Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

26 lutego 2010 r.
12:43
Edytuj ten wpis

W Chatce Żaka: Dziecko w mamałydze

Jedna z najoryginalniejszych powieści w historii literatury doczeka się w piątek (26.02) scenicznej adaptacji w Chatce Żaka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stowarzyszenie Sztuczne zaprasza na monodram pt. "Mamałyga”, oparty na głośnej książce Aglaji Veteranyi "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze”. Czyli wstrząsającej treścią i fascynującej formą autobiograficznej powieści niemieckojęzycznej pisarki rumuńskiego pochodzenia.

Aglaja Veteranyi urodziła się w 1962 roku w Bukareszcie w rodzinie cyrkowców. Jej matka była akrobatką, ojciec klaunem, ona sama od trzeciego roku życia żonglowała przed publicznością objazdowego cyrku.

Kiedy miała pięć lat, rodzice uciekli z nią i jej siostrą Anduzą z Rumunii na Zachód w nadziei na lepsze życie. Dostali azyl w Szwajcarii, ale jeździli z występami po całym świecie. Córki nie chodziły do szkoły. W końcu władze zagroziły rodzicom zabraniem statusu uchodźcy, jeśli dzieci nie będą się uczyły.

Aglaja trafiła wraz z siostrą na osiem miesięcy do szwajcarskiej szkoły z internatem. Dopiero tam nauczyła się czytać i pisać. Czas spędzony w tym miejscu był jednak przede wszystkim horrorem, nakręcanym przez nauczycieli, wychowawców i inne dzieci.

Wkrótce popsuło się pożycie matki i ojca. Marzenia rodziców o karierze, dostatku i stabilizacji nie spełniły się. Niezadowolenie rodziło konflikty. W końcu małżeństwo się rozpadło.

Aglaja została z matką, która chciała, by córka została aktorką. W ramach przygotowania do kariery dziewczyna śpiewała i tańczyła w variétés, występowała także w reklamach. Zarabiała na siebie i matkę. Miała wtedy 14 lat.

Pod koniec lat 70. dostała się do wieczorowej szkoły aktorskiej. Jako dwudziestolatka została niezależną aktorką. Zainteresowała się także literaturą. Samodzielnie nadrabiała braki edukacyjne. Zaliczyła rozmaite warsztaty literackie. Zaczęła pisać krótkie monodramy i groteskowe opowiadania.

Była współzałożycielką grupy autorsko-aktorskiej Die Wortpumpe (pompa do słów) i teatru Die Engelmaschine (anielska maszyna), w którym wystawiała własne teksty i wykonywała zabawne scenki oparte na kolażach z fragmentów artykułów prasowych, ogłoszeń i reklam.

Na spotkaniu młodych szwajcarskich pisarzy z Netz-Gruppe (Grupa Sieć) przeczytała po raz pierwszy opowiadanie o dziecku gotowanym w mamałydze. Tekst nawiązywał do szkolnego epizodu, kiedy to Aglaja z Anduzą gotowały w kuchni mamałygę. Siostra obawiała się, że kasza wykipi, więc powiedziała: "Jak zaczniesz wypełzać z garnka, wejdę do ciebie. Wtedy się policzymy!”.

Ten dialog rozrósł się potem do bajki, którą dziewczynki opowiadały sobie wciąż na nowo w coraz okrutniejszych wersjach. Wyobrażenie, jak cierpi gotowane dziecko, prawdopodobnie pomagało Aglaji stłumić własny strach.

Tamta historia okazała się tak bardzo inspirująca, że pisarka rozwinęła opowiadanie w powieść. Przedstawiła w niej nie tylko traumatyczne zdarzenia szkolne, ale pokazała dramatyczne losy rodziny na tle barwnego świata cyrku widziane oczami dziecka.

Powieść, wydana w 1999 roku, zaskoczyła krytyków i czytelników nie tylko treścią, ale i formą. Była napisana bardzo prostym językiem o dużej lekkości, zbudowanym głównie z pojedynczych zdań i prawie pozbawionym przymiotników.

Karty książki wyglądały zjawiskowo – miały rozstrzelony druk, zawierały nieraz tylko jedno zdanie na stronie, a czasem strony były całkiem puste. Pisarka tłumaczyła dziwiącym się czytelnikom, że niekiedy czysta strona wiele mówi.

Powieść dostała bardzo dobre recenzje i zdobyła duży rozgłos. Aglaja Veteranyi otrzymała za nią m.in. Nagrodę im. Adalberta von Chamisso i roczne stypendium w Berlinie. W 2001 roku wystawiono w Zurychu sceniczną adaptację "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze”.

A teraz niezwykłą prozę zmarłej w 2002 roku samobójczą śmiercią pisarki przeniosą na scenę lublinianie. Spektakl firmowany przez Stowarzyszenie Sztuczne reżyseruje wedle własnego scenariusza Liza Szczęśliwa. Muzykę skomponował Maciej Pyc. Światła i projekcje przygotował Łukasz Gładysz. Wystąpi Kaja Diana Drzewiecka. W projekcjach pojawią się Marta Góźdź, Remigiusz Tomecki i Łukasz Gładysz.

Piątkowe przedstawienie zacznie się o godz. 18. Adres: ul. Radziszewskiego 16.

Bilety po 7 zł.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28