Tegoroczni maturzyści czekają jeszcze na wyniki majowych egzaminów, ale mogą już rejestrować się na studia. Na lubelskich uczelniach największego ruchu w systemach rekrutacyjnych spodziewają się pod koniec czerwca
Nabory prowadzą już wszystkie szkoły wyższe z Lublina. Jak słyszymy w biurach rekrutacji, ruch w systemie jest zauważalny, ale największy „boom” jeszcze przed nami. Nie wszystkie uczelnie chętnie opowiadają o kierunkach, które cieszą się największą odpowiedzialnością.
Przyjmą więcej przyszłych lekarzy
Półtora miesiąca trwa rekrutacja na Uniwersytecie Medycznym. Potrwa do 10 lipca, a dwa dni później zostaną wywieszone pierwsze listy przyjętych.
- Zainteresowanie jest porównywalne z rokiem ubiegłym. Część osób, które maturę zdawały w latach ubiegłych, już potwierdziła rejestrację i dokonała opłat. Tegoroczni maturzyści czekają na wyniki. Większego ruchu spodziewamy się pod koniec miesiąca – mówi Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości i Kształcenia.
Najpopularniejsze kierunki? Tu nie ma zaskoczenia, najwięcej chętnych do tej pory zgłosiło się na medycynę i stomatologię. Na pierwszy z tych kierunków uczelnia przyjmie w tym roku 310 osób, o dziesięć więcej niż przed rokiem.
- Takie były zalecenia Ministerstwa Zdrowia, by w miarę możliwości zwiększać limity przyjęć na kierunkach lekarskich w związku z zapotrzebowaniem na przyszłych lekarzy. Wnioskowaliśmy o dziesięć dodatkowych miejsc, bo w naszym przypadku to optymalna liczba, jeśli chcemy utrzymać dotychczasową jakość kształcenia – wyjaśnia Walkowska.
Cztery nowości na UMCS…
Także do 10 lipca czas mają chętni do studiowania na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. - Nieco wcześniej, do 25 czerwca można się rejestrować na kierunki studiów, na których wymagany jest egzamin wstępny przed komisją rekrutacyjną – przypomina Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS. Chodzi o ofertę kształcenia na Wydziale Artystycznym, logopedię z audiologią na Wydziale Humanistycznym oraz pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.
6 lipca komisje rekrutacyjne zakończą postępowanie kwalifikacyjne na kierunkach, na których nie przeprowadza się egzaminów wstępnych. - Wtedy też ogłosimy listy rankingowe i listy osób zakwalifikowanych na studia. Odbędzie się to poprzez pisemne ogłoszenie w obiektach odpowiednich wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie IRK – dodaje Skałecka. - W dniach 18-20 lipca będziemy przyjmować dokumenty w miejscach wyznaczonych przez dziekanów wydziałów i podanych do wiadomości kandydatów w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów. W przypadku niewypełnienia limitu miejsc, komisja rekrutacyjna ogłosi następne listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca.
UMCS oferuje kształcenie na 11 Wydziałach w Lublinie i Wydziale Zamiejscowym w Puławach. Kandydaci na studia mogą wybierać spośród niemal 80 kierunków i ok. 250 specjalności. W tegorocznej ofercie znalazły się cztery nowości : wychowanie fizyczne (na Wydziale Zamiejscowym w Puławach), polsko-niemieckie studia kulturowe i translatorskie, anglojęzyczny kierunek international relations oraz kierunek prawno-administracyjny.
… i siedem u przyrodników
W ostatnich latach rękę do nowych kierunków miał Uniwersytet Przyrodniczy. W tym roku oferuje ich aż siedem. Należą do nich: mleczarstwo, biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, zielarstwo i fitoprodukty, analityka weterynaryjna, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia, sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne oraz zarządzanie zasobami Ziemi, kierunek interdyscyplinarny - unikalny kierunek studiów w Lublinie i w Polsce. Ponadto w ofercie jest także kierunek Global Manager in Agrobusiness - bezpłatne studia anglojęzyczne dla kandydatów z Polski
W sumie w ofercie rekrutacyjnej na rok 2019/20 znajduje się 39 kierunków studiów, wśród nich kierunki unikatowe w skali kraju: behawiorystka zwierząt, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, hipologia i jeździectwo, gastronomia i sztuka kulinarna czy biokosmetologia.
Rekrutacja potrwa do 10 lipca. 12 lipca kandydaci na kierunek hipologia i jeździectwo odbędą sprawdzian z kontaktu z koniem. 15 lipca w systemie kandydaci otrzymają informację o wynikach postępowania kwalifikacyjnego. Proces rekrutacji kończy się, kiedy zakwalifikowani kandydaci w dniach od 16 do 18 lipca złożą wymagane dokumenty.
– W tym roku została zwiększona liczba miejsc dla kandydatów, uczelnia przygotowała 2150 miejsc tj. ok. 360 miejsc więcej w stosunku do roku ubiegłego. Zwiększenie liczby wynika z dobrych wyników rekrutacyjnych, dużego zainteresowania kierunkami unikatowymi oraz z uwagi na wprowadzenie siedmiu nowych kierunków unikatowych w skali kraju – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego.
Co u inżynierów?
Na Politechnice Lubelskiej rejestracja na studia stacjonarne zakończy się 8 lipca. Wyjątkiem jest kierunek architektura, tutaj nabór potrwa do 21 czerwca, ponieważ 2 i 3 lipca odbędą się egzaminy z rysunku.
Uczelnia oferuje 20 kierunków kształcenia na studiach stacjonarnych I stopnia. W sumie przygotowała 4360 miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. 1830 miejsc czeka na kandydatów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia oraz 660 – na studiach niestacjonarnych.
- Obecnie najwięcej kandydatów aplikowało na architekturę, informatykę, finanse i rachunkowość oraz inżynierię logistyki – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.
Na KUL hity te same
Do 8 lipca czas na rejestrację mają także kandydaci zainteresowani studiowaniem w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Tegoroczną nowością jest anglojęzyczny kierunek applied anthropology (antropologia stosowana). - To studia interdyscyplinarne, łączące wiedzę o człowieku w wymiarze społeczno-kulturowym, historycznym, biologicznym oraz filozoficznym. Wszyscy studenci tego kierunku odbędą staże zagraniczne bądź praktyki w organizacjach podejmujących działalność międzynarodową, np. pozarządowych organizacjach humanitarnych, agencjach pomocowych czy instytucjach podejmujących działania na rzecz imigrantów i uchodźców – opisuje Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL. I dodaje: - Ponadto, zgodnie ze zmianami prawnymi wprowadzonymi nową ustawą o szkolnictwie wyższym, kierunek pedagogika specjalna, który dotychczas prowadzony był w systemie studiów licencjackich, staje się kierunkiem o kształceniu pięcioletnim.
Do tej pory największym zainteresowaniem maturzystów cieszą się te kierunki, które od lat wybierane są najchętniej: psychologia, prawo, filologia angielska, pedagogika, bezpieczeństwo narodowe, informatyka, ekonomia, administracja, zarządzanie, czy sinologia.