Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

26 kwietnia 2021 r.
5:33

Oscary 2021: Pełna lista nagrodzonych filmów. „Nomadland” triumfatorem

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A

Dobiegła końca 93. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Najwięcej, bo 3 stautetki, w tym dla najlepszego filmu, zdobył "Nomadland". Niestety bez Oscara wróci do domu Polak, Dariusz Wolski, nominowany za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata". Pełna lista nagrodzonych poniżej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oscary 2021 – Lista nagrodzonych filmów:

NAJLEPSZY FILM: "Nomadland"

NAJLEPSZA AKTORKA: Frances McDormand - "Nomadland"

NAJLEPSZY AKTOR: Anthony Hopkins - "Ojciec"

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY: Daniel Kaluuya - "Judas and the Black Messiah"

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA: Yuh-Jung Youn - "Minari"

NAJLEPSZY REŻYSER: Chloe Zhao - "Nomadland"

NAJLEPSZY FILM MIĘDZYNARODOWY: "Na rauszu"

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY DOKUMENT: "Czego nauczyła mnie ośmiornica"

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY: "Co w duszy gra"

NAJLEPSZE ZDJĘCIA: "Mank"

NAJLEPSZA PIOSENKA: "Fight For You" - "Judas and the Black Messiah"

NAJLEPSZA MUZYKA: "Co w duszy gra"

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA: "Ma Rainey: Matka bluesa"

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE: "Tenet"

NAJLEPSZY MONTAŻ: "Sound of Metal"

NAJLEPSZY DŹWIĘK: "Sound of Metal"

NAJLEPSZY DOKUMENT KRÓTKOMETRAŻOWY: "Colette"

NAJLEPSZE KOSTIUMY: "Ma Rainey: Matka bluesa"

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA: "Mank"

NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: "Two Distant Strangers"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY: "Ojciec"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY: "Obiecująca. Młoda. Kobieta."

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY: "Jakby coś, kocham was"

Z uwagi na trwającą epidemię tegoroczna gala wręczenia Oscarów była inna niż wszystkie. W tym roku wielbiciele kina długo musieli czekać na ceremonię, ta odbyła się bowiem 25 kwietnia, czyli najpóźniej od 1958 roku. Ponadto wśród nominowanych uwzględniono po raz pierwszy te filmy, które nie miały swojej premiery kinowej, a były jedynie dystrybuowane na platformach streamingowych.

Mimo przeszkód producenci tegorocznej ceremonii od początku przekonywali, że nie będzie miała ona charakteru online i dołożą wszelkich starań, aby odbyła się stacjonarnie. Tak też się stało, chociaż podjęto kroki do ograniczenia liczby osób uczestniczących w wydarzeniu do minimum. Ponadto wszyscy uczestnicy musieli poddać się testom i mieli mierzoną temperaturę. Część ceremonii odbywała się tradycyjnie w Dolby Theatre, ale główną sceną wydarzeń był tym razem dworzec Union Station w Los Angeles. Niektórzy jednak nagrywani byli w Londynie, Sydney czy Nowym Jorku. 

Zgodnie z zapowiedziami producentów wydarzenia gala rozpoczęła się jak film. Jako pierwsza na scenie pojawiła się aktorka Regina King, której wejście przypominało filmową czołówkę. 

Po raz kolejny organizatorzy ceremonii nie zdecydowali się na jednego gospodarza i wydaje się, że ten trend pozostanie już na dłużej. Całą galę poprowadziło na zmianę kilkanaście osób, m.in. Halle Berry, Harrison Ford i Zendaya. Podczas samej imprezy z kolei zabrakło wykonań nominowanych do Oscara piosenek. Te można było usłyszeć w programie poprzedzającym ceremonię.

Zgodnie z przewidywaniami triumfatorem tegorocznych Oscarów okazał się film „Nomadland” w reżyserii Chloe Zhao, która jako druga kobieta w historii, a pierwsza Azjatka, zdobyła także nagrodę za reżyserię. Trzecia statuetka powędrowała do Frances McDormand, która zagrała w „Nomadland” główną rolę.

Pozostałe kategorie aktorskie podzielili między sobą Anthony Hopkins ("Ojciec"), Daniel Kaluuya ("Judas and the Black Messiah") oraz Yuh-Jung Youn ("Minari"), która z kolei jako pierwsza Azjatka w historii otrzymała Oscara za występ aktorski. W tej kategorii nie odbyło się jednak bez niespodzianki, jaką okazała się wygrana Anthony’ego Hopkinsa. Zdaniem bukmacherów statuetkę dla najlepszego aktora miał otrzymać pośmiertnie Chadwick Boseman za występ w filmie "Ma Rainey: Matka bluesa".

Tuż za filmem "Nomadland" pod względem ilości zdobytych nagród znalazły się filmy "Judas and the Black Messiah", "Ma Rainey: Matka bluesa", "Sound of Metal", "Co w duszy gra" i "Mank", nagrodzone dwiema statuetkami.

Warto natomiast podkreślić dobrą passę polskiego kina. W ostatnich latach praktycznie co roku walczymy przynajmniej o jedną statuetkę dla polskiego filmu lub twórcy. Tym razem szansę na nagrodę miał Dariusz Wolski, autor zdjęć do filmu "Nowiny ze świata" Paula Greengrassa. To pierwsza nominacja dla Wolskiego, który tym samym dołączył do takich polskich operatorów, jak Janusz Kamiński czy Sławomir Idziak. Niestety, Polak był raczej bez szans w walce o statuetkę. Ta powędrowała do Erika Messerschmidta, autora zdjęć do "Manka".

W tym roku mieliśmy jeszcze pomniejsze polskie akcenty. O nagrodę dla filmu nieanglojęzycznego walczyła "Aida" powstała w koprodukcji kilku krajów, w tym również Polski. Przy filmie pracował m.in. montażysta Jarosław Kamiński. Polskie korzenie posiada także nominowany w kategorii aktor drugoplanowy Paul Raci.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30