Orszak Trzech Króli wraca na plac Litewski. 6 stycznia mędrcy złożą pokłon Dzieciątku w szopce betlejemskiej ustawionej w pobliżu kościoła Ojców Kapucynów na Krakowskim Przedmieściu. Będą też inne zmiany.
– Pierwszy Orszak Trzech Króli rozpoczął się w 2012 roku z pl. Litewskiego, a przez kolejne 6 lat wyruszał z placu Zamkowego. Teraz, po zakończeniu remontu placu Litewskiego i przeniesieniu szopki betlejemskiej z powrotem wraca na główny plac miasta. To stało się naturalnym miejscem dla tego wydarzenia – mówi ks. Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej.
Orszak rozpocznie się o godz. 11.30 od uroczystego koncertu. – W pewnym momencie deptakiem przejdzie procesja z mędrcami by pokłonić się Dziecięciu i złożyć dary w miejskiej szopce betlejemskiej – zapowiada duchowny.
W rolę mędrców wcielą się – Syryjczyk mieszkający z rodziną w Lublinie i dwaj doktoranci – księża katoliccy studiujący w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – Będą to Abraham z Nigerii i Francis z Indonezji – mówi ks. Podpora. – Assef, reprezentuje syryjski naród, który odbudowuje się po tej straszliwej wojnie. I dodaje: Jeśli będzie dużo osób – uczestniczących w tym wydarzeniu trzej królowie w powozach przyjadą do osób na placu Litewskim, żeby się z nimi przywitać. Mędrcy będą jechać na tradycyjnych już pięknych powozach.
Procesja Orszakowa przejdzie ulicami: Kapucyńską, Narutowicza i Wróblewskiego do deptaka. – Krakowskim Przedmieściem ruszą w stronę Bramy Krakowskiej by ulicą Królewską dojść do placu przed katedrą – dodaje dyrektor Wydziału Duszpasterstwa.
Na trasie ich przejazdu będzie więcej akcentów orszakowych. – W pobliżu kościoła Świętego Ducha chcemy ustawić kadzielnicę, którą wykonali uczniowie liceum plastycznego. Kadzielnica jest symbolem bóstwa Jezusa Chrystusa – zapowiada ks. Podpora. – Natomiast na placu archikatedralnym stanie czwarty król. Jest symbolem wszystkich ludzi spóźnionych, którzy czasem odkrywają tajemnicę swojej wieczności w bardzo późnym wieku. Do tych ludzi chcemy także docierać.
Na schodach archikatedry będą zaś stać feretrony anielskie – to przenośne, dwustronnie wyszywane obrazy aniołów grających na różnych instrumentach. – Są one wykonane podobnie jak kadzielnica i czwarty król przez uczniów liceum plastycznego – wyjaśnia ks. Ryszard Podpora.
Msza święta w archikatedrze rozpocznie się o godz. 13. Na jej zakończenie zostaną poświęcone kadzidło, kreda i świąteczne ciastka dla dzieci.
Gdzie jeszcze przejdzie Orszak Trzech Króli?
6 stycznia orszaki przejdą również ulicami innych polskich miast i miejscowości, również w Lubelskiem. Na orszakowej liście są m.in. Zamość, Łabunie, Grabowiec, Skierbieszów, Krasnystaw, Chełm, Piaski, Świdnik, Milejów, Tomaszowice, Garbów, Parczew, Zakrzówek i Urzędów.