We wtorek zaczyna się trzydniowe seminarium „Opowiedzieć. Unicestwienie – nieobecność – ślady”. Uczestnicy będą się zastanawiać jak mówić o Zagładzie 75 lat po akcji „Reinhardt”. W programie otwarte spotkania gośćmi i organizatorami.
Interdyscyplinarne seminarium odbędzie się na zakończenie projektu Akcja „Reinhardt” – w kręgu Zagłady. W seminarium udział wezmą badacze problematyki Szoah, literaturoznawcy, antropolodzy, historycy, kulturoznawcy, ale też artyści – pisarze i ludzie teatru.
W niedzielę minęło 75 lat od zakończenia akcji „Reinhardt”, która zakładała całkowitą eksterminację Żydów polskich. Ogrom zbrodni i ludzkiej tragedii wciąż zostaje trudny do opowiedzenia. Ponad 20 intelektualistów, w tym między innymi Jerzy Sosnowski, Jacek Leociak, Mikołaj Grynberg, Dariusz Libionka czy Monika Sznajderman będzie rozmawiać w Lublinie jak zmierzyć się z tym problemem.
Organizatorzy szczególnie polecają dwa wydarzenia będące częścią programu seminarium: 7 listopada (godz. 20.00) w Bramie Grodzkiej rozmowę pisarzy, w której udział wezmą Mikołaj Grynberg, Paweł Huelle, Piotr Matywiecki i Jerzy Sosnowski oraz 8 listopada (godz. 18.00) prowadzone przez Pawła Próchniaka spotkanie z Tomaszem Pietrasiewiczem, który jako dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” od 28 lat opowiada o historii lubelskich Żydów.
Podczas seminarium będzie dostępny także 14. numer PA.RY, który został poświęcony tematyce Zagłady.
Pełny program na stronie teatrnn.pl/opowiedziec/program/