz Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich i przejażdżki bryczką za Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym.
Podczas Dnia Otwartego nie pobiera się opłat za wstęp na teren Roztoczańskiego Parku Narodowego, Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego i Izby Leśnej we Floriance.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Razem dla Roztocza – budowanie potencjału kompetencji i integracja różnych grup odbiorców oferty edukacyjnej Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego” współfinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.