W piątek opera "Straszny dwór”, w niedzielę minifestiwal "Wschodnie dźwięki - Muzyczne smaki Europy”, we wtorek koncert Jana Garbarka
Miejsca są nieprzypadkowe - każde ma silny związek z Unią Lubelską, której 440 rocznicę obchodzimy w tym roku i która jest oceniana jako zapowiedź Unii Europejskiej. Dlatego wszystko zacznie się 1 maja, dokładnie 5 lat po wstąpieniu Polski do struktur europejskich
W 2004 roku Teatr Muzyczny dla uczczenia naszej akcesji wystawił w swojej siedzibie "Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Wybór był oczywisty, bo to nasza opera narodowa.
Najsłynniejsze i najlepsze polskie dzieło tego gatunku. Powstałe nie tylko z pobudek artystycznych, ale także patriotycznych. Wspaniała opera o Polakach i ich kulturze. A przy tym utwór pokazujący nasze społeczeństwo żyjące w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a więc w państwowych realiach określanych przez zawartą dwa wieki wcześniej Unię Lubelską.
Teraz to wielkie widowisko ze słynnymi ariami Stefana i Skołuby i z kanonicznym finałowym mazurem zostanie zaprezentowane w plenerze w symbolicznym miejscu. Soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Muzycznego wystąpią na placu Litewskim, obok pomnika upamiętniającego zaprzysiężenie 1 lipca 1569 roku unii Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. To tu obozowała szlachta przybyła na sejm, na którym wynegocjowano ostateczny tekst unijnego aktu.
Początek piątkowego przedstawienia o godz. 19. Wstęp wolny
W niedzielę akcja inauguracji obchodów 440-lecia Unii Lubelskiej przeniesie się na równie symboliczne miejsce - na Zamek Lubelski. To właśnie na nim uroczyście zaprzysiężono dzieło blisko sześciomiesięcznych obrad sławnego sejmu lubelskiego. Teraz, na jego dziedzińcu odbędzie się minifestiwal etnojazzowy "Wschodnie dźwięki - Muzyczne smaki Europy”.
Wystąpią zespoły z Ukrainy, Litwy, Białorusi i Polski, a zatem ze wszystkich krajów dziedziczących tradycję Unii Lubelskiej. Usłyszymy i zobaczymy białoruską grupę Port Mone, litewski zespół Kriste & West Coast Project, polską formację PKP i ukraiński (z niemiecką domieszką) skład Yatoku.
Start o godz. 19. Wstęp wolny
Finał trzydniówki ulokuje się w kościele św. Stanisława. Do niego po zaprzysiężeniu udał się na czele Polaków i Litwinów król Zygmunt August i tam, jak zanotował jeden ze świadków XVI-wiecznych wydarzeń, "Panu Bogu swemu, w Trójcy Jedynemu, z wielkim nabożeństwem, płaczem dziękował, chwałę dawał, »Te Deum laudamus« śpiewać kazał, i sam śpiewał”.
We wtorek w bazylice dominikańskiej wystąpi najsławniejszy saksofonista europejski Jan Garbarek. Norwegowi towarzyszyć będzie brytyjski męski kwartet wokalny The Hilliard Ensemble. Zabrzmią m.in. utwory z legendarnego albumu "Officium”. A więc muzyka stosowna do miejsca - dawne pieśni sakralne, chorały i motety.
Biletowany koncert zacznie się o godz. 19.30. Niestety, wszystkie bilety zostały już sprzedane. Ale warto jeszcze sprawdzić w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża” (Krakowskie Przedmieście 39), czy ktoś ze względów losowych nie zwrócił zakupionej karty wstępu.