18 marca miną 42 lata od śmierci Tamary Łempickiej. Tego dnia w Lublinie zostanie otwarta wystawa „Tamara Łempicka. Kobieta w podróży”. Jak informuje Muzeum Narodowe, które organizuje ekspozycję będzie to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja prac znanej malarki.
Zobaczymy obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów znajdujących się na terenie Francji, m.in. Centre Pompidou, Muzeum MUDO, Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux i Muzeum Sztuk Pięknych w Nantes.
Tamara Łempicka (1898–1980) nazywała się Maria Gurwik-Górska i prawdopodobnie przyszła na świat 16 maja 1898 roku w Warszawie. Wiadomo, że lata dzieciństwa spędziła w luksusie, a rodzice obracali się w towarzystwie zamożnych rodów carskiej Rosji. Była na pensji dla dziewcząt w Lozannie, skąd często wyjeżdżała do Polski, Francji oraz Włoch. Już jako młoda dziewczyna wykazywała niezwykły talent plastyczny, szybko osiągając biegłość w rysunku i akwareli.
– Nie dziwi zatem fakt, że w wieku dwudziestu kilku lat dała się poznać światu jako jedna z najważniejszych przedstawicielek malarstwa epoki art déco, charakteryzującego się klasycyzującym zgeometryzowaniem oraz dążeniem do syntetycznego ujmowania form. Jak sama podkreślała, w malarstwie najważniejsze było dla niej zawarte w dziele hellenistyczne pojęcie piękna, a tym samym ład, harmonia, proporcja i rytm. Tamara Łempicka przez całe życie pozostała wierna klasycznym ideałom, mimo zmian stylów oraz eksperymentowania z materiałem, techniką, formą oraz tematem – informują organizatorzy szykowanej wystawy, którą do połowy sierpnia będzie można oglądać na Zamku Lubelskim.
Ze strony lubelskiego muzeum to Aleksandra Blonka-Dżadżewska, Andrzeja Frejlich, Małgorzata Kozieł, Marcin Lachowski, Magdalena Norkowska i Łukasz Wiącek oraz Maria Muszkowska i Artur Winiarski z Villi la Fleur.
Jak zapowiadają autorzy ekspozycji wystawa będzie zaproszeniem do świata lat 20. i 30. XX wieku. Dzieła artystki będą prezentowane w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku – mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, strojów oraz maszyn.