Historycy sztuki sobie poradzą, reszta będzie mogła sięgnąć do katalogu kart inwentarzowych gdzie znajdą opisy prac. W Muzeum KUL trwają przygotowania do otwarcia wystawy „Muzeum od kuchni”. Dokładniej – od magazynu.
Obrazy, rzeźby, puste ramy. Rolki folii bąbelkowej, kartony. W jednym końcu sali muzealnej kilka studentek patrzy jak robotnicy z wiertarką wieszają obrazy. Trwa dyskusja, czy kolejny mocowany wisi dobrze, czy za nisko i trzeba go o kilka centymetrów podnieść. Kilka kroków dalej, kolejna studentka siedzi na podłodze i pochylona szyje, mocując XIX wieczny dywan turecki tak by można go było wyeksponować na ścianie. Część rzeźb leży, trzeba uważać, żeby nie potrącić anielskiego skrzydła i nie zawadzić o skraj szaty świętej osoby. Kilka stoi już na zaplanowanym miejscu. Ogólny rozgardiasz z którego wyłania się nowa wystawa.
– Obrazów będzie około 30 i około 30 rzeźb. Eksponaty wybierałem wspólnie ze studentami, bo przygotowywana ekspozycja powstaje w ramach moich zajęć „Warsztaty muzealne”. Z założenia ich efektem jest zorganizowanie profesjonalnej wystawy w oparciu o oryginalne prace – mówi dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL. - To są obiekty cenne, w różnym stopniu zachowania. Pochodzą ze zbiorów naszego muzeum. Trafiły tam jako darowizny z kolekcji prywatnych, składnicy muzealnej w Kozłówce czy archidiecezji wrocławskiej. Wszystkie działy naszych zbiorów będą miały na wystawie swoich reprezentantów - dodaje.
Zwiedzający zastaną na wystawie sytuację jaka jest w muzealnym magazynie, gdzie znajdują się prace różne. Obok tych wysokiej klasy stoją bardzo zniszczone, czekające na konserwację i te już po konserwacji. Eksponowane prace nie będą miały podpisów. Opatrzone będą jedynie numerami inwentarzowymi. Studenci przygotowują karty inwentarzowe, z których będzie się można wszystkiego o danym eksponacie dowiedzieć. Przygotowanie kart jest jednocześnie nauką opisywania obiektów.
– Rzadko się zdarza by uczelnia miała cenne zbiory i studenci historii sztuki mogli poznawać style w sztuce i specyfikę urządzania wystawy – dodaje dyrektor Przylicki.
Efekty pracy ośmiorga studentów IV roku (I studiów magisterskich) będzie można oglądać od 15 kwietnia. Otwarcie wystawy „Muzeum od kuchni” o godz. 17. Ekspozycja będzie czynna do 24 maja.