Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 maja 2020 r.
8:08

Puławy: Dom Chemika prawie gotowy. Teraz meblowanie

93 5 A A
Prace nad przebudową Dom Chemika powoli się kończą. Wkrótce ruszą odbiory techniczne. Zgody na korzystanie z obiektu, jeśli nic nie stanie nie przeszkodzie, powinny być zgromadzone do połowy lipca
Prace nad przebudową Dom Chemika powoli się kończą. Wkrótce ruszą odbiory techniczne. Zgody na korzystanie z obiektu, jeśli nic nie stanie nie przeszkodzie, powinny być zgromadzone do połowy lipca (fot. Nadesłane)

W ciągu najbliższych dwóch tygodni zdemontowany ma zostać płot wokół Puławskiego Ośrodka Kultury. Przebudowa obiektu właśnie się kończy. Wewnątrz trwa już ustawianie mebli. Wkrótce rozpoczną się odbiory techniczne oraz strojenie systemu nagłośnienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oddanie do użytku przebudowanego Domu Chemika zbliża się wielkimi krokami. Większość zaplanowanych prac została już zakończona. W sali widowiskowej zamontowano już nowe fotele z czerwonymi obiciami. Obecnie trwa montowanie i ustawianie zakupionego wcześniej wyposażenia, m.in. stołów, biurek, regałów, foteli, a także sprzętu RTV i AGD.

– Budynek z każdym dniem wygląda coraz lepiej. Widać, że włożono w niego wiele pracy. Przez najbliższe tygodnie będzie trwało jego doposażanie, ustawianie mebli, próby systemu nagłośnienia i oświetlenia sali widowiskowej – wylicza Krzysztof Szczepański, zastępca szefa Wydziału Rozwoju Miasta w puławskim magistracie.

Warto wspomnieć, że tylko oświetlenie warte jest 1,7 mln zł. Żeby dostroić sprzęt tej klasy, do Puław mają przyjechać specjaliści z zagranicy. Pracowników POK czeka natomiast szkolenie m.in. z obsługi konsolety sterującej scenicznym światłem od firmy MA Lighting.

– Równolegle do prób i meblowania, będą trwały odbiory techniczne, które wkrótce rozpoczynamy. Zebranie wszystkich koniecznych zezwoleń, łącznie z tymi wystawianymi przez straż pożarną, sanepid oraz nadzór budowlany, powinno zakończyć się w połowie lipca – dodaje Szczepański.

Puławscy urzędnicy zwracają uwagę na fakt, że zgodnie z oczekiwaniami niektórych środowisk, niektóre elementy dawnego Domu Chemika, udało się zachować. Mowa tutaj o mozaice w pobliżu schodów, a także granitowych i marmurowych wykładzinach - które częściowo zostały wykorzystane do ozdobienia niektórych słupów i ścian.

Nowy Dom Chemika, dzięki energooszczędnym żarówkom, nowym oknom, izolacji ścian i dachu - ma być tańszy w utrzymaniu od swojego poprzednika z połowy lat 80-tych XX wieku. Z drugiej strony, jedną z nowości jest system klimatyzacji, która z reguły zużywa znaczne ilości energii. Nie będzie natomiast nieprzewidzianych w projekcie paneli fotowoltaicznych (i otwieranych okien).

Modernizm niedoceniony

Przebudowa Domu Chemika zgodnie z projektem puławskiej pracowni „Marka”, zakładała zerwanie z modernistycznym pierwowzorem. Budynek dostał nowe wejście główne od strony Placu Chopina z charakterystyczną kolumnadą, a także zwieńczony świetlikiem dach nad dawnym patio. Duże zmiany zaszły także w jego wnętrzu. Usunięto m.in. schody w sali widowiskowej i zakryto jej zdobione zadaszenie.

Przeciwko takiej przebudowie protestowało stowarzyszenie „Puławianie”, które starało się o wpisanie gmachu do rejestru zabytków. Wszczęcie postępowania konserwatorskiego w 2018 roku doprowadziło nawet do przerwania robót (i wzrostu kosztów inwestycji). Działania miłośników modernizmu nie spotkały się z aprobatą samorządowców wszystkich opcji politycznych. Argumenty stowarzyszenia odrzucił również generalny konserwator, co umożliwiło wznowienie prac (po 4 miesiącach przerwy). Nie zakończyło to jednak sporu, który swój finał znalazł przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Ten decyzję konserwatora odrzucił, ale nie doprowadziło to już do kolejnego przerwania prac.

 

Quiz: Czy wiesz ilu mieszkańców liczą gminy i powiaty województwa lubelskiego?

Czy wiesz ilu mieszkańców liczą gminy i powiaty województwa lubelskiego?
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium