Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

31 lipca 2010 r.
8:16
Edytuj ten wpis

Fiesta Alegría 2010: Poruszający spektakl o kobietach i koncertowe popisy kobiet

Festiwal Kultury Iberyjskiej "Fiesta Alegría”, Restauracja "Hades-Szeroka”, Pub & Restauracja "U Fotografa”, Teatr Andersena, Lublin, 29–30.07.10

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W miarę upływu czasu tegoroczna Fiesta Alegría rośnie i pięknieje. W czwartym i piątym dniu festiwalu kultura iberyjska i iberoamerykańska rozgościła się w Teatrze Andersena, gdzie mogło ją smakować więcej odbiorców niż w poniedziałek, wtorek i środę, kiedy miejscami wydarzeń były restauracje Hades i U Fotografa.

I właśnie przy Dominikańskiej doszło w piątek do najwyższego wzlotu artystycznego trzeciej edycji lubelskiej imprezy – koncertu zespołu Aire Flamenco.

Wzlot festiwalu nie był jednak nagły. Impreza nabierała rumieńców stopniowo. Fiesta Alegría wkroczyła do Andersena jeszcze w czwartek i wtedy po raz pierwszy odbył się koncert na większej scenie i w większej sali. Po flamenco oraz fado i bossa novie przyszedł czas na salsę, merengue, bachatę i sambę. Te latynoskie gatunki zabrzmiały w niezłym wykonaniu kwartetu Latino Boom, którego połowę stanowią imigranci z Ameryki.

Gorące rytmy w połączeniu z melodyjnymi frazami śpiewanymi przez "native singers” najpierw napędziły publiczność do rytmicznego klaskania i falowania w fotelach, a następnie poderwały niektórych słuchaczy do pląsów w przejściach. Żywiołowa muzyka tak naenergetyzowała kilku panów, że zdecydowali się wyszaleć z obciążeniem w postaci dzieci na ramionach.

O ile w czwartek tylko jedno wydarzenie festiwalowe odbyło się w Andersenie (kolejne – potańcówka i recital – miały miejsce w restauracjach U Fotografa i Hades), to w piątek festiwal rozgościł się w teatrze z dwiema pozycjami programowymi.

Wieczorno-nocna jazda w hiszpańskim klimacie zaczęła się od bardzo ciekawego widowiska słowno-muzyczno-tanecznego pt. "Lorquiana” w pomyśle i w reżyserii oraz z choreografią Alicji Moreny, koordynatorki artystycznej festiwalu i znakomitej tancerki, która swoje umiejętności wykonawcze także zaprezentowała w spektaklu.

Przedstawienie zostało oparte na tekstach Federico Garcíi Lorki, m.in. na słynnych dramatach "Yerma”, "Dom Bernardy Alba” i "Panna Rosita”, których bohaterki zmagają się z niesprawiedliwością społeczną w patriarchalnym społeczeństwie hiszpańskim. Franjo Bernal deklamował z offu fragmenty poruszających sztuk, zaś tancerki i muzycy zamieniali słowo mówione w sugestywne formy muzyczne i taneczne.

Spektakl się udał, a jeszcze lepszy okazał się koncert, który odbył się po nim. Siedmioosobowa grupa Aire Flamenco, złożona z czterech Polek, dwóch Polaków i Peruwiańczyka, wyczarowała instrumentami, głosami i ruchem różne formy flamenco – od skomplikowanych, rwanych utworów w stylu bulería do płynnych i bardzo chwytliwych numerów à la cantiña – tak kunsztownie, naturalnie i porywająco, jakby jej członkowie byli rodowitymi Andaluzyjczykami.

Najbardziej aktywne i zjawiskowe były panie. Wszystkie tworzyły odjazdowy klimat okrzykami zagrzewającymi do zabawy. Dwie, Alicja Morena i Małgorzata Szeliga, rewelacyjnie tańczyły. Trzecia, Dorota Dzięcioł, doskonale grała na flecie i wokalizowała. A czwarta, Agnieszka Tomala, wyjątkowo charakternie śpiewała i uderzała w struny zadziwiająco mocną, jakby męską ręką.

Koncert miał bardzo efektowny finał. Artyści zeszli ze sceny w paradnym szyku wykonując ostatni utwór, a zamykające go dźwięki dobiegały już zza kulis.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28