Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 stycznia 2021 r.
21:24

Skarby z kościoła w Puławach: Ruszą poszukiwania kolejnych klejnotów

15 1 A A

Jeśli urządzenia pokażą temperaturowe anomalie wskazujące na nietypowe przestrzenie np. w innych filarach, archeolodzy będą chcieli się do nich dostać. Do badań może posłużyć również georadar bazujący na falach dźwiękowych. W kościele pw. św. Józefa w Puławach w zeszłym miesiącu przypadkiem odkryto pamiątki po córce księżnej Izabeli Czartoryskiej. Czy były to jedyne skarby zamurowane w świątyni? W badaniach pomoże Politechnika Lubelska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Informacje o skarbach znalezionych podczas remontu puławskiej świątyni w grudniu obiegły cały kraj. Z tajemniczej skrytki wydobyto pamiątki słynnego rodu książęcego pochodzące z końcówki XVIII wieku.

Przedmioty należały do Teresy Czartoryskiej, córki księżnej Izabeli. W ukryciu przetrwały 220 lat. Na możliwość ich wyeksponowania liczy zarówno parafia św. Józefa w Puławach, jak i Muzeum Czartoryskich. Decyzja dotycząca tego, gdzie ostatecznie trafią, jeszcze nie zapadła.

Tragiczny wypadek księżniczki

Wróćmy jednak do początku, czyli odpowiedzi na pytanie: jak pamiątki po córce księżnej znalazły się w filarze puławskiego kościoła?

Żeby to zrobić, musimy cofnąć do roku 1780, kiedy Czartoryscy spędzali zimę w warszawskim Pałacu Błękitnym. Pewnego dnia 15-letnia Teresa, bawiąc się z innymi dziećmi, podbiegła zbyt blisko kominka, a jej muślinowa sukienka zajęła się ogniem. Na pomoc nastolatce rzucił się przebywający na służbie u Czartoryskich malarz, Jan Piotr Norblin. Artysta i przyjaciel rodziny ugasił płomienie swoim płaszczem. Poparzenia dziewczynki były jednak bardzo poważne. Po kilku dniach Teresa zmarła, a jej bliscy pogrążyli się w żałobie.

Niewykluczone, że ten tragiczny wypadek i wspomnienia z nim związane, były jednym z powodów przeprowadzki książęcego rodu do Puław.

Księżna Izabela, która głęboko przeżyła stratę dziecka, 20 lat po tragicznym wypadku, korzystając z trwającej przebudowy kościoła, złożyła w nim osobiste przedmioty należące do córki. Dla bezpieczeństwa schowano je w specjalnej skrytce, którą utworzono w jednym z filarów świątyni, a następnie zamurowano.

Największe odkrycie od 20 lat

Na ich odkrycie czekaliśmy do grudnia 2020 roku. Doszło do tego przypadkiem podczas renowacji kościoła. Schowek zauważyli pracownicy firmy wykonującej remont na zlecenie parafii św. Józefa. Budowlańcy wyciągnęli z niego kilkanaście przedmiotów, w tym medaliony, złoty krzyżyk, pierścień, drewnianą szkatułkę, obraz Matki Boskiej, muszelkę, imbryk, szklankę, szylkretowy grzebień, nadpaloną portmonetkę, poszewkę poduszki z wyhaftowanymi literami „TC”, pukiel włosów, a także fragmenty materiału; prawdopodobnie sukni, którą Teresa mogła mieć na sobie w trakcie wypadku.

– Jest to nieoczekiwane i doniosłe odkrycie. Jedno z najważniejszych w naszym województwie od przynajmniej dwudziestu lat. Skrytka przetrwała w kościele ponad dwa wieki. Zawiera bezcenne eksponaty o znacznej wartości historycznej – ocenia Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Informacje o odkryciu szybko obiegły media. Niestety, doszło także do małego skandalu. Osoby, które znalazły skrytkę nie wykazały się uczciwością. Zamiast od razu poinformować o niej odpowiednie organy, sprawę początkowo zbagatelizowano.

– Pracownicy powiedzieli mi, że znaleźli jakieś szmatki. Poleciłem więc, żeby poinformowali o tym księdza proboszcza i kontynuowali prace – tłumaczył nam szef firmy odpowiadającej za remont kościoła.

Konserwatora zabytków powiadomił ostatecznie dopiero ks. proboszcz Waldemar Stawinoga. Gdy na miejsce przyjechali lubelscy archeolodzy, filar był już ponownie zamurowany, a część skarbów zniknęła.

Część z nich pracownicy firmy oddali dobrowolnie po reprymendzie od swojego pracodawcy. Pierścień i medalion odzyskała natomiast puławska policja. Kryminalni zatrzymali łącznie pięć osób w wieku od 27 do 55 lat. Ostatnie z pamiątek stanowią materiał dowodowy i do dzisiaj znajdują się w sejfie puławskiej komendy. Pozostałe „eksponaty” są Lublinie, w szafie pancernej konserwatora zabytków.

Termowizja i poszukiwacze skarbów

Czy puławska świątynia kryje w sobie więcej tajemnic? Dariusz Kopciowski planuje dodatkowe badania kościoła przy użyciu sprzętu i specjalistów Politechniki Lubelskiej.

– Chcemy mieć pewność, że niczego nie przegapiliśmy. Dzięki możliwości prześwietlenia ścian i filarów świątyni kamerą termowizyjną, sprawdzimy, czy skrytka, w której znaleziono zabytkowe przedmioty, była jedyna – tłumaczy wojewódzki konserwator.

Jeśli urządzenia lubelskiej uczelni pokażą temperaturowe anomalie wskazujące na nietypowe przestrzenie na przykład w innych filarach, archeolodzy będą chcieli się do nich dostać.

– Dzięki różnicom temperatur badanych powierzchni jesteśmy w stanie znaleźć takie miejsca. Podobne prace prowadziliśmy m.in. w Kaplicy Św. Trójcy. Zdarzało się, że znajdowaliśmy w ten sposób np. krypty, o których nikt nie wiedział – opowiada dr arch. Bartłomiej Kwiatkowski z Politechniki Lubelskiej.

Do badań może posłużyć również georadar bazujący na falach dźwiękowych. Czy dzięki tym pracom uda się znaleźć i wydobyć kolejne skarby sprzed lat? Dowiemy się najwcześniej za dwa miesiące.

Do muzeum, czy kościoła?

A gdzie trafią pamiątki po Teresie Czartoryskiej?

– Uważam, że zgodnie z wolą księżnej Izabeli, powinny one pozostać w Puławach – przyznaje Dariusz Kopciowski, ucinając tym samym spekulacje mówiące o możliwości przekazania ich na przykład do muzeum w Krakowie.

W grę wchodzą dwie lokalizacje: kościół św. Józefa lub Muzeum Czartoryskich.

– Bardzo życzyłabym sobie tego, żeby te przedmioty, cenne, osobiste pamiątki po Teresce, mogły zostać wyeksponowane w naszym muzeum. To jedyne eksponaty związane z córką księżnej Izabeli, jakie znamy. Moglibyśmy utworzyć poświęconą im wystawę – mówi Honorata Mielniczenko, dyrektor Muzeum Czartoryskich. – Właścicielem tych przedmiotów jest jednak parafia, więc możliwość ich zaprezentowania zależy od woli księdza proboszcza.

Rozmowy pomiędzy konserwatorem, muzeum i parafią prawdopodobnie odbędą się w marcu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po świętach warto tam zajrzeć. Brodacze będą żegnać stary rok
galeria

Po świętach warto tam zajrzeć. Brodacze będą żegnać stary rok

Nie zabraknie ich również w tym roku. Zgodnie z tradycją brodacze wyjdą na ulice nadbużańskich Sławatycz w powiecie bialskim.

Nowe lodowisko w sercu miasta? Radny powołuje się na Europejską Stolicę Kultury

Nowe lodowisko w sercu miasta? Radny powołuje się na Europejską Stolicę Kultury

Radny Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta z prośbą o utworzenie ogólnodostępnego lodowiska miejskiego w Lublinie. W odpowiedzi magistrat wskazuje na istniejące obiekty i ograniczenia budżetowe. Radny jednak ma swoje pomysły i sugeruje ciekawe rozwiązania.

zdjęcie ilustracyjne

Wszystkie drogi przejezdne. Ale miejscami mgła

Wszystkie drogi krajowe w Polsce są przejezdne - poinformowała w czwartek rano GDDKiA. Przekazała, że na terenie trzech województw odnotowano mżawkę lub opady deszczu, a na terenie dziewięciu występuje mgła.

Ewa Pajor (z prawej) to gwiazda FC Barcelona

Gwiazda Barcelony odwiedzi Lublin

Wizyta gwiazdy polskiej piłki oraz jednej z najważniejszej zawodniczki FC Barcelona jest związana z turniejem Pajor & Tarczyńska Visa Winter Cup 2024, którego ambasadorkami są Ewa Pajor i Agata Tarczyńska. Impreza odbędzie się w niedzielę lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli.

Policjanci w kominiarkach przeszukali lubelski klasztor. Szukali polityka

Policjanci w kominiarkach przeszukali lubelski klasztor. Szukali polityka

Policjanci przeszukali lubelski klasztor w poszukiwaniu Marcina Romanowskiego, który otrzymał azyl na Węgrzech. - Sprawa jest zaskakująca, gdyż nikt z braci z Klasztoru lubelskiego nie zna pana Romanowskiego i nigdy z nim nie rozmawiał - informuje w oświadczeniu o. Łukasz Wiśniewski, prowincjał polskich dominikanów.

W sprawie umowy z Mercosur radni województwa lubelskiego stanęli wspólnie z rolnikami, w tym dużymi producentami i eksporterami, którzy najbardziej odczuliby skutki południowoamerykańskiej konkurencji

Won z Mercosur. Lubelscy radni murem za rolnikami

Radni województwa lubelskiego jednomyślnie opowiedzieli się za przyjęciem stanowiska przeciwko ratyfikowaniu przez Polskę międzynarodowej umowy o wolnym handlu produktami rolniczymi z Ameryki Południowej. Sprzeciw poparli rolnicy, którzy obawiają się utraty konkurencyjności.

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer
ZDJĘCIA
galeria

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer

Kiedy mamy już dość karpia i barszczu z uszkami warto wybrać się na świąteczny spacer.

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok. Policja przestrzega przed bezpiecznym używaniem fajerwerków, a wojewoda lubelski wydał rozporządzenie.

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

W 2024 roku Komenda Wojewódzka Policji zakupiła 510 pojazdów służbowych. 277 zasili garnizon lubelski.

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Zamojscy policjanci zatrzymali 29-latka, który poszukiwany był listem gończym i nakazem doprowadzenia. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał przy sobie narkotyki.

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Konsultacja szkoleniowa reprezentacji Polski odbywać się będzie w Płocku od 26 do 30 grudnia oraz od 2 do 13 stycznia. Na liście wybrańców selekcjonera Marcina Lijewskiego znalazło się 27 zawodników, w tym skrzydłowy Azotów Marek Marciniak.

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Policjanci z Lublina zatrzymali kobietę, która dokonała co najmniej 9 kradzieży w drogeriach. Łupy wyceniono na ponad 4 tys. zł.

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców województwa lubelskiego przed gęstymi mgłami. Widoczność może spaść nawet do 100 metrów.

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Dzień przed wigilią dęblińscy policjanci zatrzymali dwie kobiety jadące pod wpływem alkoholu. Rekordzistka miała 2,5 promila alkoholu.

Mały gest, a tak wiele znaczy. Podarujmy rodzinie iskierkę nadziei w te święta!

Każda złotówka to iskierka nadziei. 2-letni Szymon potrzebuje pomocy

„W te święta marzymy tylko o zdrowiu naszego synka” – mówią rodzice 2-letniego Szymona Zelenta, z prośbą o pomoc w uratowaniu jego życia. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a i jedyną jego nadzieją jest terapia genowa dostępna w USA... za 15 milionów złotych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium