Pięć dni potrwają imprezy organizowane w centrum miasta z okazji kilku zbiegających się rocznic. Wybór jest duży: od jazzu po pieśni patriotyczne, od soulu po muzykę cerkiewną. W majowy weekend będzie można pójść na widowisko w fontannie, paradę historycznych pojazdów, albo zjeść tort wielkiego kompozytora
Władze Lublina planują udowodnić, że poważne rocznice wcale nie muszą być nudne, a okazji do świętowania jest kilka: 1 maja minie 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej, 3 maja będziemy obchodzić święto narodowe, 5 maja przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, a wielkimi krokami zbliża się też 450. rocznica unii lubelskiej. – Zachęcamy mieszkańców do tego, żeby wspólnie z nami świętowali jubileusze – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta.
Imprezowa kumulacja zacznie się 1 maja, gdy na pl. Litewskim stanie… okolicznościowy dzwon. – Został odlany 15 lat temu, gdy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Ten dzwon będzie tutaj stać przez całą majówkę, każdy z mieszkańców będzie mógł go uruchomić – zapowiada Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta.
Niecodzienną atrakcją będzie też plenerowy koncert symfoniczny na pl. Litewskim (1 maja, godz. 18). Najpierw nasi filharmonicy będą grać litewską muzykę, później usłyszymy utwory dwóch lubelskich kompozytorów: Henryka Wieniawskiego i Karola Lipińskiego. – Wykona je najwybitniejszy polski skrzypek Konstanty Andrzej Kulka – cieszy się Wojciech Rodek, dyrektor Filharmonii Lubelskiej, któremu udało się zaprosić również chór z Wilna.
Przez pięć dni z rzędu (od 1 do 5 maja) na pl. Litewskim będzie organizowany Piknik Europejski z atrakcjami dla całych rodzin, grami, konkursami i nagrodami. Za każdym razem zbawa ma się zaczynać o godz. 13 i trwać do 18.
2 maja, czyli w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, na pl. Litewskim będzie można się wcielić w jedną z postaci z obrazu „Unia Lubelska”, który został namalowany przez Jana Matejkę dla uczczenia 300. rocznicy unii. Po 150 latach Poławiacze Pereł Improv Teatr będą zapraszać do wspólnego zdjęcia na wzór obrazu Matejki. – Co 30 minut na planie zdjęciowym będzie się pojawiać nowy zespół statystów – obiecują organizatorzy. Zabawa potrwa od godz. 11 do 17.
Rodziny z dziećmi mogą się wybrać na spektakl „Fju, fju!” przygotowany specjalnie dla najmłodszych. Widowisko będzie wystawiane na wirydarzu Centrum Kultury 2, 3, 4 i 5 maja. Wystarczy przyjść przed godz. 14 i zająć dobre miejsce. Można się również wybrać na rodzinny spektakl o pechowej żyrafie, czyli „Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek”. Przedstawienie będzie pokazywane na pl. Litewskim 2 maja o godz. 18 oraz 3 maja o godz. 16.
Święto Narodowe Trzeciego Maja nie obędzie się bez uroczystego apelu na pl. Litewskim (godz. 11.45) oraz następującej po nim defilady kompanii honorowych, jazdy konnej w historycznych mundurach oraz pojazdów historycznych, o godz. 13 każdy chętny będzie mógł zatańczyć poloneza, a o godz. 14.15 zacznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej.
Wieczór będzie już mniej podniosły: o godz. 19 na scenie na pl. Litewskim będą grane na żywo standardy jazzowe, o godz. 20 na wirydarzu Centrum Kultury zacznie się potańcówka pełna soulu i funku, natomiast o godz. 21 w multimedialnej fontannie po raz pierwszy pokazane będzie specjalne widowisko z okazji 450. rocznicy zawarcia unii lubelskiej. – Będzie można je obejrzeć także 4 i 5 maja – informuje Karapuda.
4 maja na pl. Litewskim będzie wystawiony spektakl muzyczny z wykorzystaniem piosenek Kabaretu Starszych Panów (początek o godz. 15), natomiast chorał gregoriański i muzyka cerkiewna będą muzyczną bazą spektaklu o zawarciu unii lubelskiej (godz. 17, bazylika dominikanów). Wieczorem (godz. 20, wirydarz CK) zacznie się impreza taneczna z muzyką świata.
Mało znana historia pomnika Unii Lubelskiej będzie tematem spektaklu „Duch Unii”, który przygotowuje Poławiacze Pereł Improv Teatr. Widzowie, którzy przyjdą 5 maja na pl. Litewski (o godz. 16) dowiedzą się, że pierwszy pomnik został zniszczony przez władze carskie, a ten obecny zawdzięczamy Stanisławowi Staszicowi. Wieczorem plac wypełni muzyka Stanisława Moniuszki, bo tego dnia przypada 200. rocznica jego urodzin. Jeżeli ktoś będzie mieć ochotę na urodzinowy tort, powinien zajrzeć na Czechów, na osiedle Moniuszki. Impreza potrwa tu od godz. 12 do 16.
Wstęp na wszystkie wspomniane wydarzenia jest bezpłatny.