Niezwykłe miejsca prowokują do niezwykłych działań. Tak też się stało w przypadku Sobieszyna-Brzozowej (pow. rycki), gdzie czynna jest wystawa malarstwa Martina Nielaby i fotografii Michała F. Sokołowskiego.
W jednym z zabytkowym budynków szkoły można zobaczyć unikatowe prace malarskie Nielaby i inspirowane światłem fotografie Sokołowskiego.
Prace wzbudziły ogromne zainteresowanie, w wernisażu uczestniczyło około 100 osób, z których część przyjechała z odległych miejsc w Polsce.
Martin Nielaba po 30 latach pobytu za granicą, w ubiegłym roku powrócił do kraju. Pierwszą wystawą jego wielkoformatowych prac olejnych była ta w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Teraz w Sobieszynie-Brzozowej pokazał swoje prace w czterech specjalnie przygotowanych do tego salach.
Warsztat malarski Nielaby, jak również wynaleziona przez niego technika "narzeźbiania” żywicznej mieszaniny lakierowej na obrazy olejne, będąca ważną częścią jego definicji sztuki, są unikatowe na skalę światową i tworzą nowy alfabet w sztuce współczesnej. Obrazy Nielaby fascynują widzów wynikającymi z nich paradoksami. Mimo że są malowane ręcznie, to są odbierane jak fotografie.
Mimo że wyglądają, jakby miały głęboką fakturę, to ich powierzchnia rozpływa się w doskonale gładką przestrzeń. Mimo że w niektórych jego pracach pojawia się figura konia, to nie mają one na celu jakiejkolwiek ilustracji, lecz jedynie ekspresję ruchu.
Zaprezentowane fotografie przedstawiają świat, który Sokołowski nazywał leżącym na marginesie widzenia. Są one rejestracją ulotnych momentów, które w obiektywie fotograficznym artysty nabierają metafizycznej wagi.
Kuratorem wystawy jest Magdalena Puchalska-Nielaba.
Wystawa będzie czynna do 28 października i można ją zwiedzać po uprzednim umówieniu się z kuratorem pod nr. tel. kom. 695-165-621.
Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl