Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 stycznia 2021 r.
21:24

Skarby z kościoła w Puławach: Ruszą poszukiwania kolejnych klejnotów

15 1 A A

Jeśli urządzenia pokażą temperaturowe anomalie wskazujące na nietypowe przestrzenie np. w innych filarach, archeolodzy będą chcieli się do nich dostać. Do badań może posłużyć również georadar bazujący na falach dźwiękowych. W kościele pw. św. Józefa w Puławach w zeszłym miesiącu przypadkiem odkryto pamiątki po córce księżnej Izabeli Czartoryskiej. Czy były to jedyne skarby zamurowane w świątyni? W badaniach pomoże Politechnika Lubelska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Informacje o skarbach znalezionych podczas remontu puławskiej świątyni w grudniu obiegły cały kraj. Z tajemniczej skrytki wydobyto pamiątki słynnego rodu książęcego pochodzące z końcówki XVIII wieku.

Przedmioty należały do Teresy Czartoryskiej, córki księżnej Izabeli. W ukryciu przetrwały 220 lat. Na możliwość ich wyeksponowania liczy zarówno parafia św. Józefa w Puławach, jak i Muzeum Czartoryskich. Decyzja dotycząca tego, gdzie ostatecznie trafią, jeszcze nie zapadła.

Tragiczny wypadek księżniczki

Wróćmy jednak do początku, czyli odpowiedzi na pytanie: jak pamiątki po córce księżnej znalazły się w filarze puławskiego kościoła?

Żeby to zrobić, musimy cofnąć do roku 1780, kiedy Czartoryscy spędzali zimę w warszawskim Pałacu Błękitnym. Pewnego dnia 15-letnia Teresa, bawiąc się z innymi dziećmi, podbiegła zbyt blisko kominka, a jej muślinowa sukienka zajęła się ogniem. Na pomoc nastolatce rzucił się przebywający na służbie u Czartoryskich malarz, Jan Piotr Norblin. Artysta i przyjaciel rodziny ugasił płomienie swoim płaszczem. Poparzenia dziewczynki były jednak bardzo poważne. Po kilku dniach Teresa zmarła, a jej bliscy pogrążyli się w żałobie.

Niewykluczone, że ten tragiczny wypadek i wspomnienia z nim związane, były jednym z powodów przeprowadzki książęcego rodu do Puław.

Księżna Izabela, która głęboko przeżyła stratę dziecka, 20 lat po tragicznym wypadku, korzystając z trwającej przebudowy kościoła, złożyła w nim osobiste przedmioty należące do córki. Dla bezpieczeństwa schowano je w specjalnej skrytce, którą utworzono w jednym z filarów świątyni, a następnie zamurowano.

Największe odkrycie od 20 lat

Na ich odkrycie czekaliśmy do grudnia 2020 roku. Doszło do tego przypadkiem podczas renowacji kościoła. Schowek zauważyli pracownicy firmy wykonującej remont na zlecenie parafii św. Józefa. Budowlańcy wyciągnęli z niego kilkanaście przedmiotów, w tym medaliony, złoty krzyżyk, pierścień, drewnianą szkatułkę, obraz Matki Boskiej, muszelkę, imbryk, szklankę, szylkretowy grzebień, nadpaloną portmonetkę, poszewkę poduszki z wyhaftowanymi literami „TC”, pukiel włosów, a także fragmenty materiału; prawdopodobnie sukni, którą Teresa mogła mieć na sobie w trakcie wypadku.

– Jest to nieoczekiwane i doniosłe odkrycie. Jedno z najważniejszych w naszym województwie od przynajmniej dwudziestu lat. Skrytka przetrwała w kościele ponad dwa wieki. Zawiera bezcenne eksponaty o znacznej wartości historycznej – ocenia Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Informacje o odkryciu szybko obiegły media. Niestety, doszło także do małego skandalu. Osoby, które znalazły skrytkę nie wykazały się uczciwością. Zamiast od razu poinformować o niej odpowiednie organy, sprawę początkowo zbagatelizowano.

– Pracownicy powiedzieli mi, że znaleźli jakieś szmatki. Poleciłem więc, żeby poinformowali o tym księdza proboszcza i kontynuowali prace – tłumaczył nam szef firmy odpowiadającej za remont kościoła.

Konserwatora zabytków powiadomił ostatecznie dopiero ks. proboszcz Waldemar Stawinoga. Gdy na miejsce przyjechali lubelscy archeolodzy, filar był już ponownie zamurowany, a część skarbów zniknęła.

Część z nich pracownicy firmy oddali dobrowolnie po reprymendzie od swojego pracodawcy. Pierścień i medalion odzyskała natomiast puławska policja. Kryminalni zatrzymali łącznie pięć osób w wieku od 27 do 55 lat. Ostatnie z pamiątek stanowią materiał dowodowy i do dzisiaj znajdują się w sejfie puławskiej komendy. Pozostałe „eksponaty” są Lublinie, w szafie pancernej konserwatora zabytków.

Termowizja i poszukiwacze skarbów

Czy puławska świątynia kryje w sobie więcej tajemnic? Dariusz Kopciowski planuje dodatkowe badania kościoła przy użyciu sprzętu i specjalistów Politechniki Lubelskiej.

– Chcemy mieć pewność, że niczego nie przegapiliśmy. Dzięki możliwości prześwietlenia ścian i filarów świątyni kamerą termowizyjną, sprawdzimy, czy skrytka, w której znaleziono zabytkowe przedmioty, była jedyna – tłumaczy wojewódzki konserwator.

Jeśli urządzenia lubelskiej uczelni pokażą temperaturowe anomalie wskazujące na nietypowe przestrzenie na przykład w innych filarach, archeolodzy będą chcieli się do nich dostać.

– Dzięki różnicom temperatur badanych powierzchni jesteśmy w stanie znaleźć takie miejsca. Podobne prace prowadziliśmy m.in. w Kaplicy Św. Trójcy. Zdarzało się, że znajdowaliśmy w ten sposób np. krypty, o których nikt nie wiedział – opowiada dr arch. Bartłomiej Kwiatkowski z Politechniki Lubelskiej.

Do badań może posłużyć również georadar bazujący na falach dźwiękowych. Czy dzięki tym pracom uda się znaleźć i wydobyć kolejne skarby sprzed lat? Dowiemy się najwcześniej za dwa miesiące.

Do muzeum, czy kościoła?

A gdzie trafią pamiątki po Teresie Czartoryskiej?

– Uważam, że zgodnie z wolą księżnej Izabeli, powinny one pozostać w Puławach – przyznaje Dariusz Kopciowski, ucinając tym samym spekulacje mówiące o możliwości przekazania ich na przykład do muzeum w Krakowie.

W grę wchodzą dwie lokalizacje: kościół św. Józefa lub Muzeum Czartoryskich.

– Bardzo życzyłabym sobie tego, żeby te przedmioty, cenne, osobiste pamiątki po Teresce, mogły zostać wyeksponowane w naszym muzeum. To jedyne eksponaty związane z córką księżnej Izabeli, jakie znamy. Moglibyśmy utworzyć poświęconą im wystawę – mówi Honorata Mielniczenko, dyrektor Muzeum Czartoryskich. – Właścicielem tych przedmiotów jest jednak parafia, więc możliwość ich zaprezentowania zależy od woli księdza proboszcza.

Rozmowy pomiędzy konserwatorem, muzeum i parafią prawdopodobnie odbędą się w marcu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Lech otworzył wynik meczu Tomasovia - Stal Kraśnik

Stal Kraśnik straciła czwartego gola w tym sezonie, ale pokonała Tomasovię

Po meczu Tomasovia – Stal Kraśnik są dobre i złe wieści dla kibiców gospodarzy. Ta dobra wiadomość, to gol ich pupili, dopiero czwarty stracony przez lidera tabeli. Zła to jednak liczba bramek gości, którzy strzelili ich trzy, a to oznacza, że pokonali drużynę Pawła Babiarza 3:1. Jak informują niebiesko-biali, to pierwsza wygrana w Tomaszowie od 22 lat.

Czy wybór szkoły stanie się łatwiejszy? Nowe rozwiązanie trafiło na biurko prezydenta
LUBLIN

Czy wybór szkoły stanie się łatwiejszy? Nowe rozwiązanie trafiło na biurko prezydenta

Chodzi o Klimatyczną Mapę Szkół – to narzędzie, które ma pokazać specyfikę i różnorodność placówek oświatowych. Interpelację w sprawie jej wprowadzenia złożyli lubelscy radni.

Dobra informacja dla kierowców – dziś za darmo możecie sprawdzić światła

Dobra informacja dla kierowców – dziś za darmo możecie sprawdzić światła

Na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy mogą dziś za darmo sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich samochodach. Sprawdźcie, gdzie jest to możliwe na Lubelszczyźnie.

Włamywał się do samochodów. Teraz pójdzie do więzienia

Włamywał się do samochodów. Teraz pójdzie do więzienia

Policjanci z Chełma zatrzymali 40-latka, który odpowiada za kilkukrotne włamania się do aut zaparkowanych na terenie miasta. Grozi mu do 10 lat więzienia.

zdjęcie ilustracyjne

Pijana 17-latka leżała w nocy między blokami. Policja wezwała matkę

Nastolatka leżała między blokami. Zaniepokoiło to mieszkańca, który zawiadomił policję. Okazało się, że miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Filip Kondracik to bramkarz z rocznika 2008

Motor Lublin testuje dwóch młodych zawodników

Podczas piątkowego meczu kontrolnego z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza w barwach Motoru Lublin pojawiło się dwóch nowych zawodników. To testowani: obrońca Szymon Gaj i bramkarz Filip Kondracik.

zdjęcie ilustracyjne

Prawo jazdy od 17. roku życia? Szykuje się więcej zmian dla kierowców

Będą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Prawo jazdy będzie można zdać w wieku 17 lat. To na razie propozycje, nad którymi pracuje Ministerstwo Infrastruktury.

VKIE w Sercu
foto
galeria

VKIE w Sercu

Vkie wystąpił w klubie Serce, który specjalnie na ten wieczór przygotował mieszankę utworów z nowej płyty oraz największe hity ze swojej dyskografii. Gościem specjalnym był jeden z najgorętszych newcomerów tego sezonu, czyli OKEKEL! Zobaczcie zdjęcia z tego szalonego koncertu. Tak się bawi Lublin!

Stela Posavec wystąpi w reprezentacji Chorwacji w zbliżających się mistrzostwach Europy

Kolejna zawodniczka MKS FunFloor Lublin zagra na mistrzostwach Europy

Stela Posavec została powołana do reprezentacji Chorwacji na mistrzostwa Europy w piłce ręcznej.

Ser na okrągło!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Ser na okrągło!

Wbrew powszechnie panującej opinii, mleko nie bierze się z kartonu, a masło z półki w lodówce. O produkcji sera i innych produktów mlecznych opowiedziała nam Małgorzata Brodziak-Murawska, która porzuciła pracę w korporacji i osiadła w Uniszowicach pod Lublinem, gdzie stworzyła markę „Wzgórze serem malowane” i produkuje naturalne sery.

Błyszcząca noc
foto
galeria

Błyszcząca noc

Tej nocy królował nieśmiertelny i zawsze modny brokat! Świecące kreacje, makijaże z wykorzystaniem brokatu oraz kryształków! Tej nocy wszystko błyszczało. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w Fabryce Melanżu.

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w tarapatach. Wpadł do Tyśmienicy. Na szczęście, na pomoc ruszyli strażacy.

Start w ostatnich latach całkiem nieźle radził sobie w Szczecinie. Czy w niedzielę też sprawi niespodziankę?

Start Lublin kontra King Szczecin, czyli jakby grali w Lidze Mistrzów

Start Lublin w niedzielę zagra na wyjeździe z Kingiem Wilki Morskie Szczecin. Spotkanie rozpocznie się się o godz. 17.30. Faworytem będą gospodarze, to w ostatnich latach akurat z tym rywalem czerwono-czarni w gościach często wygrywali.

zdjęcie ilustracyjne

Chełmska uczelnia idzie w lotnictwo. Wielka szansa dla młodych na prestiżowy zawód

To wielka szansa dla młodych ludzi na ciekawy zawód. Chełmska uczelnia może kształcić kontrolerów ruchu lotniczego.

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Już w piątek swój mecz w Ostrowcu Świętokrzyskim rozegrali piłkarze Podlasia. Podopieczni Artura Renkowskiego prowadzili z KSZO, ale przegrali 2:3. To szósta porażka biało-zielonych na wyjeździe w tym sezonie na siedem rozegranych meczów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium