d Kominek po latach zapomnienia przeżywa swój renesans. Stało się to dzięki nowoczesnym technologiom, pozwalającym efektywniej wykorzystać jego funkcje.
Utożsamiany z naturalnym ogniem, przytulną miłą atmosferą jest przede wszystkim źródłem ciepła. Temu podporządkowane są zarówno jego rozmiary, wygląd, miejsce posadowienia, jak i rodzaj obudowy. Inaczej prezentuje się nie wymagający wkładu kominek otwarty, a inny wizerunek ma przeznaczony do bieżącego ogrzewania.
Różne kominki
Zadaniem tego pierwszego używanego okazjonalne jest tworzenie klimatu i podkreślenie charakteru wnętrza. Ważniejszy i mocniejszy jest natomiast drugi, który stale musi wypełniać założone parametry. Tym celom służy odpowiedni wkład, w jaki wyposażona jest obudowa kominka. Wkłady są dwojakiego rodzaju odlane w całości z żeliwa lub metalowe wypełnione cegłą szamotową. Większość tych urządzeń ma popielnik i deflektor (system dopalania spalin). Prawie wszystkie wyposażone są w wymienne elementy takie, jak między innymi płyta szokująca (metalowa tafla z tyłu kominka przyjmująca wysoką temperaturę), deflektor oraz ruszt, które w trakcie użytkowania mogą się wypalić.
Ważne samooczyszczanie
Wszystkie mają odporne na wysokie temperatury szyby, które mogą być płaskie, półokrągłe lub jak w szwedzkich wkładach dzielone W utrzymaniu ich w czystości pomagają dwa różne systemy Pierwszy z nich to kurtyna powietrzna nie dopuszczającą lotnych części zaś następny to piroliza. Ten drugi polega na dopalaniu przy gorącej szybie sadzy. Jest to możliwe dzięki powleczeniu zewnętrznej strony szyby tlenkiem metalu, co powoduje wzrost temperatury po wewnętrznej stronie. Nie można jednak całkowicie zawierzać takiemu samooczyszczeniu. Dla uzyskania pełnego blasku, bez względu na system, niezbędne jest co, jakiś czas ich umycie.
W bogatej ofercie wkładów zarówno krajowych, jak niemieckich i francuskich sporą ich część stanowią dwufunkcyjne z płaszczem wodnym. Służą one nie tylko do ogrzewania pomieszczenie, ale również wody użytkowej, która następnie rozprowadzana jest do grzejników w całym domu.
Odpowiednie paliwo
Każde urządzenie bez względu na jego funkcje nie będzie sprawne bez odpowiedniego drewna. Do spalania nadają się tylko niektóre gatunki dobrze wysuszonych drzew liściastych. Ponadto musi mieć ono odpowiedni wyposażony w szyber (zasuwa regulująca ciąg) komin.
Budowa kominka to spora i długotrwała inwestycja, by była udana należy podchodzić do niej z rozwagą. Wskazane jest wcześniej zapoznać się z ofertą rynku, sprawdzić, co proponuje producent w miarę możliwości popytać fachowców i użytkowników, poczytać dostępną literaturę. Jan Kasprzak