To najpopularniejszy materiał, z którego wytwarzane są meble. Jest trwałe, bezpieczne dla użytkowników i ekologiczne.
Według Chińczyków zapatrzonych w feng szui, drzewo wyzwala w nas pozytywną energię, jest elementem wnoszącym moc zdrowia i witalności. Posiada naturalny zapach, a także właściwości izolacyjne, termiczne i akustyczne.
Różne barwy drewna od bieli (balsa) do czerni (heban) wykorzystuje się do poprawienia estetyki wnętrz.
– Z drewna można wykonać meble do praktycznie każdego pomieszczenia – mówi Grzegorz Rusek z firmy DIVA, produkującej unikatowe meble.
– Ponadto duża plastyczność tego surowca pozwala na zabawę formą i stylem.
Dominującymi gatunkami w meblarstwie są dąb, klon, brzoza, jesion oraz materiał z drzew owocowych: gruszy, jabłoni i czereśni.
Powszechnym uznaniem cieszą się także meble z drewna orzechowego (ostatnio dużym zainteresowaniem projektantów cieszy się orzech amerykański) oraz mahoniowego.
– Ostateczny efekt, to, jak będzie wyglądał mebel, zależy od doboru odpowiedniego gatunku surowca – dodaje Grzegorz Rusek. – Materiał konstrukcyjny wpływa nie tylko na walory estetyczne mebla, ale także na jego wytrzymałość i trwałość.
Szczególne znaczenie ma gęstość drewna, która decyduje o właściwościach mechanicznych i walorach użytkowych wykonanych z niego przedmiotów. Ważnym czynnikiem jest także kurczliwość materiału, która odgrywa znaczącą rolę przy korzystaniu z mebli w zmiennych warunkach wilgotnościowych.
Barwa i rysunek drewna zależą już tylko od aktualnie panujących trendów i gustów kupujących.
Przedmioty wykonane z równych gatunków drewna wymagają też regularnej pielęgnacji. Czyści się je specjalnymi środkami z dodatkiem wosku, bądź chemicznych środków natłuszczająco-nabłyszczających.
Piękne komody, szafy, ramy łóżek czy stoły warto również regularnie polerować, tak, aby na długo zachowały swój naturalny kolor i wygląd.