Jak przewidują przedstawiciele firm developerskich objęcie VAT- em gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe spowoduje wzrost cen realizowanych domów i mieszkań. Prze-widują oni, że w dużym miastach mieszkania mogą podrożeć od 4 do 7 proc., a domu jednoro-dzinne budowane przez developerów nawet o 10 proc. i więcej. Oczywiście, w sumie grozi to pogłębieniem panującej i tak już od paru lat recesji w tym sektorze. Okazuje się także, że skutki opodatkowania gruntów budowlanych 22 proc. stawką VAT odczuliby nie tylko kupujący domy i mieszkania, ale i spółdzielnie mieszkaniowe, którym mogłaby grozić utrata płynności.
Zmiany w VAT
Walko o stawkę podatku VAT w budownictwie rozpoczęła się już kilka lat wcześniej. W osta-tecznych rozmowach dotyczących przystąpienia Polski do Unii zadecydowano, że 7 proc. – niższa stawka tego podatku będzie u nas utrzymana do 2007 roku. W maju 2004 r., czyli wraz z przystąpieniem Polski do UE, wzrośnie natomiast do 22 proc. VAT na materiały budowlane. Wówczas też, jak wynika z projektu nowej ustawy o VAT, który jest obecnie w konsultacjach międzyresortowych, taka samą stawką zostałyby objęte zwolnione obecnie z VAT – u, tereny budowlane.
Ile podrożeją?
Teraz developerzy wydają swoim klientom fakturę zakupu mieszkania (z doliczoną 7 proc. stawką VAT-u) i rachunek za zakup gruntu (bez VAT-u). Ministerstwo Finansów nadal proponu-je utrzymanie tej odrębności, z tym że do ceny gruntu (a w przypadku mieszkań jego ułamkowej części) doliczany byłby 22-proc. podatek. Żeby utrzymać dotychczasowe ceny mieszkań develo-przerzy będą musieli stosować gorsze materiały i technologie oraz zwiększyć intensywność zabu-dowy. W sumie obróci się to przeciwko klientom.
Domek z VAT-em
W zależności od tego, kim będzie osoba sprzedająca działkę to przyszły właściciel domu jedno-rodzinnego zapłaci podatek lub nie. Ustawy zarówno obecna, jak i projektowana, są mało dokład-ne. Na pewno jednak podatkiem tym objęta będzie firma lub osoba prywatna, która zarabia na sprzedaży działek budowlanych. (elle)
NA poddruku
Spółdzielnie z VAT-em
Nowa ustawa o podatku VAT przewiduje objęcie tym podatkiem też spółdzielnie mieszkanio-we. Oczywiście, podniesie to koszty budowy takich mieszkań oraz spowodowałoby wzrost opłat mieszkaniowych tzw. opłat czynszowych. Dziś VAT (7 lub 22 proc.) ukryty jest tylko w części tych opłat, np. za ogrzewanie, ścieki, wodę. Projektowany przepis objąłby podatkiem wszystkie składniki w tym, m.in. koszty zarządzania i odpis na fundusz remontowy.
Podwyżka VAT dotyczyłaby też przekształcenia mieszkań lokatorskich we własnościowe.