Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

2 września 2019 r.
14:54

Kraśnik: Do tej pory uważano, że w grobie spoczywają żołnierze Armii Czerwonej. Jest inaczej

Autor: Zdjęcie autora aa
45 25 A A

Jeśli ktoś sądzi, że zna historię Kraśnika w latach okupacji niemieckiej, może być zaskoczony. W ten sposób organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i bombardowania miasta. Podczas dwudniowych obchodów będzie można poznać historię pewnej mogiły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Kraśniku będą mieć wyjątkowy charakter. Uroczystości rozpoczną się w sobotę (7 września) i potrwają do niedzieli. W programie m.in. konferencja naukowa i wystawa w Centrum Kultury i Promocji.

– Z pewnością zaskoczą wielu kraśniczan. Jeśli ktoś bowiem sądzi, że zna historię Kraśnika w latach okupacji niemieckiej może się jeszcze zaskoczyć – stwierdza dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik i wiceprezes Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego, współorganizator rocznicowych obchodów.

Podczas zaplanowanych wydarzeń przewidziana została też promocja 25. numeru czasopisma „Regionalista”.

Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie jednak odsłonięcie tablic na mogile żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. na terenie całego obecnego powiatu kraśnickiego i pochowanych na cmentarzu parafialnym w Kraśniku. A tak naprawdę będzie to odkryta po 80 latach historia, która w świadomości mieszkańców miasta wiąże się wyłącznie z żołnierzami Armii Czerwonej.

– Zabiegi o osłonięcie tablicy na pomniku zaczęły się w 2017 r. – opowiada dr Szulc. – Wtedy przygotowałem folder popularno-naukowy o historii cmentarza parafialnego w Kraśniku (folder był rozdawany osobom odwiedzającym cmentarz 1 listopada 2017 r.-red.). W czasie przygotowywania folderu, zupełnie przypadkowo natrafiłem w Archiwum Państwowym na dokumenty dotyczące mogiły żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu parafialnym. Miejsce to znają chyba wszyscy mieszkańcy Kraśnika. Później kontynuowałem tę kwerendę. Poprosiłem o pomoc także Polski Czerwony Krzyż, który przekazał mi także pewne dokumenty.

Z zabranych archiwów wynikało, że w mogile nie ma szczątków czerownoarmistów. – Wszyscy ci żołnierze – 275 zostali ekshumowani we wrześniu 1951 r. na cmentarz wojenny w Kazimierzu Dolnym – mówi dr Szulc.

Tak więc, pomnik, na którym jest umieszczona tablica mówiąca o „żołnierzach armii radzieckiej poległym w walce o wyzwolenie ziemi kraśnickiej…” nie jest prawdziwa. – Bo tych szczątków od wielu lat tam nie ma – zaznacza historyk PAN, który odkrył, że w tym miejscu spoczywają żołnierze WP. – Do tej mogiły zostały złożone pozbierane z okolicznych pół ciała żołnierzy, którzy polegli jeszcze w 1939 r. na terenie ziemi kraśnickiej. Szczątki polskich żołnierzy zostały złożone – obok czerwonoarmistów. Ciał jednak nie wymieszano – po jednej stronie złożono żołnierzy Armii Czerwonej – po drugiej żołnierzy WP. Przy czym upamiętniono wszystkich jako czerwonoarmistów. Być może stało się tak z przyczyn politycznych.

Ani po ekshumacji czerwonoarmistów w 1951 r. ani też w 1970 r. kiedy tablica była zmieniana nikt błędnej informacji nie sprostował.

Dzięki prowadzonym badaniom dr Dominikowi Szulcowi udało się zidentyfikować 5 z 12 żołnierzy, których szczątki są w zbiorowej mogile. – Znamy ich z imienia i nazwiska, stopnia, daty urodzenia a także daty i miejsca zgonu – mówi dr Szulc. – Trzech z tych żołnierzy było oficerami, jeden podoficerem i jeden szeregowym.

Na tym ta wojenna historia się nie kończy. Okazało się bowiem, że w mogile spoczywają się również cywile, którzy zginęli w czasie wojny na terenie powiatu kraśnickiego (leżą w miejscu czerwonoarmistów).

Zarówno nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy WP jak też informacja o pochówku cywilnych ofiar znajdą się na nowej tablicy, która zostanie odsłonięta w niedzielę – 8 września (godz. 14).

Mogiła ze starą tablicą
(fot. Urząd Miasta Kraśnik)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Dzień przed meczem Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław bardzo dobre występy w Grand Prix Czech zaliczyli trzej żużlowcy lubelskiego klubu – Fredrik Lingren, Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera. Zawody wygrał jednak Słowak Martin Vaculik. Wspomniana trójka "Koziołków" wystąpiła za to w finale.

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie seniorki

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium