Mistrzowie florystyki z całego kraju przyjadą do Puław, by stworzyć oryginalne, kwietne aranżacje. Podczas wystawy zaplanowanej na 18 i 19 lipca będzie można obejrzeć m.in. „pływające platformy”, kwietnie żyrandole, huśtawki oraz utkaną z kwiatów suknię księżnej Izabeli Czartoryskiej.
Miłośnicy kwiatów i historii Puław tego wydarzenia nie mogą przegapić. W trzeci weekend lipca Muzeum Czartoryskich zaprasza na wystawę „Wiszące Ogrody księżnej Izabeli”. Jej głównym elementem będą kwietnie instalacje złożone z tysięcy róż i chryzantem.
Zwiedzający obejrzą m.in. pływające platformy, ogródek księżnej zaaranżowany zgodnie z historycznymi źródłami, utkaną z kwiatów suknię księżnej, ozdobione kwiatami budynki zespołu pałacowego, kwietną huśtawkę i wiele więcej. Wokół pałacu na gości czekać będą także bukiety-niespodzianki, które będzie można ze sobą zabrać. Te oryginalne ozdoby przygotują wybitni floryści z różnych stron Polski, którzy przez kilka dni będą pracowali pod kierunkiem mistrza florystyki – Piotra Marca z Lublina.
W programie wydarzenia są także tematyczne spacery (w niedzielę o godz. 10 i 14), podczas których zainteresowani poznają historię Puław oraz ich wkład w rozwój polskiego ogrodnictwa. Na pałacowym dziedzińcu zaplanowano natomiast spotkanie z Katarzyną Zamoyską, autorką książki „Przeszłość Przyszłości” o księżnej Izabeli. Gośćmi wystawy będzie także Towarzystwo Stanisławowskie, Ludwik Sudawski i Pamela Sinicka. To oznacza, że przed pałacem pojawią się osoby przebrane w historyczne stroje nawiązujące do mody z przełomu XVIII i XIX wieku (będzie można robić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia).
– To będzie świetna promocja Puław. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców i turystów na to dwudniowe wydarzenie. Nie byłoby ono możliwe, gdyby nie szereg sponsorów, których, jako muzeum, udało nam się pozyskać. Nie chcę zdradzać konkretnych kwot, ale otrzymaliśmy bezpłatnie m.in. 8 tysięcy kwiatów, w tym 5 tys. róż avalanche – mówi Honorata Mielniczenko, dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Honorowy patronat nad wystawą, poza prezydentem Puław, objęła Ambasada Królestwa Niderlandów. Nie jest to przypadek, gdyż księżna Izabela w przyszłości podróżowała do Niderlandów, skąd mogła przywieźć do Puław kilka obrazów znanych malarzy, m.in. Rembrandta.
Początek wystawy w sobotę, 18 lipca, o godz. 16. Kwietne dzieła sztuki będzie można podziwiać do wtorku.