Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

24 maja 2012 r.
12:36
Edytuj ten wpis

Afryka w kinie w Lublinie

0 0 A A

Od piątku (25 maja) do poniedziałku (28.05) oglądamy nowości i klasykę kinematografii Czarnego Lądu. W Chatce Żaka zaczyna się lubelska Replika Festiwalu Filmowego AFRYKAMERA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przez cztery kolejne dni zobaczymy filmy współczesne („Ramata”, „Marzyciel”), a także i te mogące zostać zaliczonymi do klasyki kinematografii Czarnego Kontynentu („Geneza”). W czasie dwóch pokazów bloków dokumentów krótkometrażowych zilustrowane zostanie życie codzienne Afrykanów (6 filmów, 96 min), a zwłaszcza kobiet (6 tytułów, 90 min).

Organizatorzy szczególnie polecają niedzielną (27 maja) projekcję najbardziej utytułowanego filmu lubelskiej repliki – To „Kinyarwanda” (Nagroda Publiczności na festiwalu SUNDANCE ‘2011), opowieść inspirowana tragicznymi wydarzeniami kwietnia 1994 roku w Rwandzie.

AFRYKAMERY kończą się w poniedziałek (28 maja) pokazami filmów muzycznych, gdzie paradokumentalne historie: DJ-a z Konga i trupy teatralnej z Przylądka, ukażą w lekkiej formie słodko-gorzkie życie zwykłych, czasami bardzo charyzmatycznych mieszkańców Afryki.
(agdy)

Bilety
W piątek (25 maja) między godz. 15 a 18 będzie w kasie kina Studyjnego w Chatce Żaka sprzedaż karnetów. Kosztują 30 złotych. Przed każdym seansem będą bilety – po 10 i 12 złotych.

Program i opisy filmów
25 maja, piątek
g. 18.00
GENEZA
reż.: Cheick Oumar Sissoko
prod.: Francja/Mali 1999 (102min)

Biblijna opowieść o Jakubie i Ezawie przeniosiona do Afryki (w tych rolach odpowiednio wielcy grioci Sotigui Kouyaté i Salif Keita). Opowieść zaczyna się porwaniem córki Jakuba, Diny, przez kananitę Sychema. Ojciec Sychema, Chamor, próbując pogodzić dwa rody, proponuje małżeństwo swego syna i Diny. Synowie Jakuba stawiają jednak warunek: wyrażą zgodę, ale by tak się stało, potomkowie Chamora muszą się obrzezać. Chamor przystaje na to, jednak na trzeci dzień po obrzezaniu synowie Jakuba zdradziecko wdzierają się do bezbronnego miasta, mordując wszystkich mężczyzn, a kobiety i dzieci uprowadzają w niewolę. To wzbudza wściekłość brata bliźniaka Jakuba, Esawa, który rozkazuje jego rodzinie opuścić tereny Izraela i wyjechać w stronę Egiptu.
Akcja umiejscowiona jest w rozwlekłych suchych stepach zachodniego Sahelu i skalistych górach Bandiagara w kraju ludu Dogon. Sissoko wtapia biblijną opowieść w tradycję griocką ludu Mande, tworząc film niezwykły i alegoryczny.

g. 20.00
RAMATA
reż.: Léandre-Alain Baker
prod.: Francja/Senegal 2009 (90min)

Ramata, piękna i dojrzała kobieta (w tej roli jedna z pierwszych supermodelek z Afryki, Katoucha), jako żona ministra sprawiedliwości prowadzi dostatnie życie. Pewnego dnia wsiada do taksówki Ngor Ndong, tajemniczego młodego przestępcy i zgadza się pojechać do baru ‘Copacabana’ w mrocznej dzielnicy Dakaru.
Dla Ramaty epizod ten stał się początkiem uwolnienia; pretekstem do wyswobadzania się z ograniczeń, uświadomienia swoich tęsknot i nigdy niespełnionych pragnień. Ryzykując utratę prestiżu i pozycji, oddaje się namiętności. Pewnego dnia, młody kochanek odchodzi i pozostawia za sobą szum fal.
Piękne zdjęcia wsparte rewelacyjną ścieżką dźwiękową Wasis Diop, nadają obrazowi niezwykle afrykańską perspektywę na kwestie przemijania.
Katoucha, miesiąc po zakończeniu zdjęć do filmu (31 stycznia 2008 roku), utonęła w Sekwanie. Do tej pory okoliczności jej śmierci nie zostały wyjaśnione.

26 maja, sobota
g. 18.00
Krótki metraż ŻYCIE CODZIENNE

g. 20.00
MARZYCIEL
reż.: Paul Eilers
prod.: RPA 2011 (115min)

Rok 1966. W idyllicznym miasteczku kolejowym toczy się uporządkowane życie na wzór 'afrykanerskiego marzenia', gdzie czarna większość to element dekoracji o ignorowanym znaczeniu dla białych. W tym iluzorycznym kokonie dorasta 11-letni Timus, który ciekawy świata obserwuje toczące się życie – ukryty za krzakami, wisząc do góry nogami na gałęzi, patrząc przez dziurkę od klucza czy okno sąsiadów. Bohaterem chłopca jest Joon, dobry duch miasteczka, który wykonuje rzadki zawód „roepman'a”, czyli ludzkiego budzika. Joon, mający wadę wzroku, ma oczy wiecznie skierowane ku niebiosom – nieprzerwanie zatem wpatrzony jest w gwiazdy, jakby nieobecny dla zwykłego ludzkiego świata. W społeczeństwie opartym na strukturalnej przemocy Joon jest dla Timusa istotą wręcz nadludzką – dzięki niemu zło nie ma wstępu do spokojnej osady. Czy jednak świat marzeń, wykreowany przez chłopca, przystaje do rzeczywistości?
Film, oparty na bestsellerze Jan'a van Tonder'a o tej samej nazwie, znakomicie wpisuje się w obecny renesans kina afrykaner-skiego, który praktycznie zniknął z rynku po upadku apartheidu. „Roepman”, opowieść o dorastaniu, która zanurza się w świat dzieciństwa naznaczonego nacjonalistyczną ideologią i jej absurdami, gdzie czarna służąca rozpacza po śmierci 'ojca narodu' i twórcy apartheidu - Verwoerda. Wszystko delikatnie muśnięte realizmem magicznym i humorem.
Krytycy oraz widzowie niezwykle ciepło przyjęli film i pobił on rekordy frekwencyjne w RPA.

27 maja, niedziela
g. 18.00
Krótki metraż KOBIECE SPRAWY

g. 20.00
KINYARWANDA
reż.: Alrick Brown
prod.: Rwanda/USA/Jamajka 2011 (96min)
Nagroda publiczności na MFF Sundance ‘2011

Podczas ludobójstwa w 1994 roku mufti Rwandy, najważniejszy lider społeczności muzułmańskiej w kraju, wydał fatwę zakazującą wyznawcom islamu współuczestnictwa w mordowaniu Tutsi. Kiedy kraj zamienił się w rzeźnię, meczety stały się miejscem schronienia dla muzułmanów i chrześcijan, Hutu i Tutsi. I do tych wydarzeń odnosi się film oparty na prawdziwych historiach osób, które znalazły schronienie w Wielkim Meczecie w Kigali oraz odważnych imamów, którzy otworzyli drzwi i serca dla wszystkich potrzebujących.
Jest to wielowątkowa opowieść, trzymająca w ciągłym napięciu. Znajduje się w niej historia miłości kobiety z plemienia Tutsi oraz mężczyzny z Hutu, którzy rozwijają swój związek mimo konfliktu. Jest także ksiądz, który w obliczu otaczającego horroru, traci wiarę we własne przekonania i Boga. Zaś młody żołnierz, rzucony w brutalny świat ludzkiej krzywdy, stara się nie zgubić siebie, ale też działać w imię wyższego dobra. Sześć historii tworzy obraz życia i ludzkiej wytrwałości podczas wydarzeń z kwietnia 1994 roku.

28 maja, poniedziałek
g. 18.00

AFRIKAAPS
reż.: Dylan Valley
prod.: RPA 2010 (52min)

Muzyczna wędrówka, która prowadzi nas przez historię języka afrykanerskiego i jego kreolskiego pochodzenia. W „Afrikaaps” odkrywamy przeszłość kolorowej społeczności Przylądka oraz ich dążenia do odzyskania języka „oprawcy” (języka afrykanerskiego) i uczynienia z niego języka wyzwolenia oraz samookreślenia. Społeczność Przylądka wykorzystuje w tym celu hip-hop, komizm i sporą dawkę osobistej perspektywy. Film śledzi losy lokalnej grupy artystów, którzy na etapie produkcji przedstawienia teatralnego dochodzą do historycznych korzeni języka i losów afrykańskich czy malajskich niewolników na Przylądku. W rolach głównych, uważani za najlepszych muzyków RPA, m.in.: Jitsvinger, Kyle Shepard, Emile (z legendarnej ekipy „Black Noise”), śpiewający komik Moenier Parker czy poetycki geniusz Jethro Louw .

NIEDZIELA W BRAZZAVILLE
reż.: Enric Bach, Adrià Monés
prod.: Kongo/Hiszpania 2011 (51min)

Weekend. Brazzaville, Kongo. Młody DJ radiowy, Carlos La Menace, przedstawia trzy ekscentryczne osobistości z życia miasta: 'Saper' Yves Saint Laurent, otoczony biedą, rozpadem i wyblakłymi kolorami życia codziennego, każdego dnia orzeźwia wizerunek Brazzaville swoją elegancją i nienagannym szykiem; z kolei Cheriff Bakala to nowe brzmienie miasta – miesza hip-hop z kongijskim folkiem i lokalnymi instrumentami zrobionymi z baniaków na wodę. Jego muzyka rozbrzmiewa i inspiruje. Opowieść wieńczy postać Palmas Yaya, mistrza zapasów w stylu 'wolnej afrykanki', który opiera swoją potęgę na czarach, amuletach czy żywych wę-żach. Wszystko po to, by pozostać niezwyciężonym.
Euforyczny, nakręcony z przymrużeniem oka, dokument udowadniający, że przy odpowiednim usposobieniu nawet w jednym z biedniejszych krajów na świecie - Kongo Brazzaville - nie trzeba poddawać się szarości dnia codziennego!

Pozostałe informacje

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

4-letnia dziewczynka ucierpiała w wypadku drogowym w powiecie radzyńskim. Jechała bez fotelika.

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Relokacja fabryk jest skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga fachowego zaplanowania, świetnej koordynacji oraz zgromadzenia wielu zasobów. Jak zorganizować taką operację i na co zwrócić szczególną uwagę w tym względzie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Mimo że energia elektryczna odgrywa kluczową rolę niemal w każdym aspekcie codziennego życia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z mechanizmów dotyczących jej sprzedaży i dystrybucji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niezrozumienie, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełnią sprzedawca i dostawca prądu, a jeszcze powszechniejszym – utożsamianie tych dwóch różnych podmiotów ze sobą. Tymczasem ich rozróżnienie ma ogromne znaczenie np. dla wysokości rachunków za energię. Warto więc znać podstawowe różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

Wisła Puławy w sobotę po raz ostatni w tym roku powalczy o ligowe punkty

Wisła Puławy spróbuje pozytywnym akcentem zakończyć rok w Lubinie

Runda jesienna formalnie dobiegła końca, ale do rozegrania pozostały jeszcze mecze zaległe. Jednym z nich jest wyjazdowe starcie Wisły Puławy, która pojedzie po punkty do Lubina. Mecz z tamtejszym Zagłębiem II zaplanowano na sobotę (godz. 13).

Film z drona: Jak wykorzystać technologię w biznesie?

Film z drona: Jak wykorzystać technologię w biznesie?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu technologia odgrywa kluczową rolę w nowoczesnych strategiach marketingowych. Jednym z najbardziej ekscytujących trendów ostatnich lat jest film reklamowy z drona. To innowacyjne rozwiązanie pozwala firmom nie tylko wyróżnić się na tle konkurencji, ale także dostarczyć klientom niezapomniane wrażenia wizualne. Krótkie, ale efektowne ujęcia z lotu ptaka potrafią na długo zapisać się w pamięci odbiorców.

Jak przygotować skórę do tatuażu?

Jak przygotować skórę do tatuażu?

Decyzja o zrobieniu tatuażu to nie tylko kwestia wyboru wzoru czy miejsca na ciele. To także odpowiednie przygotowanie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Tatuaż to trwała ingerencja w skórę, dlatego warto zadbać o kilka kluczowych aspektów, aby zapewnić sobie najlepsze efekty i zminimalizować ryzyko komplikacji. Co ważne, przygotowania zaczynają się na długo przed wizytą w studiu. Nie zapominaj o wyborze odpowiedniego studia tatuażu. Profesjonalne studio zapewni nie tylko higieniczne warunki, ale także doradzi, jak dbać o skórę przed i po zabiegu. Konsultacja z doświadczonym tatuatorem to kluczowy krok, który rozwieje wszelkie wątpliwości i upewni Cię, że jesteś gotowy na ten krok.

Czy depilacja laserowa w zimie przynosi lepsze efekty?

Czy depilacja laserowa w zimie przynosi lepsze efekty?

Wiele osób zastanawia się, czy depilacja laserowa w zimie rzeczywiście przynosi lepsze rezultaty. To pytanie nabiera szczególnego znaczenia dla tych, którzy planują rozpocząć serię zabiegów w chłodniejszych miesiącach. Zima, z krótszymi dniami i mniejszą ekspozycją na słońce, może rzeczywiście stwarzać idealne warunki do tego typu procedur. Ale czy to faktycznie wpływa na skuteczność zabiegów?

Imprezy klubowe w weekend (29 - 30 listopada)
imprezy
29 listopada 2024, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (29 - 30 listopada)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Tym bardziej, że obecny weekend upłynie pod znakiem imprez andrzejkowych. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w Lublinie.

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Jak tradycyjnie ubrać choinkę? Poradnik Szkło-Dekor

Jak tradycyjnie ubrać choinkę? Poradnik Szkło-Dekor

Choinka – symbol Bożego Narodzenia, który natychmiast przywołuje ciepłe wspomnienia i magię świąt. Prawda, że tak jest? Od wieków kojarzona z życiem, odrodzeniem i nadzieją, stała się nieodłącznym elementem świątecznej tradycji. Do Polski zwyczaj ubierania choinki przywędrował z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziś to nie tylko piękny rytuał, ale także sposób na wprowadzenie świątecznego nastroju do naszych domów. W naszym kraju niektórzy zaczynają dekorować drzewko już na początku grudnia, podczas gdy inni czekają z tym do samej Wigilii. Niezależnie od tego, kiedy to robimy, choinka zawsze staje się centralnym punktem świątecznych ozdób. Symbolizuje radość, ciepło i pielęgnowanie rodzinnych tradycji. Warto więc zastanowić się, jak ubrać choinkę w tradycyjny sposób, by oddać hołd tej pięknej tradycji, a jednocześnie cieszyć się jej urokiem.

Padwa Zamość już dzisiaj w meczu na szczycie zagra ze Stalą Mielec

Padwa Zamość już dzisiaj w meczu na szczycie zagra ze Stalą Mielec

W najciekawszym spotkaniu 11. kolejki KPR Padwa Zamość, już w piątek o godzinie 19, zagra z Handball Stalą Mielec. Drugi z zespołów naszego regionu AZS AWF Biała Podlaska zaprezentuje się na wyjeździe z KPR Fit Dieta Żukowo.

Rybacy się ucieszą. Liny i karasie w siedmiu jeziorach pojezierza
ZDJĘCIA
galeria

Rybacy się ucieszą. Liny i karasie w siedmiu jeziorach pojezierza

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przeprowadził ostatnią w tym roku akcję zarybiania lubelskich akwenów. Łącznie w tym roku było ich aż 150.

Wchodzi w dyskusje z internautami i nie gryzie się w język. Prezydent Chełma znalazł na to sposób
Dzień Wschodzi
film

Wchodzi w dyskusje z internautami i nie gryzie się w język. Prezydent Chełma znalazł na to sposób

Dzisiejszym gościem programu Dzień Wschodzi jest prezydent Chełma Jakub Banaszek. Rozmawiamy o kontakcie z wyborcami, ale również z mieszkańcami oraz o tym, dlaczego tak ważne jest, aby prezydent miasta był aktywny w sieci. Dlaczego czasami wchodzi w dyskusje z internautami i dlaczego nie gryzie się w język? Na to pytanie również uzyskamy odpowiedź. Rozmawiamy również o sprawach z bieżącej polityki. Banaszek odpowiada również na pytania dotyczące Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Kacper Adamski zdobył w meczu w Kwidzynie 10 bramek i został nominowany do zawodnika 12. kolejki. Jaką dyspozycję zaprezentuje w sobotę?

Azoty Puławy atakują czwartą pozycję w tabeli. W sobotę mecz z Ostrovią

W Puławach szykuje się ciekawy mecz. W sobotę piąte w tabeli Azoty Puławy podejmą czwartą Rebud KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godz. 18

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30