Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 stycznia 2020 r.
20:06

Pochłonęły ok. 10 mln. hektarów. Wyjaśniamy skąd się wzięły pożary w Australii

Pożary w Australii objęły swoim zasięgiem obszar ok. 10 milionów hektarów. To mniej więcej tyle, ile wynosi 30 proc. powierzchni Polski. Wyjaśniamy, dlaczego część kontynentu płonie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pożary – naturalne zjawisko w Australii

Australia jest najbardziej ze wszystkich kontynentów podatna na ogień. Pożary występujące na jej terenach są naturalnym zjawiskiem. Towarzyszyły temu kontynentowi jeszcze zanim pojawił się tam człowiek, a sezon letnich pożarów (u nas występujących w czasie zimy) jest stałym elementem krajobrazu. Co więcej, istnieje wiele gatunków roślin, które bez tych pożarów się nie rozwiną lub nie wysieją. Są to tzw. pirofity, czyli rośliny przystosowane do ognia.

Płoną tereny różnorodne biologicznie

W przeszłości pożary występowały na północy i zachodzie kraju, gdzie leżą tereny porośnięte głównie przez suche trawy, krzewy i karłowate drzewa. Teraz żywioł ogarnął południe i wschód kontynentu, który porośnięty jest lasami deszczowymi. Dziś palą się obszary bogatych biologicznie lasów, na których w przeszłości pożary nie występowały prawie wcale.

Dla niektórych gatunków zwierząt szkody mogą być poważne i nieodwracalne. Około 40 proc. pożarów płonie na obszarach chronionych, takich jak parki narodowe. Są to tereny szczególnie ważne dla zwierząt takich jak koale i wallabieski (australijskie torbacze, mniejsze od kangurów), które zamieszkują tylko unikatowe ekosystemy leśne Australii. Kontynent ten ma czwarty co do wielkości obszar lasów na świecie ze względu na duże znaczenie różnorodności biologicznej. Wiele pożarów płonie w siedliskach o kluczowym znaczeniu dla dzikiej przyrody.

Skala zagrożenia

Obecne pożary w skali kontynentu nie objęły rekordowo dużego obszaru. Jednak dla Nowej Południowej Walii są one największymi w historii – podaje serwis pożarowy stanu. David Bowman, dyrektor Centrum Pożarowego na Uniwersytecie w Tasmanii, mówi że najbardziej uderzającą rzeczą w tym sezonie pożarów jest charakter zagrożenia na skalę kontynentu. „Nigdy nie doszło do pożaru z południowego Queenslandu, przez Nową Południową Walię, do Gippsland, wzgórz Adelaide, w pobliże Perth, aż po wschodnie wybrzeże Tasmanii” – czytamy w The Guardian.

Działacze australijskiej organizacji pozarządowej Climate Council (którą powołali do życia dawni członkowie rządowej Komisji ds. Klimatu), twierdzą że warunki pożaru buszu są obecnie bardziej niebezpieczne niż w przeszłości. Niepokoi ich fakt, że po raz pierwszy objęły one swym zasięgiem gęsto zaludnione tereny. Pożary z ostatnich kilku miesięcy osiągają najwyższe pułapy w skali zagrożenia.

W 2019 roku sezon pożarowy zaczął się już w drugiej połowie sierpnia – czytamy na łamach „Scientific American”. Sezon pożarów letnich w Australii zwykle kończy się w marcu. Nie wiadomo, jak długo potrwa teraz.

Zagrożenie pożarowe

W Australii obserwuje się wzrost dni o zagrożeniu pożarowym. W okresie od 1870 do 2000 roku liczba dni lekko rosła od 30 do 40 dni w roku. Od 2000 roku nastąpił gwałtowny wzrost takich dni. W tym roku jest ich nawet 60. Ma to bezpośredni związek ze wzrostem średnich temperatur. Sezon, w którym takie zagrożenie występuje, kiedyś trwał 2 miesiące w roku, obecnie trwa 4.

Liczba alarmów pożarowych w Nowej Południowej Walii w 2019 r. była około 4 razy wyższa niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich dwóch dekad. W ciągu pierwszych 10 dni 2020 r. odnotowano już 9 360 alarmów pożarowych.

Przyczyny pożarów

Aby doszło do pożarów lasów, potrzebne są: paliwo w postaci wysuszonych roślin o odpowiedniej suchości, warunki pogodowe, które pomagają w szybkim rozprzestrzenianiu się ognia i zapłon. Działacze Climate Council oceniają, że pożary w Nowej Południowej Walii i Queensland zostały zaostrzone przez zmiany klimatu, a ryzyko pożarów wzrosło właśnie z powodu rekordowej suszy, bardzo suchego paliwa i gleb oraz rekordowego ciepła. Także według australijskiego Biura Meteorologii: „zmiany klimatu zwiększają ryzyko pożarów buszu w Australii poprzez wydłużenie sezonu pożarów, zmniejszenie opadów i wzrost temperatury”.

Susza

Południowo-wschodnia Australia dotknięta jest suszą trwającą od 2017 roku, co jest sytuacją nienotowaną nigdy wcześniej w historii australijskich pomiarów. To właśnie susza zwiększyła zasięg pożarów. Rok 2019 był dla Australii najcieplejszym w historii pomiarów, a w ciągu ostatniego wieku klimat Australii ocieplił się o ponad 1 stopień Celsjusza. Rosnące temperatury powodują zwiększone parowanie, które wysusza glebę i ładunek paliwa.

Deszcze oraz wzrost roślinności mogłyby przeciwdziałać rosnącym temperaturom i suszom, ale w południowej części Australii deszcz pada głównie zimą, a obecnie nastąpił znaczny spadek opadów. Opady deszczu w okresie od stycznia do sierpnia 2019 r. były najniższe w historii pomiarów na południowym Downs (Queensland) i Północnym Tablelands (Nowa Południowa Walia). Także wilgotność gleby w tych regionach jest rekordowo niska, a paliwa są bardzo suche.

Zjawiska meteorologiczne

Najczęstszą przyczyną pożarów w Australii są tzw. suche pioruny. Australijskie Biuro Meteorologiczne jako prawdopodobną przyczynę występowania wystąpienia pożarów podaje zjawisko znane jako dipol Oceanu Indyjskiego (IOD), który jest jednym z głównych czynników wpływających na procesy meteorologiczne w Australii. Jest to zjawisko, którego silnikiem jest różnica pomiędzy temperaturą okołorównikowych wód powierzchniowych w zachodniej i wschodniej części Oceanu Indyjskiego. Jego odmienne w charakterze fazy występują cyklicznie i wpływają na ilość opadów na kontynencie. Pozytywna faza dipolu, występująca w minionym roku, przedłuża okres suszy.

Jest źle, będzie jeszcze gorzej

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) ostrzega, że burze piaskowe, susze i fale upałów prawdopodobnie pogorszą się w Australii, przedłużając okres pożarów w tym kraju. Pożary drzew uwalniają także duże ilości węgla do atmosfery, tworząc pętlę sprzężenia zwrotnego - więcej węgla oznacza więcej ekstremalnych zdarzeń pogodowych, a w wielu miejscach, takich jak Australia, oznacza to silniejsze pożary.

Koszty gaszenia pożarów stale rosną. Australia polega na uzgodnieniach dotyczących podziału zasobów między krajami oraz stanami i terytoriami w Australii. Ponieważ pożary stają się bardziej niszczycielskie, rządy będą coraz bardziej ograniczane w zakresie zdolności do dzielenia się zasobami, a koszty walki z pożarami wzrosną.

Burze

Ostatnio występujące burze przyniosły ulewny deszcz w dotkniętych pożarami regionach wschodniej Australii - ale władze ostrzegają, że kryzys pożarowy w kraju wciąż jest „daleki od zakończenia” – informuje nas BBC. Opady deszczu, które przeszły przez Queensland, Nową Południową Walię i Wiktorię, przyniosły ulgę pewnym strefom płonącym. W pierwszym z tych trzech stanów, w ciągu nocy spadło tyle deszczy, ile pada zazwyczaj w ciągu trzech miesięcy. Niektóre miasta m.in. Melbourne i Canberra zostały dotknięte silnymi burzami, w niektórych obszarach gradem wielkości piłki golfowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium