– Większość producentów wkładów kominkowych, jak to czynią między innymi francuskie firmy Seguin i Astro Flamm, określa wymagania dotyczące ich obudowy. Zalecenia znajdują się w dołączonej do wkładu instrukcji, co pozwala budować kominki własnym sumptem. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w takim przypadku, będzie krótsza gwarancja. Jeżeli wykona go autoryzowany specjalista, gwarancja jest wystawiana na 5 do 7 lat. Maleje natomiast do 2 lat, kiedy kominek został postawiony sposobem gospodarczym.
* Przed rozpoczęciem inwestycji należy sprawdzić komin. Musi on być sprawny technicznie i jeżeli jest okrągły to jego średnica powinna wynosić, co najmniej 200 mm. Natomiast w przypadku kwadratowego wymagane są ścianki 200 x 200 mm. Minimalna wysokość powinna wynosić 6 m od podstawy komina.
* Wcześniej należy także ustalić skąd będzie dostarczane do paleniska powietrze. Według jednej z wersji, w przypadku kominków małej mocy, zasysane jest ono z pomieszczenia. Ponieważ jest to niekiedy wadliwy system, większość specjalistów zaleca, by do każdego doprowadzać je z zewnątrz.
* Kolejnym etapem w budynkach podpiwniczonych jest zbadanie wytrzymałości stropu. Często w budynkach jednorodzinnych bezpieczną normą jest nacisk 350 kg na 1 mkw. Jednak przy instalacji kominka może to być za mało. Jego waga niejednokrotnie dochodzi do 500 kg na 1 mkw. Należy wtedy zdjąć warstwę styropianu i miejsce to wzmocnić dodatkowo płytą.
* Kominek rzadko pełni rolę dekoracyjną. W 9 na 10 przypadków stanowi przede wszystkim źródło ciepła. Jeżeli jest ono przesyłane do innych pomieszczeń to najlepszym miejscem dla kominka jest centrum budynku. Ciepło dociera wtedy najkrótszą drogą do każdego miejsca przy minimalnych stratach. Jego przemieszczanie może być samoistne - grawitacyjne lub wymuszone przez turbinę.
* Warto wiedzieć, że obudowa wykonana zgodnie z instrukcją z zalecanych materiałów, stanowi nie tylko ozdobę pomieszczenia, ale pełni również ważną funkcję w procesie ogrzewania pokoju. Ciepło jest akumulowane z paleniska i powoli oddawane do pomieszczenia. (zk)